Polecamy

Suplementy i odżywki dla sportowców – jaką pełnią rolę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W XXI wieku świadomość społeczeństwa dotycząca zdrowia jest coraz większa – dlatego coraz więcej osób zostaje sportowcami, czy to zawodowo, czy hobbystycznie. Na pewno każdy człowiek chce czuć się zdrowy, a w związku z tym próbuje zadbać o swoją dietę oraz styl życia. Warto jednak mieć świadomość, że decyzje dotyczące tych obszarów powinny być przemyślane i poparte odpowiednimi źródłami.

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to wyroby spożywcze, które mają za zadanie uzupełniać standardową dietę. Stosuje się je, kiedy dana osoba nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości niektórych składników – na przykład witamin lub mikroelementów – razem z pożywieniem. Niemożność spożycia odpowiedniej ilości niezbędnych substancji może wynikać z wielu rzeczy – na przykład chorób, problemów z odżywianiem, problemów z przyswajaniem niektórych związków albo ograniczonej kaloryczności posiłków. Warto pamiętać, że suplementy nie mogą zastąpić zróżnicowanej i zbilansowanej diety, a jedynie stanowić jej uzupełnienie. Przykładem suplementu diety może być popularna wśród sportowców kreatyna, która jest związkiem naturalnie produkowanym przez wątrobę. W organizmie pełni kilka ważnych funkcji – między innymi jest wykorzystywana przez komórki mięśni do produkcji i magazynowania związków wysokoenergetycznych. Kreatyna w formie suplementu diety jest szybko przyswajana przez organizm i może być brana zarówno w dni treningowe, jak i beztreningowe. Ważne, by pamiętać, że nie powinno się przyjmować jej bezpośrednio przez ćwiczeniami, ponieważ może wtedy upośledzić działanie cukrów obecnych w organizmie. Branie kreatyny ma swoje zalety – poprawia wydajność mięśni, zwiększa beztłuszczową masę ciała, podwyższa sprawność i przyspiesza regenerację powysiłkową. Warto jednak pamiętać, że ma również swoje skutki uboczne – na przykład odwodnienie lub nadwyrężenie mięśni – dlatego należy stosować ją zgodnie z zaleceniami producenta.

Czy suplementy diety pomagają w odchudzaniu?

Wiele osób decyduje się na tak zwane spalacze tłuszczu w nadziei, że pomogą im one efektywnie schudnąć. Jednym z popularnych związków stosowanych w taki sposób jest L-karnityna, czyli substancja witaminopodobna, która ma niebanalne znaczenie dla organizmu. W naturalny sposób reguluje ona metabolizm lipidów, ponieważ uczestniczy w transporcie związków tłuszczowych do miejsc w komórkach, gdzie ulegają one dalszym przemianom. Usuwa również toksyczne produkty przemiany tłuszczów, chroni komórki przed działaniem reaktywnych form tlenu i wykazuje zdolność do obniżania poziomu cholesterolu oraz triacylogliceroli. Na tej podstawie łatwo wysnuć wniosek, że L-karnityna może pomóc w spalaniu tłuszczu, a więc w odchudzaniu. Oczywiście – L-karnityna może wspomóc proces odchudzania przez usprawnianie metabolizmu i będzie szczególnie ważna dla osób z jej niedoborem, ale podstawą odchudzania zawsze jest deficyt kaloryczny.

Czym są odżywki?

Odżywki dla sportowców wpisują się w tę samą kategorię co suplementy diety, a czasami są to nawet pojęcia używane względem siebie jak synonimy. Można jednak zaobserwować ogólną tendencję do nazywania odżywkami raczej produktów zawierających białka lub aminokwasy – na przykład BCAA. BCAA to zespół trzech aminokwasów – leucyny, waliny i izoleucyny. Warto wiedzieć, że w normalnych warunkach są to substancje dostarczane z pożywieniem, ponieważ ludzki organizm nie ma zdolności do ich produkowania. Dlaczego BCAA są produktem polecanym jako odżywki dla sportowców? Zadaniem odżywek jest wsparcie organizmu w budowaniu masy mięśniowej poprzez dostarczenie odpowiednich substancji – czyli właśnie aminokwasów i białek. Same aminokwasy BCAA pełnią dodatkową funkcję: przechwytują tlenek azotu (produkowany podczas wysiłku fizycznego) i zabierają do do wątroby, gdzie jest on przekształcany w glukozę. Glukoza może być z kolei wykorzystana jako nowe źródło energii, co przekłada się na wydajność treningów.

Zdjęcie główne: pexels.com/ready made

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ubezpieczenie dla sportowców – na czym polega?
Ubezpieczenie dla sportowców – na czym polega?
Niezależnie od Twojej dyscypliny pomyśl nad ubezpieczeniem, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Dowiedz się, jak je wybrać, co powinno zawierać i na co zwracać uwagę przy kupnie.
Sitting is the new smoking! O tym, dlaczego siedzący tryb pracy skraca nasze życie
Sitting is the new smoking! O tym, dlaczego siedzący tryb pracy skraca nasze życie
Siedzący tryb życia, zwłaszcza wymuszony przez pracę, może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Sitting is the smoking - dowiedz się czym jest i jak zadbać o swoje zdrowie!
Czy MultiSport odbuduje pozycję sprzed lockdownu? Teraz czas na marketing
Czy MultiSport odbuduje pozycję sprzed lockdownu? Teraz czas na marketing
Czy Multisport jest na granicy upadku, a kampania jest ich ostatnią deską ratunku? Sposób Benefit Systems na odbudowę marki.
Ostatnie wpisy