Polecamy

Czy trener personalny to opłacalne zajęcie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trener personalny to zawód, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Na jakie zarobki może on liczyć? Jakiego rodzaju predyspozycje należy posiadać, aby nim zostać?

Zarobki trenera personalnego

Ile zarabia trener personalny? Średnio jest to około 2800 złotych netto. Bardzo dużo zależy tutaj od miejsca prowadzenia działalności. Im większe miasto, tym większe stawki za trening można zaproponować. W Warszawie średnia cena za indywidualne spotkanie z trenerem personalnym to około 100 złotych.

Jak się okazuje, trenerem personalnym może zostać niemal każdy. Związane jest to z tym, że nie ma szczegółowych wymagań dotyczących wykonywania tego zawodu. Znajduje się on w grupie tak zwanych zawodów uwolnionych. Dobry trener personalny to taki, który pasjonuje się treningiem oraz zdrowym odżywianiem i chce pomagać innym.

Jak wygląda praca trenera personalnego?

Praca trenera personalnego przybierać może rozmaite postacie, w zależności od miejsca wykonywanej działalności. Obowiązkami osoby zatrudnionej w siłowni sieciowej jest między innymi upewnianie się, że znajdujące się tam osoby wykonują ćwiczenia w sposób prawidłowy. Dodatkowo trenerzy tego typu prowadzą treningi indywidualne oraz grupowe.

Drugim rodzajem trenera personalnego jest ten na samozatrudnieniu. Prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą i samodzielnie pozyskuje nowych klientów – czy to z polecenia, czy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tego typu trener personalny wykonuje treningi zarówno na siłowniach, jak i w domach klientów lub w plenerze.

Do czynienia możemy mieć także z trenerem personalnym zatrudnionym przez studio treningowe czy firmę zrzeszającą trenerów personalnych. Najczęściej udostępniają oni grafik, który stopniowo zapełnia się treningami z klientami. Studio lub firma odpowiada za pozyskiwanie klientów, co wiąże się jednak z pobieraniem wynagrodzenia za treningi.

Ostatnim rodzajem trenera personalnego jest trener online, który skupia się na działaniach w sieci. Oferuje on internetowe treningi personalne oraz rozpisuje plany treningowe czy diety. Klientów pozyskuje w dużej mierze przez internet.

Niezbędna wiedza i umiejętności trenera personalnego

Brak jest konkretnych wytycznych, które szczegółowo określałyby wymagane kompetencje trenera personalnego. Dobry kurs, po którego ukończeniu możliwe jest wykonywanie takiego zawodu, powinien uświadamiać, jaka jest rola trenera personalnego. Kim jest i jaką rolę odgrywa on w procesie budowy zdrowego społeczeństwa. Musi też mieć wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego ciała – zachodzących tam procesów i pracy mięśni.

Kolejny niezbędny element kursu na trenera personalnego to wiedza dotycząca treningu medycznego. Po jego ukończeniu trener powinien wiedzieć, jak ocenić postawę klienta, jak wprowadzić prawidłową technikę ćwiczeń, jak aktywować i rozluźniać mięśnie czy jakiej pomocy udzielić w przypadku bólu kręgosłupa lub szyi.

Następną ważną kwestią są zagadnienia dotyczące treningu siłowego: nauka prawidłowego wykonywania ćwiczeń oraz dobieranie najskuteczniejszych ćwiczeń pod kątem redukcji kilogramów czy budowy masy mięśniowej. Trener personalny musi także posiadać wiedzę na temat treningu funkcjonalnego oraz wykorzystania go w praktyce, łącząc z innymi metodami.

Na tego typu kursie uczestnik powinien również posiąść wiedzę z zakresu tworzenia efektywnych planów treningowych uwzględniających indywidualne cechy klienta. Warto, aby obejmował on informacje z zakresu dietetyki: przygotowywania diet czy wyliczania zapotrzebowania energetycznego. Szkolenie na trenera personalnego nie może obyć się bez wiedzy na temat budowania relacji z podopiecznym – komunikacji z nim i rozwoju długotrwałej relacji.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile będzie zarabiał trener polskich siatkarzy? Sprawdzamy!
Ile będzie zarabiał trener polskich siatkarzy? Sprawdzamy!
Czy nowy trener Polski ma szansę podpisać rekordowy kontrakt?
Czym są skarpety kompresyjne do biegania i jak je prawidłowo wybrać?
Czym są skarpety kompresyjne do biegania i jak je prawidłowo wybrać?
Czym się one charakteryzują i kiedy je zakładać? Warto przyjrzeć się tym zagadnieniom z bliska.
Na czym polega fizjoterapia?
Na czym polega fizjoterapia?
Czy wiesz, na czym polega i dla kogo może okazać się pomocna fizjoterapia? Zapoznaj się z zakresem pracy z fizjoterapeutą, możliwymi obliczami zabiegów i schorzeniami, przy których mogą być niezbędne, by wrócić do zdrowia.
Tagi
Ostatnie wpisy