Polecamy

„Aktywna przerwa w pracy” – najlepsza fizjoprofilaktyka dla pracowników biurowych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu z nas doskonale zna realia pracy w biurze – lwią część dnia spędzamy siedząc przed ekranem komputera czy laptopa i niejednokrotnie brakuje nam czasu, aby zadbać o własne zdrowie oraz formę fizyczną. Właśnie dlatego z inicjatywy Krajowej Izby Terapeutów zainaugurowany został projekt „Aktywna przerwa w pracy”, przeznaczony dla osób prowadzących siedzący tryb życia i w związku z tym narażonych na serię rozmaitych powikłań.

„Aktywna przerwa w pracy” składa się z dwunastu różnych ćwiczeń, które można wykonywać nie tylko w domu, ale również w miejscu pracy – na przykład podczas przerwy. Projekt ma na celu przede wszystkim zachęcić do regularnego uprawiania sportu osoby wykonujące pracę w pozycji siedzącej, wobec czego proponowane aktywności nie należą do najbardziej skomplikowanych. Do wykonania pełnego treningu nie będziemy zatem potrzebować specjalistycznego sprzętu ani wyszukanego stroju. Wystarczy odrobina wolnej przestrzeni i odpowiednia dawka motywacji!

Przeprowadzone badania dowodzą, że aż jedna trzecia przypadków bólów kręgosłupa związana jest z wykonywaną pracą zawodową. Długie godziny spędzane przed ekranem komputera znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia groźnych chorób serca, zawału, udaru mózgu, czy cukrzycy. Obecna sytuacja epidemiologiczna również nie pomaga, jeśli chodzi o regularne zażywanie sportu. Inicjatywa Krajowej Izby Terapeutów to zatem znakomity sposób, by pomimo wszelkich przeciwności losu pozostać w dobrej kondycji – zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Nie jest to bynajmniej pierwsze tego typu przedsięwzięcie podjęte przez KIF w ostatnim czasie. Wcześniejsza akcja „Aktywny senior w domu” (notabene również zorganizowana pod patronatem Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta) cieszyła się wielkim zainteresowaniem i zachęciła do regularnego ruchu w domu mnóstwo osób starszych, których przebywanie w miejscach publicznych w czasie pandemii zostało wyraźnie ograniczone.

Pełny zestaw ćwiczeń znajdziemy na stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz w mediach społecznościowych na oficjalnych kanałach KIF i Ministerstwa Zdrowia w serwisie YouTube, a także na facebookowym profilu portalu Znajdź Fizjoterapeutę. Trening został opracowany przez zespół składający się z wykwalifikowanych ekspertów, a więc można być przekonanym co do jego jakości.

Regularne uprawianie sportu niesie za sobą same korzyści, a dzięki projektowi „Aktywna przerwa w pracy” codzienny ruch może stać się czymś znacznie więcej, niż tylko monotonnym obowiązkiem.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*