Polecamy

Pride of Poland 2020: Polska klacz wylicytowana za 1,25 mln euro!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mimo trudnych warunków epidemicznych, braku publiczności oraz mniejszej niż zazwyczaj liczby kupujących, tegoroczna aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim zakończyła się niespodziewanym sukcesem. Piękna polska klacz Perfinka została zakupiona przez hodowcę z Arabii Saudyjskiej za bagatela 1,25 mln €. To drugi najwyższy wynik w historii Pride of Poland!

Gdyby nie iście spektakularna licytacja o Perfinkę, niedzielna aukcja przeszłaby zapewne bez większego echa. Tymczasem dość nieoczekiwanie walka o 9-letnią klacz pochodzącą z państwowej hodowli w Białce trwała do samego końca. Chciało ją pozyskać aż 5 kupców, spośród których najbardziej zdeterminowani byli dwaj zagraniczni inwestorzy. Ostatecznie nabywcą szlachetnej maści konia został hodowca z Arabii Saudyjskiej, który zapłacił 1,25 mln euro. Co ciekawe, nie mógł zobaczyć swojego najnowszego nabytku na żywo, wszak Perfinka przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie zwycięża w prestiżowych czempionatach. Właśnie ten fakt spowodował nagły wzrost zainteresowania zwierzęciem.

„Wydaje się, że musimy o wiele bardziej otworzyć się na dzierżawy koni, bo ta klacz, która uzyskała najwyższą cenę, jeszcze dwa lata temu była wyceniania bardzo nisko, a przecież nic się nie zmieniło w jej pokroju, zachowaniu, ruchach. To wydzierżawienie do ważnego hodowcy w USA, wygrywane czempionaty za oceanem, promocja tego konia sprawiły, że uzyskała rewelacyjną, absolutnie przez nikogo nie spodziewaną wysokość 1 mln 250 tys. euro. To już są rekordy, jakie były kilka lat temu na aukcjach” – skomentował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

Łączny bilans Pride of Poland 2020 to 10 sprzedanych koni na 22 wystawione do licytacji. Poza oszałamiającą siedmiocyfrową kwotą zapłaconą za Perfinkę, pozostałe ceny oscylowały w granicach kilkudziesięciu tysięcy w europejskiej walucie. 95 tys. euro wyłożył nowy właściciel Lawinii ze stadniny w Michałowie, za 70 tys. euro oddano źrebię, które przyjdzie na świat dopiero w marcu przyszłego roku (jego matka to siwej maści Emandoria – dod. red.), zaś 15 tys. mniej kosztowało inne źrebię, które w kwietniu urodzi klacz Emezja.

„Jestem zadowolony zwłaszcza z czempionatu, bo wyszedł nam bardzo dobrze i mieliśmy najwięcej koni w historii. Internetową transmisję z aukcji oglądało na żywo 90 tys. osób! Firma, która realizowała przekaz, twierdzi, że to największa widownia w jej 25-letniej historii” – podsumował całą imprezę na łamach „Dziennika Wschodniego” p.o. prezesa Staniny Koni Janów Podlaski, Marek Gawlik.

51. edycja aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim przeszła zatem do historii. Od 1970 roku w tym lubelskim mieście zostało zlicytowanych już ponad 1300 klaczy, ogierów i źrebiąt, a rekordowe sumy padały zwłaszcza w latach 80. XX wieku, kiedy to ogier El Paso został sprzedany za astronomiczny wówczas milion dolarów, ogier Bandos znalazł nabywcę za 806 tys. $, ogier Deficyt ľ za 609 tys. $, a ogier Banat ľ za 525 tys. $. Najnowszy rekord dzierży natomiast Pepita. Podczas Pride of Poland 2015 dziesięcioletnia klacz, która wygrywała MP 2014 oraz renomowany Best in Show, trafiła z janowskiej hodowli do arabskiej stadniny Akmal Stud za 1,4 mln euro, a więc niewiele więcej niż Perfinka.

Zdjęcie wyróżniające: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi / Facebook

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ewa Pajor dołączyła do Roberta Lewandowskiego. Polska piłkarka ambasadorką T-Mobile!
Ewa Pajor dołączyła do Roberta Lewandowskiego. Polska piłkarka ambasadorką T-Mobile!
Ewa Pajor idzie w ślady Roberta Lewandowskiego nie tylko na boisku, ale także poza nim. Najlepsza polska piłkarka nawiązała właśnie długoterminową współpracę z firmą T-Mobile! „Niezmiernie się cieszę, że dołączyłam do drużyny magentowego operatora” - powiedziała Pajor.
Galopem po zwycięstwo – jakie parametry powinien posiadać dobry koń do gry w polo?
Galopem po zwycięstwo – jakie parametry powinien posiadać dobry koń do gry w polo?
Polo – najdroższy sport na świecie. Jaki koń będzie odpowiedni do królewskiej gry?
Niezbędnik wędkarza — co powinien zawierać ekwipunek?
Niezbędnik wędkarza — co powinien zawierać ekwipunek?
Planujesz rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem i zastanawiasz się, jaki sprzęt będzie Ci potrzebny? Przedstawiamy naszą listę wszystkich wędkarskich akcesoriów, które Ci się przydadzą!
Ostatnie wpisy