Polecamy

Słodkości w diecie – jak zachować zdrowy umiar?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Większości osób dieta kojarzy się jedynie z warzywami, owocami, zdrowymi tłuszczami i pełnoziarnistymi produktami – nie oznacza to jednak, że w trakcie stosowania należy całkowicie zrezygnować ze słodyczy. Jak jeść słodycze zachowując przy tym zdrowy umiar.

Czy cukier zawsze jest zły?

Od najmłodszych lat słyszymy zarówno od rodziców, jak i od lekarzy (a zwłaszcza dentystów!), że cukier jest dla nas zabójczy. Czy jednak rzeczywiście jest on taki zły?

Odpowiedź brzmi – niestety tak. Cukier odpowiedzialny jest nie tylko za słabą kondycję naszego uzębienia, ale także może prowadzić do nadwagi lub otyłości, powoduje wzrost stężenie cholesterolu we krwi oraz znacznie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i miażdżycy. 

Ponadto cukier jest niezwykle uzależniający. Węglowodany proste zawarte w słodyczach są bowiem szybko trawione i równie szybko podnoszą stężenie cukru we krwi. Stężenie to jednak niezwykle szybko spada, co powoduje, że organizm domaga się coraz więcej cukru. Co więc zrobić, kiedy masz ogromną ochotę na coś słodkiego, ale nie chcesz jeść niezdrowych słodyczy?

Zdrowe słodycze

Mimo że określenie “zdrowe słodycze” dla wielu może wydawać się oksymoronem, to w rzeczywistości zdrowych słodkości jest cała masa. Czym więc zastępować niezdrowe słodycze w postaci cukierków, czekoladek i wysokoprzetworzonych ciastek?

Jedną z najlepszych alternatyw dla słodyczy są migdały oraz nerkowce. Orzechy te same w sobie są delikatnie słodkie, a ponadto są niezwykle sycące. Pamiętaj jednak, że są one także bardzo kaloryczne, jeśli więc jesteś na diecie redukcyjnej, nie przesadzaj z nimi!

Inną doskonałą alternatywą są suszone owoce. Podobnie jak z orzechami wystarczy kilka sztuk lub niepełna garść małych owoców. Pamiętaj jednak, aby wybierać suszone owoce, które nie mają w swoim składzie żadnych dodanych tłuszczy oraz cukrów. 

Możesz też postawić na gorzką czekoladę. Z zawartością kakao powyżej 70%. Kakao jest bowiem źródłem witamin i związków antyoksydacyjnych korzystnie wpływających na pracę całego organizmu.

W końcu możesz też poszukać fit przepisów na domowe słodkości i wypieki. Aby były one pełne witamin, możesz stosować w nich miody dla dzieci, na przykład miód rzepakowy.

Jedz słodycze z głową

Będąc na diecie, pamiętaj też, że raz na jakiś czas możesz pozwolić sobie na odstępstwo i raz na jakiś czas zjeść swoje ulubione słodycze, na przykład sezamki. W każdej diecie, nawet tej redukcyjnej, najważniejszy jest balans – żadna dieta nie będzie w pełni skuteczna, jeśli będzie dla Ciebie męczarnią. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Arminas Raudys

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ekstraklasa S.A. rozpoczęła poszukiwania partnera do obsługi ligowego serwisu OTT
Ekstraklasa S.A. rozpoczęła poszukiwania partnera do obsługi ligowego serwisu OTT
Ligowy serwis OTT Ekstraklasa.TV zostanie niebawem rozbudowany o kolejne funkcjonalności, a za wdrożenie innowacyjnych rozwiązań będzie odpowiadać nowy partner technologiczny. Zostanie on wyłoniony w drodze konkursu, którego zakończenie przewidziano na pierwszy kwartał 2021 r.
Wiosenne aktywności dla firm – gdzie warto wyskoczyć z całą kadrą?
Wiosenne aktywności dla firm – gdzie warto wyskoczyć z całą kadrą?
Planujesz firmowy wyjazd integracyjny z okazji zbliżającej się wiosny? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów!
Jak innowacyjne rozwiązania w technologiach solarnych mogą przekształcić Twój dom w źródło darmowej energii?
Jak innowacyjne rozwiązania w technologiach solarnych mogą przekształcić Twój dom w źródło darmowej energii?
Dowiedz się, jak technologia solarna zmienia domy w niezależne źródła energii. Przekonaj się, jak innowacje w tej dziedzinie mogą dostarczyć Ci darmowej energii.
Ostatnie wpisy