Polecamy

„Aktywna przerwa w pracy” – najlepsza fizjoprofilaktyka dla pracowników biurowych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu z nas doskonale zna realia pracy w biurze – lwią część dnia spędzamy siedząc przed ekranem komputera czy laptopa i niejednokrotnie brakuje nam czasu, aby zadbać o własne zdrowie oraz formę fizyczną. Właśnie dlatego z inicjatywy Krajowej Izby Terapeutów zainaugurowany został projekt „Aktywna przerwa w pracy”, przeznaczony dla osób prowadzących siedzący tryb życia i w związku z tym narażonych na serię rozmaitych powikłań.

„Aktywna przerwa w pracy” składa się z dwunastu różnych ćwiczeń, które można wykonywać nie tylko w domu, ale również w miejscu pracy – na przykład podczas przerwy. Projekt ma na celu przede wszystkim zachęcić do regularnego uprawiania sportu osoby wykonujące pracę w pozycji siedzącej, wobec czego proponowane aktywności nie należą do najbardziej skomplikowanych. Do wykonania pełnego treningu nie będziemy zatem potrzebować specjalistycznego sprzętu ani wyszukanego stroju. Wystarczy odrobina wolnej przestrzeni i odpowiednia dawka motywacji!

Przeprowadzone badania dowodzą, że aż jedna trzecia przypadków bólów kręgosłupa związana jest z wykonywaną pracą zawodową. Długie godziny spędzane przed ekranem komputera znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia groźnych chorób serca, zawału, udaru mózgu, czy cukrzycy. Obecna sytuacja epidemiologiczna również nie pomaga, jeśli chodzi o regularne zażywanie sportu. Inicjatywa Krajowej Izby Terapeutów to zatem znakomity sposób, by pomimo wszelkich przeciwności losu pozostać w dobrej kondycji – zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Nie jest to bynajmniej pierwsze tego typu przedsięwzięcie podjęte przez KIF w ostatnim czasie. Wcześniejsza akcja „Aktywny senior w domu” (notabene również zorganizowana pod patronatem Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta) cieszyła się wielkim zainteresowaniem i zachęciła do regularnego ruchu w domu mnóstwo osób starszych, których przebywanie w miejscach publicznych w czasie pandemii zostało wyraźnie ograniczone.

Pełny zestaw ćwiczeń znajdziemy na stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz w mediach społecznościowych na oficjalnych kanałach KIF i Ministerstwa Zdrowia w serwisie YouTube, a także na facebookowym profilu portalu Znajdź Fizjoterapeutę. Trening został opracowany przez zespół składający się z wykwalifikowanych ekspertów, a więc można być przekonanym co do jego jakości.

Regularne uprawianie sportu niesie za sobą same korzyści, a dzięki projektowi „Aktywna przerwa w pracy” codzienny ruch może stać się czymś znacznie więcej, niż tylko monotonnym obowiązkiem.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak technologia skanowania 3D zmienia nowoczesną medycynę?
Jak technologia skanowania 3D zmienia nowoczesną medycynę?
Odkryj, jak innowacyjna technologia skanowania 3D przekształca medycynę, zwiększając skuteczność diagnostyki i poprawiając jakość opieki nad pacjentem.
Jakie korzyści biznesowe może przynieść sponsoring sportowy?
Jakie korzyści biznesowe może przynieść sponsoring sportowy?
Dowiedz się, jak strategiczne podejście do sponsoringu sportowego może przynieść korzyści takie jak wzrost świadomości marki, budowanie pozytywnego wizerunku oraz zwiększenie sprzedaży w Twojej firmie.
Jak zachęcić pracowników do jazdy rowerem?
Jak zachęcić pracowników do jazdy rowerem?
Jeżdżenie rower jest niezwykle popularną formą aktywności fizycznej. Przynosi wiele korzyści, szczególnie tych zdrowotnych. Podpowiadamy więc, jak możesz jako pracodawca zachęcić swoich pracowników do wyboru roweru jako środka transportu do pracy.
Ostatnie wpisy