Polecamy

Golf, bocce, polo – vipowskie sporty, które uprawia coraz więcej Polaków

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niegdyś golf był sportem przeznaczonym głównie dla bogatych ludzi, których było stać na zakup sprzętu. Nawet wyposażenie niższej klasy potrafiło kosztować krocie. W obecnych czasach ta dyscyplina stała się bardziej popularna i dostępna nie tylko dla krezusów. Identycznie ma się sytuacja w przypadku bocce i polo, które są wprawdzie mniej znane, ale zyskują na popularności.

Golf – sport, który uczy precyzji i cierpliwości

Golf to sport, który poza regułami opiera się również na etyce. Nic więc dziwnego, że niegdyś był przeznaczony dla ludzi zamożnych, którzy pochodzili z bogatych rodzin. Rozgrywka polega na przejściu pola golfowego, składającego się przeważnie z osiemnastu dołków. Oczywiście są także mniejsze pola do gry, przeznaczone głównie dla początkujących. Wbrew pozorom dołek w golfie nie oznacza tylko dziury, do której trzeba trafić piłeczką. Termin ten dotyczy całego pola: od miejsca, w którym gracz rozpoczyna (tzw. tee), aż do pola równo ściętej trawy, gdzie znajduje się cel, czyli dziurka, do której starają się trafić golfiści.

Gra w golfa nie jest zbyt skomplikowana. Każdy z zawodników stara się trafić do dołka za pomocą jak najmniejszej liczby uderzeń. Należy brać pod uwagę, że każdy z dołków ma swoją normę uderzeń, w której gracz powinien wkulać piłkę do dziury. Jeśli więc norma, zwana w żargonie golfistów par, wynosi pięć uderzeń, a zawodnik trafi piłeczką do dołka za czwartym, to może być z siebie dumny. Rosnąca popularność tej dyscypliny sportu sprawiła, że coraz więcej klubów golfowych otwiera się na nowicjuszy. Ogromną zaletą golfa jest to, że rozgrywka toczy się na świeżym powietrzu – choć niekiedy pogoda może dawać się we znaki.

Bocce – znana gra funkcjonująca pod różnymi nazwami

Chyba większość ludzi kojarzy grę polegającą na rzucaniu ciężkiej piłki w taki sposób, aby spadła jak najbliżej małej kuleczki. Bocce jest grą bardzo podobną do lawn bowls. Do rozgrywki używa się kul w kolorze czerwonym i zielonym. Gracze mogą toczyć ze sobą pojedynki w kilku rodzajach meczów: singiel, debel lub zespół czteroosobowy. W zależności od możliwości bocce można rozgrywać na piasku, trawie, a nawet betonie, aczkolwiek tego typu nawierzchnie spotykane są raczej w przypadku amatorów. Na wyższych poziomach zaawansowania rozgrywka toczy się na specjalnej wykładzinie lub sztucznej trawie. Warto dodać, że wszystkie nawierzchnie nazywa się w tej dyscyplinie sportu kortem. Głównym założeniem bocce jest dążenie zawodników przeciwnych drużyn do potoczenia kuli w taki sposób, aby ta znalazła się jak najbliżej palliny – małej białej kulki, którą wprowadza się do gry na samym początku meczu.

Polo – efektowna potyczka na koniach

Polo zostało wymyślone kilka wieków przed naszą erą. Gra ta służyła żołnierzom w Persji do treningu przed wielkimi bitwami, które odbywały się na koniach. Koordynacja, szybka jazda konna, doskonale przygotowane zwierzęta, dobra strategia i celność dawały zawodnikom polo namiastkę prawdziwego starcia z wrogiem. Warto dodać, że wszystkie zasady gry w polo z tamtejszych czasów są aktualne po dziś dzień. Rozgrywka dostarcza sporej dawki adrenaliny i ogromnej satysfakcji ze zwycięstwa. Nie bez powodu mówi się, że jest to jedna z najbardziej wymagających dyscyplin sportu.

W polo można grać na kilku nawierzchniach: na trawie na otwartej przestrzeni, na trawie w specjalnie przygotowanej arenie oraz na śniegu. Drużyna składa się z czterech zawodników jeżdżących konno. Wyjątkiem jest polo arenowe, w którym udział bierze dwóch lub trzech graczy. Każdy z nich ma przypisaną rolę na boisku. Polo jest grą, którą uznaje się za jedną z najniebezpieczniejszych. W starciu mogą ucierpieć zarówno jeźdźcy, jak i konie. To właśnie te czynniki najbardziej uzależniają graczy i zachęcają nowych zawodników do spróbowania swoich sił. Obecnie wiele klubów polo wymaga jedynie swojego stroju, ponieważ zwierzęta są dobierane dla graczy ze stajni klubowej. To znacząco obniża koszty i sprawia, że polo staje się dostępne również dla mniej zamożnych osób.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo przechowywać rowery?
Jak prawidłowo przechowywać rowery?
Prawidłowe przechowywanie rowerów to klucz do ich długotrwałej eksploatacji. Bezpieczne miejsce do przechowywania rowerów to nie tylko gwarancja ochrony przed kradzieżą, ale także przed zniszczeniem, utratą funkcjonalności i przedwczesnym zużyciem. Istnieje wiele sposobów na przechowywanie rowerów, a jednym z nich są wieszaki rowerowe.
Jak wybrać idealny rejestrator do kamery IP – praktyczny poradnik
Jak wybrać idealny rejestrator do kamery IP – praktyczny poradnik
Dowiedz się, jak skutecznie dobrać rejestrator do kamery IP i zrozumieć jego kluczowe cechy oraz funkcje, aby maksymalizować efektywność swojego systemu monitoringu.
FIWE Future Star – zgłoś się do konkursu!
FIWE Future Star – zgłoś się do konkursu!
Wyróżniasz się na scenie sportów walki? Twoi klienci traktują trening z Tobą jako trenerem personalnym jak przyjemność i wracają po […]
Ostatnie wpisy