Polecamy

Stypendium sportowe – marzenie młodych zawodników. Komu przysługuje i jak się o nie starać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesteś uzdolnionym sportowcem? W takim razie może to właśnie na Ciebie czeka ministerialne stypendium w kwocie 17 tys. złotych oraz wsparcie pozarządowe. Sprawdź, czy spełniasz warunki, aby je uzyskać.

Zakwalifikowanie się do grona kandydatów, nie mówiąc o zostaniu laureatem stypendium sportowego, jest już samo w sobie wielkim osiągnięciem. Dlatego tym bardziej powinieneś zapoznać się z warunkami stypendialnymi, abyś mógł zacząć jak najszybciej kolekcjonować osiągnięcia. A kto wie, może już spełniasz warunki? 

Ile wynosi stypendium? 

Nie każde stypendium wygląda tak samo. Porównajmy na przykład stypendium Ministra Sportu i stypendium szkolne. To pierwsze może wynosić nawet 17 000 złotych. Stypendium w trakcie edukacji szkolnej wynosi od kilkuset złotych (średnio około 400) do nawet 2000. 

To jednak dotyczy przede wszystkim programów z ramienia państwa. Stypendia prywatne mogą charakteryzować się zupełnie odmiennym systemem gratyfikacji. Niektórzy sponsorzy nie przeznaczają konkretnych kwot na konto laureata programu. Zamiast tego finansują jego rozwój: kursy, szkolenia, treningi, wyjazdy, uczelnię itp. 

Jakie mamy w Polsce stypendia sportowe?

Z roku na rok stypendiów przybywa. To ważna informacja: pojawia się większa ilość prywatnych inwestorów, którzy chcą zainwestować w młody talent, a także pomnażają się stypendia państwowo-lokalne. Coraz częściej możemy także trafić na stypendia hybrydowe, czyli wynagrodzenie wynikające z połączenia np. wysokich osiągnięć naukowych i sportowych.

Poniżej przedstawiamy listę stypendiów w naszym kraju z podziałem na państwowe i pozarządowe (np. z ramienia Fundacji).

Stypendia pozarządowe

Fundacja Moniki Pyrek: Fundusz Stypendialny – Skok w marzenia: Program dla osób w przedziale wiekowym od 16 do 25 roku życia. Zapewnia wsparcie finansowe i merytoryczne.

Fundacja Marcina Gortata MG13: Zapewnia kursy, szkolenia, sprzęt sportowy, wsparcie finansowe dla wybitnie uzdolnionych oraz ubogich dzieci.

Fundusz Natalii Partyki: Stypendium oferuje wsparcie finansowe w wysokości 10 tysięcy złotych, a także warsztaty i mentoring.

Stypendia sportowe Fundacji Mariusza Wlazłego: Stypendium oferuje wsparcie dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 17 lat. Jej docelowym odbiorcą są wyjątkowo uzdolnieni przyszli siatkarze, którzy są ograniczeni barierą finansowo-społeczną.

Stypendia państwowe 

Zasadniczo tę część można podzielić na trzy główne rodzaje stypendiów: 

  • szkolne – dla uczniów, którzy wykazali się najlepszymi osiągnięciami sportowymi (najczęściej wspartymi średnią ocen przynajmniej 4.0 oraz zachowaniem bardzo dobrym),
  • lokalne – którym zajmuje się Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa,
  • ministerialne – prawdopodobnie największe i najbardziej prestiżowe stypendium w Polsce. Przyznawane co roku maksymalnie 840 kandydatom. 

Co zrobić, aby otrzymać stypendium?

Poza stypendium szkolnym, zazwyczaj należy przedstawić dotychczasowe osiągnięcia sportowe. Oczywiście mówimy tutaj o turniejach, najlepiej międzynarodowych. Nie o samym dostaniu się np. do prestiżowego klubu.

Bardzo często należy również zamieścić film przedstawiający sylwetkę kandydata, uzyskać referencję np. trenera, przygotować próbkę reprezentacyjną swoich umiejętności. Następnie wystarczy wypełnić umowę, wysłać formularz i – czekać.

Zdj. główne: Sangga Rima Roman Selia/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak oświetlenie wpływa na efektywność uprawy roślin w pomieszczeniach?
Jak oświetlenie wpływa na efektywność uprawy roślin w pomieszczeniach?
Odkryj fundamentalną rolę oświetlenia w rosnącej efektywności uprawy roślin wewnątrz pomieszczeń. Zapoznaj się z naszymi poradami i zacznij hodować zdrowsze rośliny dzięki odpowiedniemu oświetleniu.
Akademia pływania w Warszawie – nauka pływania dla osób w każdym wieku
Akademia pływania w Warszawie – nauka pływania dla osób w każdym wieku
Czy marzysz o nauce pływania, ale zawsze znajdowałeś wymówki? A może chciałbyś poprawić swoje umiejętności pływackie i osiągnąć pewność siebie w wodzie?
Skuteczne doskonalenie biznesowego angielskiego online – klucz do sukcesu w świecie biznesu!
Skuteczne doskonalenie biznesowego angielskiego online – klucz do sukcesu w świecie biznesu!
Nauka biznesowego angielskiego online - klucz do sukcesu w międzynarodowym biznesie.
Ostatnie wpisy