Polecamy

Pride of Poland 2020: Polska klacz wylicytowana za 1,25 mln euro!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mimo trudnych warunków epidemicznych, braku publiczności oraz mniejszej niż zazwyczaj liczby kupujących, tegoroczna aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim zakończyła się niespodziewanym sukcesem. Piękna polska klacz Perfinka została zakupiona przez hodowcę z Arabii Saudyjskiej za bagatela 1,25 mln €. To drugi najwyższy wynik w historii Pride of Poland!

Gdyby nie iście spektakularna licytacja o Perfinkę, niedzielna aukcja przeszłaby zapewne bez większego echa. Tymczasem dość nieoczekiwanie walka o 9-letnią klacz pochodzącą z państwowej hodowli w Białce trwała do samego końca. Chciało ją pozyskać aż 5 kupców, spośród których najbardziej zdeterminowani byli dwaj zagraniczni inwestorzy. Ostatecznie nabywcą szlachetnej maści konia został hodowca z Arabii Saudyjskiej, który zapłacił 1,25 mln euro. Co ciekawe, nie mógł zobaczyć swojego najnowszego nabytku na żywo, wszak Perfinka przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie zwycięża w prestiżowych czempionatach. Właśnie ten fakt spowodował nagły wzrost zainteresowania zwierzęciem.

„Wydaje się, że musimy o wiele bardziej otworzyć się na dzierżawy koni, bo ta klacz, która uzyskała najwyższą cenę, jeszcze dwa lata temu była wyceniania bardzo nisko, a przecież nic się nie zmieniło w jej pokroju, zachowaniu, ruchach. To wydzierżawienie do ważnego hodowcy w USA, wygrywane czempionaty za oceanem, promocja tego konia sprawiły, że uzyskała rewelacyjną, absolutnie przez nikogo nie spodziewaną wysokość 1 mln 250 tys. euro. To już są rekordy, jakie były kilka lat temu na aukcjach” – skomentował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

Łączny bilans Pride of Poland 2020 to 10 sprzedanych koni na 22 wystawione do licytacji. Poza oszałamiającą siedmiocyfrową kwotą zapłaconą za Perfinkę, pozostałe ceny oscylowały w granicach kilkudziesięciu tysięcy w europejskiej walucie. 95 tys. euro wyłożył nowy właściciel Lawinii ze stadniny w Michałowie, za 70 tys. euro oddano źrebię, które przyjdzie na świat dopiero w marcu przyszłego roku (jego matka to siwej maści Emandoria – dod. red.), zaś 15 tys. mniej kosztowało inne źrebię, które w kwietniu urodzi klacz Emezja.

„Jestem zadowolony zwłaszcza z czempionatu, bo wyszedł nam bardzo dobrze i mieliśmy najwięcej koni w historii. Internetową transmisję z aukcji oglądało na żywo 90 tys. osób! Firma, która realizowała przekaz, twierdzi, że to największa widownia w jej 25-letniej historii” – podsumował całą imprezę na łamach „Dziennika Wschodniego” p.o. prezesa Staniny Koni Janów Podlaski, Marek Gawlik.

51. edycja aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim przeszła zatem do historii. Od 1970 roku w tym lubelskim mieście zostało zlicytowanych już ponad 1300 klaczy, ogierów i źrebiąt, a rekordowe sumy padały zwłaszcza w latach 80. XX wieku, kiedy to ogier El Paso został sprzedany za astronomiczny wówczas milion dolarów, ogier Bandos znalazł nabywcę za 806 tys. $, ogier Deficyt ľ za 609 tys. $, a ogier Banat ľ za 525 tys. $. Najnowszy rekord dzierży natomiast Pepita. Podczas Pride of Poland 2015 dziesięcioletnia klacz, która wygrywała MP 2014 oraz renomowany Best in Show, trafiła z janowskiej hodowli do arabskiej stadniny Akmal Stud za 1,4 mln euro, a więc niewiele więcej niż Perfinka.

Zdjęcie wyróżniające: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi / Facebook

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Synergia Sukcesu: Jak Sport i Biznes tworzą Wyjątkową Współpracę
Synergia Sukcesu: Jak Sport i Biznes tworzą Wyjątkową Współpracę
Sport i biznes, dwa światy, które na pierwszy rzut oka wydają się być zupełnie różne.
Jak działają shoty z kolagenem i kwasem hialuronowym na zdrowie skóry?
Jak działają shoty z kolagenem i kwasem hialuronowym na zdrowie skóry?
Dowiedz się, jak shoty z kolagenem i kwasem hialuronowym mogą wpłynąć na zdrowie i wygląd Twojej skóry. Poznaj korzyści, które niosą ze sobą te suplementy.
Jak wybrać idealny komputer stacjonarny dla studenta?
Jak wybrać idealny komputer stacjonarny dla studenta?
Wybierając swój pierwszy komputer stacjonarny jako student? Poznaj kluczowe czynniki, na które należy zwrócić uwagę w tym procesie, takie jak specyfikacja sprzętowa, cena, a przede wszystkim spełnianie indywidualnych potrzeb.
Ostatnie wpisy