Polecamy

E-sport – branża, w którą opłaca się inwestować

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

E-sport mozolnie rozwijał się przez wiele lat, jednak przyszedł moment, kiedy jego popularność wzrosła do gigantycznego poziomu. Wpływ na to ma także nieustanny rozwój technologii i coraz lepszej jakości tytuły, w które zaczyna grać z roku na rok więcej osób. Warto więc poważnie zastanowić się nad inwestycją w e-sport, bo z pewnością może on przynieść niemałe zyski.

Przełomowy 2019 rok w e-sporcie

Jak podają analitycy Newzoo, 2019 rok miał szczególne znaczenie dla branży e-sportu, ponieważ w bardzo szybkim tempie rosły zyski generowane ze streamingu oraz sponsoringu. Co istotne, ligi e-sportowe coraz częściej stają się stacjonarne, dzięki czemu drużyny mogą rywalizować we własnych lokacjach i pobierać opłaty za biletu wstępu. Pomysł takiej realizacji rozgrywek nie tylko spotkał się z entuzjazmem kibiców, ale także samych graczy oraz sponsorów, którzy zauważyli w nim ogromne możliwości popularyzacji e-sportu i zarobienia dużych pieniędzy.

Rynek graczy dojrzewa na różne sposoby. Co rusz stosowane są nowsze technologie mające usprawnić procesy streamingowe. Zawodnicy i firmy, które działają na tym rynku, mają ogromne zyski ze sprzedaży dóbr cyfrowych. Radzą sobie jeszcze lepiej, kiedy rozumieją rynek e-sportu i świetnie wykorzystują jego przewagi nad tradycyjnymi dyscyplinami sportu.

W ubiegłym roku odbyło się łącznie prawie 900 wydarzeń e-sportowych, a przychody z biletów wstępu na nie opiewały niemalże na 60 milionów dolarów. Warto dodać, że jest to wzrost o kilka procent w porównaniu z rokiem 2018. Pula nagród pieniężnych wyniosła 167 milionów dolarów. Jak widać, rozwój e-sportu jest niezwykle dynamiczny, a pieniądze, które są w niego inwestowane i przeznaczane na nagrody, są ogromne. Mało tego, z pewnością dorówna niedługo popularnością tradycyjnym dyscyplinom sportowym, a niektóre już na pewno wyprzedził, jak na przykład lekkoatletykę.

Jordan, Tyson i inni wielcy sportowcy inwestują w e-sport

Nie od dziś wiadomo, że tam, gdzie są wielkie pieniądze, tam też najczęściej zaczynają pojawiać się kolejni inwestorzy, którzy liczą na wysokie zyski. W tym gronie są również sportowcy. Tyson zainwestował ogromne pieniądze w Fade 2 Karma, czyli organizację, która znana jest z sukcesów w Hearthstone. Swoje „trzy grosze” dołożył także Gortat, Pique oraz Jordan, który dołączył do grona akcjonariuszy jednej z najsłynniejszych organizacji e-sportowych – Team Liquid.

Cały rynek e-sportu rośnie średnio o 9 procent rocznie. Wspomniany Team Liquid wyceniany jest na 467 milionów dolarów. Firma ta na dodatek stworzyła swoje centrum treningowe w holenderskim Utrechcie, w którym znajduje się kilkanaście dywizji. Taka dywersyfikacja powoduje, że nawet w przypadku niepowodzenia jednej z nich, inna może uzupełnić przychody, rywalizując w innych grach. E-sport wyróżnia jeszcze o wiele bardziej globalny zasięg, zwłaszcza w czasach, kiedy na świecie panuje pandemia koronawirusa. Drużyny mogą zakontraktować zawodnika, który nie musi zmieniać miejsca zamieszkania. Zawodnicy najczęściej trenują w swoich domach, a na zgrupowania spotykają się jedynie w dniach zawodów oraz w trakcie treningów bootcampowych.

Na czym zarabia się w e-sporcie?

Głównym źródłem przychodów są kontrakty ze sponsorami, jednak najszybciej rosną opłaty pobierane za transmisje. Warto także dodać tutaj jeszcze reklamy, ponieważ nie da się ich zablokować w trakcie transmisji. Bardzo często są one bowiem zintegrowane ze streamem, ponieważ wmontowuje się je w tło lub nośnik istotnych informacji. Od wielu lat z e-sportem związane są największe marki, które niegdyś stroniły od gier komputerowych. Na licznych targach można zobaczyć STS, Sprite, czy Play. Należy więc mieć na uwadze dynamiczny rozwój e-sportu, ponieważ inwestycja w niego z pewnością będzie wiązała się z dużym zyskiem.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Stajnie, boksy, wybiegi – co trzeba wiedzieć o warunkach hodowli koni?
Stajnie, boksy, wybiegi – co trzeba wiedzieć o warunkach hodowli koni?
Dowiedz się, jak w prawidłowy sposób zadbać o odpowiednie wymagania techniczne zabezpieczające hodowlę koni!
Jak wzmocnić wydolność organizmu?
Jak wzmocnić wydolność organizmu?
Chcesz poprawić wydolność swojego organizmu? Zobacz, co powinieneś robić.
Wpływ aminokwasów i suplementów na regenerację organizmu po intensywnym treningu
Wpływ aminokwasów i suplementów na regenerację organizmu po intensywnym treningu
Dowiedz się jak suplementy i aminokwasy wspierają Twoje ciało po aktywności fizycznej. Zrozum jak kluczowe składniki odżywcze przyczyniają się do efektywnej regeneracji.
Ostatnie wpisy