Polecamy

Peptydy – właściwości i możliwe zastosowanie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Białko to składnik odżywczy, który występuje w zdrowej, zbilansowanej diecie obok tłuszczów i węglowodanów. Białkami nazywane są związki aminokwasów, które zawierają duże ilości monomerów. Peptydy to krósze i mniejsze związki z tej samej grupy – również składające się z aminokwasów i zawierające w swojej budowie wiązania peptydowe.

Rola peptydów w organizmie

Ze względu na różną długość łańcuchów aminokwasowych oraz rodzaj budujących cząstki monomerów, peptydy mogą pełnić bardzo odmienne funkcje i znajdować zastosowanie w różnych aspektach działania ludzkiego organizmu. Na przykład, peptydy na regenerację to te związki, które charakteryzują się działanie „odnawiającym”. Na organizm mogą wpływać na przykład przyspieszając proces gojenia się ran, obniżając odczuwanie dolegliwości bólowych czy ogólnie pobudzając układ odporonościowy do pracy. Peptydy mogą także zwiększać gęstość kości, chrząstek, stawów i więzadeł, stymulować powstawanie naczyń krwionośnych czy redukować stany zapalne. Skąd biorą się te wszystkie właściwości? Białka pełnią w ludzkim organizmie mnóstwo funkcji, w tym uczestniczą w budowaniu i rozwoju poszczególnych tkanek, transportują, ułatwiają przeprowadzanie reakcji metabolicznych czy przekaźnictwo hormonalne i nerwowe. Te cechy sprawiają, że ich obecność w organizmie przyczynia się do lepszego funkcjonowania i poprawy fizjologicznej pracy różnych narządów. Obecność peptydów może więc po prostu wspomagać organizm w jego naturalnym funkcjonowaniu, a ich niedobór prowadzić do zaburzenia funkcji ciała.

Rzadko omawiane funkcje peptydów

Jednym ze stosunkowo rzadko poruszanych tematów są peptydy na libido i wpływ tych związków chemicznych na funkcje seksualne. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, peptydy i białka naturalnie występują w ludzkiej diecie oraz organizmie. Ich obecność warunkuje prawidłowe działanie ciała – w tym, między innymi, właśnie funkcji seksualnych. Dzieje się tak dlatego, że peptydy mają zdolność do poszerzania naczyń krwionośnych poprawiania ukrwienia różnych narządów oraz stymulowania ośrodków rdzenia kręgowego, w tym ośrodka odpowiedzialnego za erekcję u mężczyzn. Połączenie tych właściwości sprawia, że peptydy mogą mieć duży udział w podnoszeniu libido u obu płci – choć część ich właściwości dotyczy tylko mężczyzn. Białka ą naturalnym elementem zbilansowanej diety i ich dostarczanie z pokarmem jest zdecydowanie najpopularniejszą drogą ich dostarczania. Być może zmieni się to jednak w przyszłości, ponieważ w fazie badań są już chociażby peptydy w zastrzykach, których przyswajalność może być większa niż tych przyjmowanych w diecie. Mimo wszystko, podstawą zdrowego trybu życia jest zadbanie o dietę – warto więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się spożywanym na co dzień składnikom, ich kaloryczności oraz zawartości makro- i mikroelementów. Jeżeli czujesz, że Twoja dieta jest niedoborowa, skontaktuj się z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże Ci ułożyć jadłospis i określić priorytety żywieniowe.

Fot.: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
PKN ORLEN przedłużył partnerstwo strategiczne z PKOl o kolejne cztery lata
PKN ORLEN przedłużył partnerstwo strategiczne z PKOl o kolejne cztery lata
PKN ORLEN przedłużył umowę partnerstwa strategicznego z PKOl do Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. „W ciągu ostatnich trzech lat zaangażowanie PKN ORLEN we wsparcie polskich sportowców zwiększyło się o 100 procent” - zaznacza prezes Daniel Obajtek.
Ile PZPN zarobi na awansie na MŚ? Analizujemy
Ile PZPN zarobi na awansie na MŚ? Analizujemy
O tym, że piłka nożna lubi pieniądze, wiedzą wszyscy. Jaka kwota trafiła na konto PZPN-u po awansie Polaków na mistrzostwa świata w Katarze?
Zabezpieczanie instalacji elektrycznych – praktyczne porady od hurtowni Speckable
Zabezpieczanie instalacji elektrycznych – praktyczne porady od hurtowni Speckable
Dowiedz się, jak skutecznie zabezpieczyć instalacje elektryczne, korzystając z praktycznych porad od hurtowni Speckable. Bezpieczeństwo i efektywne działanie na wyciągnięcie ręki.
Ostatnie wpisy