Polecamy

Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem gry w padla?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Proste zasady gry, kort na cztery osoby i szybka rozgrywka – tak właśnie w wielkim skrócie wygląda padel. To ciekawa dyscyplina łącząca w sobie elementy tenisa oraz squasha.

Czy każdy może grać w padla?

Nie jest tajemnicą, że gra w tenisa wymaga sporej siły oraz doskonałej kondycji fizycznej. Nie każdy jest w tak dobrej formie. Co innego padel – aby w niego zagrać, nie trzeba być szczególnie wysportowanym. Gra w padla jest jeszcze stosunkowo mało popularna, a o jej istnieniu w naszym kraju wie niewiele osób. Można jednak zaobserwować rosnące zainteresowanie tą dyscypliną sportu. Co warto wiedzieć o padlu, zanim zacznie się w niego grać?

Padel – co trzeba wiedzieć?

Najważniejszą kwestią jest boisko. W tenisa gra się na korcie – ziemnym lub na sztucznej nawierzchni. W padlu rozgrywka również odbywa się na korcie, z tym że jest on o wiele mniejszy. Wymiary kortu do padla to 20 × 10 metrów. Co ciekawe kort jest w części zamknięty, a piłka podczas gry może odbijać się od ścian.

W padla 🎾 może grać każdy ➡ nawet wtedy, jeśli wcześniej nigdy nie próbował swoich sił, np. w tenisie ziemnym czy…

Opublikowany przez Padel Team – Rozwijamy Padel w Polsce Piątek, 4 września 2020

Piłki do padla na pierwszy rzut oka przypominają te do tenisa, jednak różnią się od nich przede wszystkim wielkością. Są mniejsze, a także cechują się mniejszą sprężystością, dzięki czemu nie są tak skoczne i o wiele łatwiej jest nad nimi zapanować.

Ciekawa jest także konstrukcja rakiety do padla. Z wyglądu nieco przypomina rakietkę do tenisa stołowego, choć oczywiście jest od niej większa. Rakiety do tenisa ziemnego posiadają naciąg, paletki do padla są go pozbawione. Wykonuje się je najczęściej z lekkich, ale wytrzymałych materiałów. Pozwala to na dynamiczną grę bez konieczności użycia dużej siły.

Serwis w padlu

W tenisie zawodnik ma możliwość serwowania z dołu lub z góry. Zawodowi tenisiści wybierają oczywiście serwy górne, które pozwalają puścić piłkę z niewiarygodną wręcz prędkością. Inaczej jest w padlu. W tej dyscyplinie dozwolone są wyłącznie serwy z dołu. Podobnie jak w tenisie, zawodnik podczas serwu ma dwie próby. Pierwszy serwis rozpoczynający gem jest z prawej strony. Trzeba umieścić piłkę w polu serwisowym znajdującym się po przekątnej na połowie przeciwnika. Po tym, gdy piłka znajdzie się w korcie, może się odbić od ścianek go ograniczających, jednak po takim odbiciu nie może trafić w siatkę.

Punktacja w padlu

Sposób punktacji to kolejne podobieństwo względem rozgrywki tenisowej. Spotkanie podzielone jest na gemy i sety. Często gra się do momentu, aż któraś z drużyn (padel jest grą deblową) zdobędzie przewagę dwóch wygranych setów. Jak w padlu zdobywa się punkty? Można to zrobić na kilka sposobów. Punkt zostaje przyznany, gdy:

•  piłka po stronie przeciwnika odbije się dwa razy od boiska;
•  przeciwnik trafi w siatkę;
•  po odbiciu przeciwnika piłka trafi w ściankę, a nie odbije się wcześniej od kortu;
•  piłka uderzy przeciwnika.

Gdzie można zagrać w padla?

W związku z tym, że gra może odbywać się wyłącznie na specjalnym korcie, to możliwości w tym względzie są wciąż znacznie ograniczone. Trzeba jednak przyznać, że w ostatnich latach infrastruktura sportowa, zwłaszcza w dużych miastach, znacznie się rozrosła. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w padlu, to zorientuj się, czy w Twojej okolicy są korty tenisowe lub korty do squasha. W takich klubach coraz częściej można spotkać się także z kortem do padla.

Aby z powodzeniem uprawiać tę dyscyplinę, nie trzeba mieć wyrobionej kondycji czy ogromnej siły w ręce. To doskonała rozrywka dla osób w każdym wieku, które cenią sobie aktywną formę spędzania czasu wolnego. Dla tych, którym tenis wydaje się nazbyt skomplikowany, znakomitą alternatywę stanowi właśnie padel. Nie trzeba też martwić się o sprzęt, bowiem przy każdym korcie da się wypożyczyć niezbędny ekwipunek – zarówno rakiety, jak i piłki. Warto natomiast zapoznać się z regulaminem korzystania z kortu, a szczególną uwagę zwrócić zwłaszcza na wymogi odnośnie do obuwia – nie w każdych butach sportowych można wejść na kort.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prawnik, syn milionera, absolwent Harvardu – kim są ludzie, którzy rządzą światowym boksem?
Prawnik, syn milionera, absolwent Harvardu – kim są ludzie, którzy rządzą światowym boksem?
Bob Arum, Eddie Hearn i Alan Haymon to biznesmeni, którzy rządzą współczesnym boksem. Kim są i jak udało im się osiągnąć obecną pozycję?
Jak wybrać idealny akcesorium dla palacza – poradnik dla miłośników Clippera
Jak wybrać idealny akcesorium dla palacza – poradnik dla miłośników Clippera
Zanurz się w świecie akcesoriów dla palaczy i dowiedz się, jak wybierać narzędzia, które uczynią palenie ulubionego Clippera jeszcze przyjemniejszym.
Siłownia – dobry pomysł na własny biznes
Siłownia – dobry pomysł na własny biznes
Panujący już od kilku lat trend na zdrowy styl życia i dbanie o wysportowaną sylwetkę mocno napędził koniunkturę w branży […]
Ostatnie wpisy