Polecamy

Od czego zacząć zdrowe odżywianie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Racjonalne odżywianie jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie warto stosować szybkich diet odchudzających, polegających na wykluczeniu części składników niezbędnych dla naszego organizmu. Jedynie zmiana codziennych nawyków żywieniowych pozwoli osiągnąć długotrwałe rezultaty. Przeczytaj, od czego warto zacząć zdrowe odżywianie. 

Wyrób w sobie nawyk czytania etykiet 

Wielu osobom zdrowa dieta kojarzy się z ogromnymi wyrzeczeniami, ale nie zawsze musi tak być. Warto mieć zdroworozsądkowe podejście do odżywiania i nie wpadać w żadne skrajności.

Tym, co często zalecają dietetycy, jest czytanie składów produktów. Pozwoli to unikać spożywania wysoko przetworzonej żywności oraz szkodliwego syropu glukozowo-cukrowego, który zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. otyłości czy cukrzycy typu drugiego. Warto wykluczyć z diety słodycze i słodzone napoje, ponieważ zawarte w nich cukry są szybciej przyswajalne przez organizm i odkładane później w postaci tkanki tłuszczowej.

Przekąski ze sklepu można zastąpić przez domowe ciasta oraz potrawy słodzone miodem czy stewią. Natomiast chipsy i paluszki warto wymienić w kuchni na orzechy i przekąski z warzyw.

Planuj zakupy spożywcze i posiłki  

Dobrze jest zadbać o zróżnicowany jadłospis, bogaty zarówno w świeże owoce, jak i warzywa. W tym celu warto planować posiłki i przygotowywać je z wyprzedzeniem. Pozwoli to uniknąć spontanicznych zakupów półproduktów i dań gotowych, które są dostępne w marketach, a także zamawiania fastfoodów z restauracji. Warto zrezygnować również ze smażenia na głębokim oleju, ponieważ oleje roślinne mogą zawierać tłuszcze trans, które podnoszą poziom szkodliwego cholesterolu. Należy zadbać także o regularność posiłków i odpowiednią zawartość składników odżywczych, uwzględniając przy tym kaloryczność dań. 

Pij dużo wody 

Regularne picie wody jest niezbędne, aby nawilżyć organizm, wspomóc działanie narządów wewnętrznych oraz przeprowadzić proces przemiany materii i wydalania niepotrzbnych substancji. Warto ograniczyć spożycie soli, która zaburza gospodarkę wodną organizmu i może prowadzić do nadciśnienia. 

Nadmiar spożywanego jedzenia lub braki potrzebnych składników w pożywieniu mogą powodować zachwianie procesów metabolicznych. Aby pozbyć się toksyn z organizmu, należy zadbać o to, żeby w naszej codziennej diecie znalazły się produkty wspomagające oczyszczanie, takie jak czosnek, cytryna, buraki, zielona herbata czy kurkuma. Raz lub dwa razy do roku można także zastosować kurację oczyszczającą, taką jak dieta detox 3 dni.

Dopasuj dietę do Twoich potrzeb 

Twój sposób odżywiania powinien być dostosowany do preferencji smakowych i stylu życia, a przede wszystkim do Twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Niektórzy zaczynają zdrowe odżywianie od stopniowych zmian nawyków, ale są osoby, które potrzebują całkowitego odcięcia od wcześniejszego sposobu odżywiania.

W tym celu warto spróbować diety pudełkowej, która polega na tym, że firma dostarcza klientowi pod drzwi gotowe posiłki na cały dzień. Dania mają zwykle dokładnie wymierzoną kaloryczność oraz zawartość mikro- i makroskładników. Catering dietetyczny jest świetną opcją dla osób, które nie mają czasu na gotowanie, a chciałyby spożywać pełnowartościowe i zbilansowane posiłki. Sprawdź, jak wygląda przykładowe menu na: 

https://hfood.pl/catering-dietetyczny-lodz/

Zdj. główne: Brooke Lark/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Logo firmowe – jak powinno wyglądać?
Logo firmowe – jak powinno wyglądać?
Logo firmowe jest jednym z najważniejszych elementów identyfikacji wizualnej firmy. Jest to graficzna reprezentacja Twojej marki, która ma za zadanie przyciągnąć uwagę klientów i wyróżnić Twoją firmę spośród konkurencji.
Koszt utrzymania i treningu konia wyścigowego szlachetnej krwi
Koszt utrzymania i treningu konia wyścigowego szlachetnej krwi
Zastanawiasz się, ile kosztuje trening i utrzymanie konia wyścigowego? Chcesz zainwestować w wierzchowca, który będzie zdobywać laury? Sprawdź najpierw, ile kosztuje jego zakup, trening i utrzymanie!
Pomysły na sportową integrację pracowników
Pomysły na sportową integrację pracowników
Integracja pracowników to pierwszy krok do zwiększenia wydajności pracy. Sprawdź, jakie gry zespołowe sprawdzą się najlepiej!
Ostatnie wpisy