Polecamy

Planowanie podróży – o czym pamiętać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zarówno wyjazdy zagraniczne, jak i krajowe, wymagają zazwyczaj dokładnego zaplanowania i przygotowania. Dotyczy to zarówno kwestii związanych z zakwaterowaniem, transportem, jak i listą potrzebnego bagażu. O czym warto pomyśleć przed wakacjami? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika dla początkujących (i tych bardziej zaawansowanych) podróżników.

Wakacje w Polsce – o czym warto pamiętać?

Planując wakacje w obrębie granic Polski, nie powinniśmy zapominać o kilku ważnych aspektach. Wielu turystów podchodzi do krajowych podróży bardzo swobodnie – w końcu cały czas są u siebie. Jednak mimo tego, podczas wyjazdu może wydarzyć się wiele niespodziewanych, problematycznych sytuacji.

Jeśli nasza podróż odbywa się samochodem, przed wyjazdem warto dokonać krótkiego przeglądu pojazdu. Zwróćmy uwagę na poziom i stan oleju silnikowego, hamulcowego i chłodniczego, stan klocków i tarcz hamulcowych oraz na to, czy w bagażniku znajduje się zestaw sprzętu potrzebnego do wymiany uszkodzonego koła. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na transport publiczny, zadbajmy o wcześniejszy zakup biletów, w przeciwnym razie, będziemy skazani na podróżowanie w pociągowym korytarzu.

Planując wakacje w Polsce, nie zapomnij o wydrukowaniu lub zapisaniu w pamięci urządzenia mobilnego, niezbędnych biletów wstępu, czy innych przydatnych dokumentów. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy odwiedzić bardziej odosobnione miejsca, w którym może być problem ze złapaniem zasięgu.

Nie należy również zapominać o ubezpieczeniu turystycznym. Mimo tego, że znajdujemy się w kraju zamieszkania, może wydarzyć się wiele problematycznych sytuacji, takich jak wypadek drogowy, uraz podczas uprawiania sportu, czy potrzeba skorzystania z pomocy służb ratunkowych. Więcej informacji o ubezpieczeniach na wakacje w Polsce znajdziesz pod linkiem https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-turystyczne-na-wakacje-w-polsce.

O czym pamiętać podczas wyjazdu za granicę?

Podróże zagraniczne mogą być zdecydowanie bardziej problematyczne. W końcu znajdujemy się w obcym kraju, w którym mówi się w innym języku, a do tego, panują tam często odmienne przepisy. Podczas takich wyjazdów w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Nawet jeśli poruszamy się w obrębie Unii Europejskiej, zakres opieki zdrowotnej, która nam przysługuje, jest dosyć ograniczony. Podstawowe ubezpieczenie nie pokryje kosztów związanych z hospitalizacją czy transportem medycznym.


Należy również sprawdzić, jakie dokumenty będą nam niezbędne za granicą. W erze strefy Schengen jesteśmy przyzwyczajeni do poruszania się jedynie z dowodem osobistym w kieszeni. Jednak aby wjechać do większości państw, będziemy musieli wyrobić paszport. Mimo że czasy pandemii powoli odchodzą w zapomnienie, warto sprawdzić, czy dany kraj wciąż nie wymaga przedstawienia certyfikatu szczepienia, wyniku testu lub odbycia kwarantanny. Dla wielu nieprzygotowanych turystów może być to spore zaskoczenie i utrudnienie.

Fot.: Glenn Carstens-Peters/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hole in one – golfowe uderzenie marzeń warte miliony
Hole in one – golfowe uderzenie marzeń warte miliony
Sprawdź zasady niezwykłego konkursu dla golfistów i poznaj sylwetki nietypowych zwycięzców!
Mecze piłkarskiej reprezentacji Polski na antenach TVP do 2028!
Mecze piłkarskiej reprezentacji Polski na antenach TVP do 2028!
Mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej, a także najlepszych drużyn narodowych w Europie będzie można oglądać aż do 2028 roku na antenach Telewizji Polskiej. „Wszystkie mecze będą dostępne w najlepszej możliwej jakości, bez żadnych dodatkowych opłat” - zaznacza Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport.
Kiedy skorzystać z usług psychoterapeuty dziecięcego?
Kiedy skorzystać z usług psychoterapeuty dziecięcego?
Istnieje wiele sygnałów, które wskazują na potrzebę wsparcia emocjonalnego i psychologicznego dla dziecka.
Ostatnie wpisy