Polecamy

Królewski sport, królewskie gaże. Szachista też może zostać milionerem!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Najlepsi szachiści świata są w stanie zarobić rocznie ponad 100 tysięcy dolarów. Aktualny mistrz świata Magnus Carlsen może poszczycić się nawet statusem multimilionera! Co warto wiedzieć na temat zarobków szachistów?

Kim jest Magnus Carlsen?

Magnus Carlsen, a właściwie Sven Magnus Øen Carlsen, to urodzony 30 listopada 1990 w Tonsergu norweski szachista, arcymistrz od 2004 roku i aktualny mistrz świata w szachach. Jakie sukcesy udało mu się osiągnąć do tej pory?

Pierwsze turnieje szachowe rozgrywał on w 2001 roku. 2 lata później udało mu się zdobyć tytuł mistrza międzynarodowego, a w 2004 roku – arcymistrza. W ten właśnie sposób Carlsen stał się drugim najmłodszym w historii sportu zawodnikiem, który utrzymał ten tytuł. Wiele razy reprezentował on Norwegię w turniejach drużynowych. Rozgrywał również pojedynki na drużynowych mistrzostwach Europy w 2007 roku, zdobywając srebrny medal za indywidualny wynik na I szachownicy.

Najwyższy ranking udało mu się osiągnąć 1 maja 2014 roku. Uzyskał wówczas wynik wynoszący 2882 punkty, dzięki czemu zajął 1 miejsce na światowej liście FIDE. Jest to najwyższy w historii wynik rankingowy, jaki udało się zdobyć szachiście.

W 2013 roku Magnus Carlsen otrzymał szereg wyróżnień – został on norweskim sportowcem roku, przyznano mu tytuł Osobowości Roku 2013 w Norwegii oraz wybrano go do corocznego zestawienia tygodnika Time prezentującego 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie (reprezentował on kategorię „Tytani”).

Magnus Carlsen – szachowy multimilioner

W 2012 roku zarobki norweskiego szachisty przekroczyły 1 000 000 euro. Zaledwie kilka tygodni po wybuchu pandemii koronawirusa, Carlsen postanowił z pomocą sponsorów zorganizować serię turniejów online pod nazwą „Magnus Carlsen Invitational”. W maju 2020 na uczestników czekały tam nagrody o łącznej wysokości 250 000 dolarów. Norweg samodzielnie wybrał zawodników i wskazał format rozgrywki, stawiając na szachy szybkie.

Transmisje z rozgrywek obejrzało 10 000 000 widzów w przeciągu 16 dni. Zwycięzcą zawodów był sam ich organizator. W kolejnych tygodniach Carlsen zorganizował cykl turniejów, gdzie do wygrania był aż 1 000 000 dolarów.

Jak podaje portal internetowy ChessPrizes.com, od 2017 roku Carlsen dzięki sukcesom sportowym zarobił 2 700 000 dolarów. Multimilionerami są również Caruana, Nakamura i Aronian. Polski szachista Jan-Krzysztof Duda zajmuje we wspomnianym rankingu 20. miejsce.

Jakie możliwości zarobku dają szachy?

Kwoty zaprezentowane w omawianym wyżej rankingu nie obejmują tak zwanego startowego, czyli wynagrodzenia za udział w turnieju.

Mistrzowie szachów zarabiać mogą również na wiele innych sposobów. Zalicza się do nich między innymi otrzymywanie pensji od klubów, uczelniane i państwowe stypendia oraz wsparcie sponsorów. Najlepsi gracze posiadają swoich własnych sekundantów. Warto przywołać w tym miejscu polskiego szachistę – Radosława Wojtaszka, który współpracował w ten sposób z hinduskim graczem Vishwanthanem Anandem w czasie rozgrywek mistrzostw świata.

Na wysokie zarobki liczyć mogą również trenerzy szachowi. Ich stawki są uzależnione od rankingu i wahają się od kilkunastu do stu dolarów za godzinę. Arcymistrzowie szachowi coraz częściej komentują mecze czy biorą udział w pokazowych symultanach, czyli partiach rozgrywanych z kilkoma przeciwnikami równocześnie.

Bardzo duże możliwości daje streaming, czyli transmitowanie rozgrywek za pośrednictwem dedykowanych serwisów internetowych. Autorzy takich transmisji otrzymują wsparcie bezpośrednio od swoich subskrybentów – czy to w formie jednorazowych datków, czy pod postacią abonamentów. Amerykański szachista Hikaru Nakamura posiada obecnie na platformie Twitch ponad 800 000 obserwujących, dzięki czemu jest w stanie zarabiać nawet kilkanaście tysięcy dolarów miesięcznie.

Czołowi szachiści świata zarabiają rocznie ponad 100 tys. dolarów, a mistrz świata Magnus Carlsen jest multimilionerem. Dobrze z królewskiej gry żyją jednak tylko najlepsi.

Opublikowany przez Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet Sobota, 16 stycznia 2021

Na zdjęciu wyróżniającym: Magnus Carlsen; foto: Lennart Ootes / Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Malownicze krajobrazy i liczne atrakcje turystyczne – najlepsze europejskie kurorty żeglarskie
Malownicze krajobrazy i liczne atrakcje turystyczne – najlepsze europejskie kurorty żeglarskie
W czasie pandemii koronawirusa turystyka na całym świecie mocno spowolniła. Teraz, kiedy kolejne obostrzenia są powoli znoszone, można pomyśleć nad […]
Jakie są zalety i wady antykoncepcji bez użycia hormonów?
Jakie są zalety i wady antykoncepcji bez użycia hormonów?
Poznaj zalety i wady antykoncepcji bez użycia hormonów, aby świadomie wybrać metody planowania rodziny dostosowane do twojego stylu życia i potrzeb zdrowotnych.
Trenerki fitness po siedemdziesiątce – dla nich zegar biologiczny nie istnieje!
Trenerki fitness po siedemdziesiątce – dla nich zegar biologiczny nie istnieje!
Te kobiety udowadniają, że sport nie ma metryki i można zacząć go uprawiać w każdym wieku!
Ostatnie wpisy