Polecamy

Koniec piłkarskiego eldorado. Które kluby straciły najwięcej przez pandemię koronawirusa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia koronawirusa dotknęła również drużyny piłkarskie. Jak pokazują wyniki raportu sporządzonego przez Football Money League, przychody 20 najbogatszych klubów spadły w minionym sezonie o ponad miliard euro! Na pierwszym miejscu w dalszym ciągu znajduje się FC Barcelona, której wpływy zmalały o ponad 125 milionów euro.

Kluby piłkarskie a koronawirus

Co jeszcze można wyczytać ze wspomnianego powyżej raportu? Łączny dochód 20 najlepiej zarabiających drużyn piłkarskich świata wyniósł w sezonie 2019/2020 ok. 8,2 miliarda euro. To o 12% mniej w porównaniu z sezonem 2018/2019. Wpływ na to miało zarówno odroczenie wypłat za prawa telewizyjne, jak i odcięcie od wpływów z tak zwanych dni meczowych, które obejmują przychody z biletów i różnego rodzaju gadżetów piłkarskich, takich jak np. koszulki. Warto wspomnieć tutaj o tym, że ponad połowa minionego sezonu rozgrywana była z udziałem kibiców. Aktualnie mecze odbywają się za zamkniętymi lub częściowo uchylonymi drzwiami.

Firma Deloitte prognozuje, że do końca sezonu 2020/2021 przychody wspomnianych klubów spadną o więcej niż 2 miliardy euro. Prezes Juventusu Turyn, Andrea Agnelli, jest zdania, że w okresie dwóch kolejnych lat mogą być to straty na poziomie około 6,5-8,5 miliarda euro. Kierowana przez niego drużyna, mimo że udało jej się zdobyć kolejny tytuł mistrza Włoch, w ostatnim sezonie zanotowała przychody niższe o ponad 60 milionów euro.

W czołówce zestawienia znajdują się drużyny Premier League – Manchester United, Liverpool FC, Manchester City, Chelsea FC, Tottenham Hotspur, Arsenal FC oraz Everton FC. Pierwszy z nich zarobił o 130 milionów euro mniej niż w sezonie 2018/2019. Bundesliga jako pierwsza z lig wznowiła powrót do rywalizacji po lockdownie. Borussia Dortmund odnotowała zaledwie 2% spadek dochodów, natomiast Schalke obniżyło swoje zarobki aż o 1/3.

Na pierwszym miejscu w omawianym rankingu znajduje się FC Barcelona. Jej przychody w sezonie 2019/2020 wyniosły 715,1 miliona dolarów. Na skutek pandemii koronawirusa drużyna wpadła w poważne tarapaty. Jak wynika z raportu finansowanego, jej zadłużenie wynosi obecnie ponad 1 miliard euro, z czego aż 730 milionów euro to krótkoterminowe zobowiązania, czyli np. zaległości wobec banków oraz instytucji kredytowych. Do 30 czerwca FC Barcelona powinna zwrócić 265 milionów euro. Klub aktualnie prowadzi negocjacje z wierzycielami na temat możliwości odroczenia części spłat. Aż 3/4 budżetu drużyny stanowią gaże piłkarzy. Nie sposób nie wspomnieć tutaj oczywiście o drogich transferach.

Godnym odnotowania jest fakt, że od 4 lat w topowej 20 rankingu próżno było szukać przedstawiciela lig spoza wielkiej piątki. Aktualnie problemy konkurencji udało się wykorzystać rosyjskiej drużynie Zenit Sankt Petersburg. To jeden z dwóch klubów, który zwiększył przychody w ostatnim sezonie. Drugim z nich jest Everton. Wpływ na sukces tego angielskiego klubu miał między innymi właściciel Farhad Moshiri, biznesmen pochodzący z Iranu. Jego działania obejmowały inwestycję w drużynę oraz plany rozbudowy stadionu. Dodatkowo klub pozyskał nowych sponsorów, podpisał umowę odnośnie przyszłych prac do nazwy swojego obiektu i zabezpieczył długoterminowe partnerstwa.

Kluby piłkarskie z najwyższymi przychodami w ubiegłym sezonie

Którym klubom piłkarskim udało się zarobić najwięcej w sezonie 2019/2020? Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Football Money League, pierwsze miejsce zajmuje FC Barcelona, której przychody wyniosły 715,1 miliona euro. Na drugiej pozycji znajduje się Real Madryt z przychodami na poziomie 714,9 miliona euro. Trzecie miejsce udało się zdobyć Bayernowi Monachium, który w ubiegłym sezonie zarobił 634,1 miliona euro.

Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podnoszenie bandery i starodawne przesądy, czyli żeglarska etykieta od podszewki
Podnoszenie bandery i starodawne przesądy, czyli żeglarska etykieta od podszewki
Zanim wypłyniesz jachtem na szerokie wody, poznaj podstawy żeglarskiego savoir-vivre'u.
Czy warto inwestować w używane smartfony z serii poleasingowych?
Czy warto inwestować w używane smartfony z serii poleasingowych?
Odkryj zalety i wady inwestowania w smartfony poleasingowe. Dowiedz się, jakie korzyści i ryzyka wiążą się z tą decyzją, zanim dokonasz zakupu.
Polscy milionerzy, dla których golf stał się życiową pasją
Polscy milionerzy, dla których golf stał się życiową pasją
Polscy biznesmeni, oprócz popularnych zainteresowań, takich jak żegluga, nurkowanie czy latanie awionetką, pasjonują się także grą w golfa. Poznaj ich sylwetki i dowiedz się, jak zaangażowali się w rozwój polskiego środowiska golfowego!
Ostatnie wpisy