Polecamy

Joga przy biurku – te asany możesz wykonać w pracy!

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Joga to aktywność, która kojarzy się nam z ćwiczeniami na macie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby niektóre asany wykonywać w pracy, siedząc przy biurku. To sprawdzony sposób na zadbanie o kręgosłup oraz nasze mięśnie, które na skutek zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej stają się coraz słabsze. Poznaj asany, które z powodzeniem można wykonywać podczas codziennego dnia pracy!

Asany, które można wykonywać przy biurku

Pierwszą z polecanych pozycji jest koci grzbiet na siedząco. Jak należy go wykonywać? Siedząc na krześle, robimy koci grzbiet, zaokrąglamy plecy, wciskamy brzuch w stronę kręgosłupa i przybliżamy brodę głową do klatki piersiowej. Z wydechem otwieramy klatkę piersiową, lekko wyginamy się do tyłu i kierujemy głowę w tym samym kierunku. Asanę powtarzamy 5-10 razy, pamiętając o powolnym, głębokim oddechem.

Kolejna godna uwagi pozycja jogi to skręty tułowia w pozycji siedzącej. Siadamy prosto na krześle, bierzemy wdech, wydłużamy kręgosłup i skręcamy tułów w prawo, kładąc lewą rękę na prawym kolanie, a prawą – na tylnej części oparcia. Odpychamy się lewą ręką, trzymając kolana razem i nie skręcając ich. Przeciwstawiamy się oporowi lewej dłoni. Odpychamy się prawą ręką, pogłębiając skręt tułowia. Ściągamy łopatki do tyłu, trzymając brzuch wciągnięty. Wraz z każdym wdechem wydłużamy kręgosłup, a przy wydechu – pogłębiamy skręt. Wytrzymujemy przez 5-10 oddechów. Powtarzamy całość na drugą stronę.

W biurze z powodzeniem można wykonywać także asanę o nazwie „ręce orła”. Polega ona na tym, że siadamy prosto, krzyżujemy ręce, zginamy je w łokciach, oplatamy i łączymy dłonie. Trzymamy ramiona w dole, a łokcie podnosimy do góry. Trzymamy brzuch wciągnięty. Wytrzymujemy przez 5-10 oddechów. Wykonujemy asanę na drugą stronę.

Z poniedziałkowym zawołaniem do wszystkich przyklejonych do kompa i krzesła:
„Zróbcie sobie przerwę” !!!!
Oczywiście…

Opublikowany przez Agę Szczygielską Poniedziałek, 25 maja 2020

Ćwiczenia rozciągające i skręty tułowia

Osoby pracujące za biurkiem mogą ćwiczyć również rozciąganie szyi w pozycji siedzącej. W tym celu siadamy prosto i łączymy dłonie za plecami. Przeciągamy je na prawą stronę i mocno ciągniemy do przodu. Ściągamy łopatki do siebie, trzymając prawy łokieć blisko tułowia. Kierujemy głowę prawym uchem do prawego ramienia. Brzuch powinien być cały czas wciągnięty. Wytrzymujemy 5-10 oddechów. Powtarzamy to samo na drugą stronę.

Polecaną asaną jest także skręt tułowia w pozycji siedzącej. Na czym polega? Siadamy na krześle, łączymy stopy, wydłużamy kręgosłup i bierzemy wdech. Wraz z wydechem wykonujemy skłon do przodu i skręcamy tułów w prawo. Kładziemy lewą rękę za prawym kolanem, na podłodze, przybliżając jednocześnie pachę w kierunku kolan. Podnosimy prawą rękę i patrzymy do góry, w jej kierunku. Odpychamy się lewą ręką, pogłębiając w ten sposób skręt. Ściągamy łopatki do tyłu, utrzymując brzuch wciągnięty. Z każdym wydechem delikatnie pogłębiamy skręt. Wytrzymujemy przez 5-10 oddechów i powtarzamy asanę na drugą stronę.

Miłośnikom jogi możemy polecić pozycję, jaką jest skłon do przodu w pozycji siedzącej. W jaki sposób należy wykonywać to ćwiczenie? Siadamy na krześle i rozstawiamy stopy na szerokość bioder. Umieszczamy ręce za plecami i robimy z nich koszyczek. Ściągamy łopatki oraz otwieramy klatkę piersiową. Bierzemy wdech, wydłużając kręgosłup. Przy wydechu wykonujemy skłon do przodu. Ciągniemy ręce do tyłu. Wytrzymujemy 5-10 oddechów.

Ćwiczenia otwierające biodra i ramiona

Przy biurku można wykonywać także otwieranie bioder w pozycji siedzącej. W tym celu siadamy prosto na krześle, zginamy prawą nogę i kładziemy prawą kostkę na lewe kolano. Prawą nogę umieszczamy na prawym kolanie, a lewą rękę – na lewej kostce. Lekko popychamy prawe kolano w dół, otwierając biuro. Wykonujemy 5-10 oddechów i powtarzamy ćwiczenie na drugą stronę.

Ostatnie z polecanych ćwiczeń to otwarcie ramion w pozycji stojącej. Polega na tym, że odwracamy się plecami do biurka, kładziemy na nim dłonie i trzymając proste ręce, odpychamy się i wypychamy biodra do przodu. Ściągamy łopatki, trzymając ramiona w dole i otwierając klatkę piersiową. Odchylamy głowę do tyłu i patrzymy w sufit. Wytrzymujemy przez 5-10 oddechów.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny zestaw DIY do nauki lutowania?
Jak wybrać idealny zestaw DIY do nauki lutowania?
Zdobądź niezbędną wiedzę, aby wybrać najlepszy zestaw DIY do nauki lutowania. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, aby zapewnić sobie bezproblemowe i efektywne nauki.
Agent piłkarski – nowy zawód marzeń. Czy każdy może nim zostać?
Agent piłkarski – nowy zawód marzeń. Czy każdy może nim zostać?
Wielkie pieniądze i niezwykła przygoda. Jak zostać agentem piłkarskim w kilku krokach?
Od czego zacząć zdrowe odżywianie?
Od czego zacząć zdrowe odżywianie?
Zastanawiasz się, jak wykształcić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe? Sprawdź nasze porady.
Tagi
Ostatnie wpisy