Polecamy

Czy trener personalny to opłacalne zajęcie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trener personalny to zawód, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Na jakie zarobki może on liczyć? Jakiego rodzaju predyspozycje należy posiadać, aby nim zostać?

Zarobki trenera personalnego

Ile zarabia trener personalny? Średnio jest to około 2800 złotych netto. Bardzo dużo zależy tutaj od miejsca prowadzenia działalności. Im większe miasto, tym większe stawki za trening można zaproponować. W Warszawie średnia cena za indywidualne spotkanie z trenerem personalnym to około 100 złotych.

Jak się okazuje, trenerem personalnym może zostać niemal każdy. Związane jest to z tym, że nie ma szczegółowych wymagań dotyczących wykonywania tego zawodu. Znajduje się on w grupie tak zwanych zawodów uwolnionych. Dobry trener personalny to taki, który pasjonuje się treningiem oraz zdrowym odżywianiem i chce pomagać innym.

Jak wygląda praca trenera personalnego?

Praca trenera personalnego przybierać może rozmaite postacie, w zależności od miejsca wykonywanej działalności. Obowiązkami osoby zatrudnionej w siłowni sieciowej jest między innymi upewnianie się, że znajdujące się tam osoby wykonują ćwiczenia w sposób prawidłowy. Dodatkowo trenerzy tego typu prowadzą treningi indywidualne oraz grupowe.

Drugim rodzajem trenera personalnego jest ten na samozatrudnieniu. Prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą i samodzielnie pozyskuje nowych klientów – czy to z polecenia, czy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tego typu trener personalny wykonuje treningi zarówno na siłowniach, jak i w domach klientów lub w plenerze.

Do czynienia możemy mieć także z trenerem personalnym zatrudnionym przez studio treningowe czy firmę zrzeszającą trenerów personalnych. Najczęściej udostępniają oni grafik, który stopniowo zapełnia się treningami z klientami. Studio lub firma odpowiada za pozyskiwanie klientów, co wiąże się jednak z pobieraniem wynagrodzenia za treningi.

Ostatnim rodzajem trenera personalnego jest trener online, który skupia się na działaniach w sieci. Oferuje on internetowe treningi personalne oraz rozpisuje plany treningowe czy diety. Klientów pozyskuje w dużej mierze przez internet.

Niezbędna wiedza i umiejętności trenera personalnego

Brak jest konkretnych wytycznych, które szczegółowo określałyby wymagane kompetencje trenera personalnego. Dobry kurs, po którego ukończeniu możliwe jest wykonywanie takiego zawodu, powinien uświadamiać, jaka jest rola trenera personalnego. Kim jest i jaką rolę odgrywa on w procesie budowy zdrowego społeczeństwa. Musi też mieć wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego ciała – zachodzących tam procesów i pracy mięśni.

Kolejny niezbędny element kursu na trenera personalnego to wiedza dotycząca treningu medycznego. Po jego ukończeniu trener powinien wiedzieć, jak ocenić postawę klienta, jak wprowadzić prawidłową technikę ćwiczeń, jak aktywować i rozluźniać mięśnie czy jakiej pomocy udzielić w przypadku bólu kręgosłupa lub szyi.

Następną ważną kwestią są zagadnienia dotyczące treningu siłowego: nauka prawidłowego wykonywania ćwiczeń oraz dobieranie najskuteczniejszych ćwiczeń pod kątem redukcji kilogramów czy budowy masy mięśniowej. Trener personalny musi także posiadać wiedzę na temat treningu funkcjonalnego oraz wykorzystania go w praktyce, łącząc z innymi metodami.

Na tego typu kursie uczestnik powinien również posiąść wiedzę z zakresu tworzenia efektywnych planów treningowych uwzględniających indywidualne cechy klienta. Warto, aby obejmował on informacje z zakresu dietetyki: przygotowywania diet czy wyliczania zapotrzebowania energetycznego. Szkolenie na trenera personalnego nie może obyć się bez wiedzy na temat budowania relacji z podopiecznym – komunikacji z nim i rozwoju długotrwałej relacji.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prestiż i wielkie pieniądze – oto najsłynniejsze turnieje golfowe na świecie!
Prestiż i wielkie pieniądze – oto najsłynniejsze turnieje golfowe na świecie!
Na cichych polach golfowych panują wielkie emocje w walce o sławę, uznanie i miliony dolarów. Sprawdziliśmy, ile można na nich zarobić!
Kongres Sport Biznes Polska – nowe forum współpracy i fachowej wiedzy
Kongres Sport Biznes Polska – nowe forum współpracy i fachowej wiedzy
W listopadzie ubiegłego roku powołano do życia Stowarzyszenie Sport Biznes Polska. Jaki jest cel stowarzyszenia i kiedy odbędzie się ich pierwszy kongres?
6 wybitnych koni wyścigowych, które zapisały się w historii światowego jeździectwa
6 wybitnych koni wyścigowych, które zapisały się w historii światowego jeździectwa
Mistrzowie, bez których wyścigi konne nie byłyby już takie same.
Tagi
Ostatnie wpisy