Polecamy

Jak wyrobić paszport? Krok po kroku przez urzędnicze formalności

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli planujesz swoje wakacje w kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej, to warto pamiętać o podstawowym dokumencie, jaki musisz mieć ze sobą. Paszport, bo to o niego chodzi, wykorzystywany jest coraz rzadziej, nie oznacza to jednak, że można całkowicie zrezygnować z jego posiadania. Jak wygląda procedura składania wniosku o wydanie paszportu i jak zabezpieczyć się przed jego utratą? Sprawdź.

Wniosek o wydanie paszportu – od niego wszystko się zaczyna

Podstawą do uzyskania paszportu jest specjalny wniosek. Dużym ułatwieniem jest możliwość jego złożenia w dowolnym punkcie w kraju. Lista miejsc, gdzie możesz tego dokonać, znajduje się na stronie internetowej urzędu danego województwa. Istotną informacją jest również to, kto o polski paszport może wnioskować. Przede wszystkim obywatel Polski, który ukończył 18. rok życia. W sytuacji, w której konieczne jest wyrobienie paszportu dla nieletniego, za złożenie wniosku odpowiedzialny jest jego rodzic czy też prawny opiekun.

Pamiętaj, aby nie ściągać wzorów wniosku z internetu — przestrzega przed tym samo Ministerstwo Cyfryzacji. Formularz możesz pobrać w punkcie, w którym i tak musisz wszystkie dokumenty złożyć osobiście. Ważna jest fotografia, która nie może być pierwszą lepszą, jaką posiadasz. Zdjęcie nie może być starsze niż 6 miesięcy, a dodatkowo musi być wykonane zgodnie z wytycznymi.

Dodatkowo przy składaniu wniosku o paszport powinieneś mieć ze sobą dowód potwierdzający uiszczenie opłaty za jego wydanie, a jeżeli przysługuje Ci zniżka — potwierdzenie jej. Wymieniasz stary paszport na nowy np. po utracie jego ważności? Powinieneś go mieć przy sobie. Jeżeli jest to Twój pierwszy paszport, wówczas wystarczy okazać dowód osobisty. Informacje oraz różnego rodzaju wskazówki, które pomogą Ci w wyrobieniu paszportu, znajdziesz między innymi pod adresem: https://rankomat.pl/turystyka/jak-wyrobic-paszport.

Ile kosztuje wyrobienie nowego paszportu?

Koszty, jakie musisz ponieść z tytułu wyrobienia nowego paszportu, są na jednym poziomie w całym kraju. Jednorazowa opłata wynosi 140 złotych. Możesz jednak liczyć na dodatkowe zniżki. 50% rabatu przysługuje między innymi:

  • studentom oraz uczniom,
  • emerytom, 
  • osobom niepełnosprawnym,
  • kombatantom. 

Na wydanie darmowego paszportu mogą liczyć osoby, które ukończyły 70 lat czy osoby, które wcześniej zapłaciły za dokument, a otrzymały paszport z wadą techniczną.

Wyjeżdżasz na wakacje? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

Jeżeli podróżujesz poza granice kraju, a chciałbyś spędzić swój wolny czas spokojnie, nie musząc się niczym martwić – nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym. Oferty i ceny polis znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/.

Jedną z najgorszych sytuacji, jaka może Cię spotkać, jest kradzież Twojego paszportu. Brak wykupionego ubezpieczenia postawi Cię w kłopotliwej sytuacji. Podróżując z paszportem, warto zdecydować się na ubezpieczenie, które zadziała w sytuacji, kiedy go utracisz. Polisa zapewni Ci między innymi zwrot kosztów za wyrobienie dokumentu tymczasowego w ambasadzie. Zyskujesz również numer telefonu do całodobowej pomocy, gdzie uzyskasz wszystkie niezbędne informacje, co w zaistniałej sytuacji zrobić.

Fotografia główna: ConvertKit/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Biznesy Roberta Lewandowskiego – w co inwestuje najlepszy piłkarz świata?
Biznesy Roberta Lewandowskiego – w co inwestuje najlepszy piłkarz świata?
Na świecie jest wielu bogatych sportowców, którzy swoje ogromne pieniądze przepuszczają na nieudane inwestycje i hulaszcze życie. Zupełnie inną drogą podąża natomiast Robert Lewandowski. W co inwestuje nasz najlepszy napastnik?
Jak pozbyć się bólu pleców? Ćwiczenia dla pracowników biurowych i fizycznych
Jak pozbyć się bólu pleców? Ćwiczenia dla pracowników biurowych i fizycznych
Ból pleców niejednokrotnie utrudnia nam funkcjonowanie. Istnieją jednak proste ćwiczenia, które mogą go złagodzić!
Stoły konferencyjne – jak wybrać odpowiedni model dla Twojej firmy?
Stoły konferencyjne – jak wybrać odpowiedni model dla Twojej firmy?
Stół konferencyjny jest nieodzownym elementem wyposażenia w większości firm, zarówno w biurach, jak i w salach konferencyjnych czy szkoleniowych. To na nim podejmowane są decyzje, prowadzone są prezentacje, negocjacje, a także odbywają się spotkania z klientami i dostawcami. Wybór odpowiedniego stołu konferencyjnego może wpłynąć na efektywność spotkań, a także na wizerunek firmy. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni model stołu konferencyjnego dla Twojej firmy.
Ostatnie wpisy