Polecamy

Peptydy – właściwości i możliwe zastosowanie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Białko to składnik odżywczy, który występuje w zdrowej, zbilansowanej diecie obok tłuszczów i węglowodanów. Białkami nazywane są związki aminokwasów, które zawierają duże ilości monomerów. Peptydy to krósze i mniejsze związki z tej samej grupy – również składające się z aminokwasów i zawierające w swojej budowie wiązania peptydowe.

Rola peptydów w organizmie

Ze względu na różną długość łańcuchów aminokwasowych oraz rodzaj budujących cząstki monomerów, peptydy mogą pełnić bardzo odmienne funkcje i znajdować zastosowanie w różnych aspektach działania ludzkiego organizmu. Na przykład, peptydy na regenerację to te związki, które charakteryzują się działanie „odnawiającym”. Na organizm mogą wpływać na przykład przyspieszając proces gojenia się ran, obniżając odczuwanie dolegliwości bólowych czy ogólnie pobudzając układ odporonościowy do pracy. Peptydy mogą także zwiększać gęstość kości, chrząstek, stawów i więzadeł, stymulować powstawanie naczyń krwionośnych czy redukować stany zapalne. Skąd biorą się te wszystkie właściwości? Białka pełnią w ludzkim organizmie mnóstwo funkcji, w tym uczestniczą w budowaniu i rozwoju poszczególnych tkanek, transportują, ułatwiają przeprowadzanie reakcji metabolicznych czy przekaźnictwo hormonalne i nerwowe. Te cechy sprawiają, że ich obecność w organizmie przyczynia się do lepszego funkcjonowania i poprawy fizjologicznej pracy różnych narządów. Obecność peptydów może więc po prostu wspomagać organizm w jego naturalnym funkcjonowaniu, a ich niedobór prowadzić do zaburzenia funkcji ciała.

Rzadko omawiane funkcje peptydów

Jednym ze stosunkowo rzadko poruszanych tematów są peptydy na libido i wpływ tych związków chemicznych na funkcje seksualne. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, peptydy i białka naturalnie występują w ludzkiej diecie oraz organizmie. Ich obecność warunkuje prawidłowe działanie ciała – w tym, między innymi, właśnie funkcji seksualnych. Dzieje się tak dlatego, że peptydy mają zdolność do poszerzania naczyń krwionośnych poprawiania ukrwienia różnych narządów oraz stymulowania ośrodków rdzenia kręgowego, w tym ośrodka odpowiedzialnego za erekcję u mężczyzn. Połączenie tych właściwości sprawia, że peptydy mogą mieć duży udział w podnoszeniu libido u obu płci – choć część ich właściwości dotyczy tylko mężczyzn. Białka ą naturalnym elementem zbilansowanej diety i ich dostarczanie z pokarmem jest zdecydowanie najpopularniejszą drogą ich dostarczania. Być może zmieni się to jednak w przyszłości, ponieważ w fazie badań są już chociażby peptydy w zastrzykach, których przyswajalność może być większa niż tych przyjmowanych w diecie. Mimo wszystko, podstawą zdrowego trybu życia jest zadbanie o dietę – warto więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się spożywanym na co dzień składnikom, ich kaloryczności oraz zawartości makro- i mikroelementów. Jeżeli czujesz, że Twoja dieta jest niedoborowa, skontaktuj się z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże Ci ułożyć jadłospis i określić priorytety żywieniowe.

Fot.: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie suplementy diety warto brać?
Jakie suplementy diety warto brać?
Suplementy diety mogą być doskonałym uzupełnieniem codziennej diety. Jakie jednak suplementy wybrać? Przedstawiamy naszą listę najlepszych suplementów oraz podpowiadamy, jak prawidłowo wdrożyć suplementację.
Jak wybrać odpowiedni sprzęt outdoorowy dla początkujących myśliwych?
Jak wybrać odpowiedni sprzęt outdoorowy dla początkujących myśliwych?
Podpowiedzi dla początkujących myśliwych na temat wybierania odpowiedniego sprzętu turystycznego. Zrozum jakie elementy są niezbędne dla bezpiecznej i efektywnej polowania.
Nie tylko tenis – BNP Paribas rozszerza zakres sponsoringu sportowego!
Nie tylko tenis – BNP Paribas rozszerza zakres sponsoringu sportowego!
Jeszcze do niedawna BNP Paribas znany był głównie ze sponsorowania zawodów tenisowych. Teraz się to zmieni, bowiem jeden z największych banków detalicznych stawia także na golf!
Ostatnie wpisy