Polecamy

Rynek pracy 2022. Gdzie szukać pracy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Po załamaniu się rynku pracy w 2020 i 2021 roku, które było wynikiem wybuchu pandemii koronawirusa, sytuacja powoli się stabilizuje. Jak obecnie kształtuje się polski rynek pracy? Poniżej zamieściliśmy najważniejsze informacje.

Przed pandemią koronawirusa stopa bezrobocia w Polsce formowała się na poziomie około 5,2%. W szczytowym momencie pandemii aż 6,5% społeczeństwa nie miało pracy. Aktualnie bezrobocie wynosi 5,50%, a według analityków jeszcze w tym roku może zmaleć do 5%, co oznacza, że sytuacja na rodzimym rynku pracy ma być lepsza niż przed czasami pandemicznymi. Istotne jest, że nawet rosnąca inflacja nie wpłynęła negatywnie na stopę bezrobocia. Od kilku miesięcy można zauważyć, że różnego rodzaju instytucje, firmy i zakłady produkcyjne wznawiają pracę w pełnym wymiarze, a to przekłada się na zapotrzebowanie na kolejnych pracowników.

Płaca minimalna i średnie wynagrodzenie w 2022 roku

W styczniu 2022 roku wynagrodzenie minimalne wzrosło do 3010 zł brutto, czyli 2210 zł netto. Co za tym idzie, minimalna stawka godzinowa wynosi obecnie 19,70 zł brutto, co oznacza 14,47 zł netto. Wzrost wynagrodzenia minimalnego wpływa również na podwyższenie średniej krajowej. W bieżącym roku średnie wynagrodzenie wyniesie niemal 6000 zł brutto, a dokładnie – 5922 zł brutto, co daje 4193,18 netto.

Warto wspomnieć, że niektórzy pracodawcy zobowiązują się podnieść wynagrodzenia o 7%, a więc tyle, ile wynosiła inflacja w listopadzie ubiegłego roku. Jednak dalszy wzrost inflacji może skutkować rosnącą presją płacową i z tego względu podaną stawkę trudno traktować jako sztywną. Wskazane jest obserwowanie, czy wprowadzona przez rząd tarcza antyinflacyjna faktycznie zatrzyma pędzącą inflację.

Zawody najbardziej pożądane i deficytowe

Już od kilku lat można zauważyć wysokie zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT. Nie inaczej będzie w bieżącym roku. Programiści, analitycy informatyczni, administratorzy sieci i baz danych, a także graficy komputerowi nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Podobnie osoby z wykształceniem medycznym i pedagogicznym nie mogą narzekać na brak ofert pracy. Ponadto rozwój nowych technologii wpływa na tworzenie kolejnych miejsc pracy na przykład dla biotechnologów.

W Polsce brakuje również wielu specjalistów z branż, które określa się jako deficytowe. W 2022 roku wpisano aż 30 zawodów na listę deficytowych. W raporcie wskazano, że od wielu lat jest wysokie zapotrzebowanie na pracowników:

  • budowlanych (betoniarze, murarze, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych),
  • medycznych (pielęgniarki, lekarze, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni, psycholodzy),
  • z branży produkcyjnej (stolarze, ślusarze, elektrycy, elektromechanicy).

Poza tym brakuje także wielu księgowych, specjalistów ds. rachunkowości, kierowców, mechaników, kolejarzy, kucharzy czy nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Gdzie warto szukać pracy?

Współczesną rzeczywistość zdominował Internet. To tam nawiązujemy relacje, robimy zakupy, zapoznajemy się z opiniami. I to właśnie w sieci najlepiej i najwygodniej szukać zatrudnienia. W tym celu warto regularnie zaglądać na serwisy z ofertami pracy, na przykład https://www.gowork.pl/praca. Dobrym pomysłem jest również udzielanie się w grupach dla poszukujących pracy, które można znaleźć na Facebooku.

Fot.: Christin Hume/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trekking – jakie ma zalety?
Trekking – jakie ma zalety?
Szukasz ciekawej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu? Koniecznie zainteresuj się trekkingiem.
Jak efektywnie wykorzystać minimalistyczny design w materiałach promocyjnych twojej firmy?
Jak efektywnie wykorzystać minimalistyczny design w materiałach promocyjnych twojej firmy?
Przekonaj się, jak prostota i minimalizm mogą podkreślić twoją markę, przyciągnąć uwagę klienta i zwiększyć sprzedaż. Poznaj skuteczne metody wykorzystania minimalistycznego designu w materiałach promocyjnych.
4 powody, dla których warto zainwestować w tenis ziemny
4 powody, dla których warto zainwestować w tenis ziemny
Tenis ziemny – gigantyczny potencjał na przyszłość. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w elitarną dyscyplinę!
Ostatnie wpisy