Polecamy

Obligacje skarbowe jako stabilizacja portfelu inwestorów

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Obligacje skarbowe to jeden z najbardziej stabilnych instrumentów inwestycyjnych. Nie dość, że cieszą się one opinią najmniej ryzykownych, to jeszcze stabilizują nasz portfel.

Obligacje skarbowe są emitowane przez poszczególne kraje. To nic innego jak dług, który państwo zaciąga u obywateli na spłacenie swoich różnych, bieżących potrzeb i jeśli tylko kupimy obligacje wypuszczone przez kraje będące w zadowalającej sytuacji finansowej, to ryzyko tej inwestycji jest małe, czy raczej minimalne. Oprocentowanie obligacji skarbowych nie jest z reguły wysokie, ale co do zasady pozwala zarobić więcej niż wynosi inflacja. Krótko mówiąc, inwestując w obligacje Skarbu Państwa chronimy nasz majątek przed zgubnym wpływem inflacji i przed ryzykiem, które jest przypisane wszystkim innym instrumentom rynku kapitałowego.

Oczywiście na globalnym rynku dostępne są obligacje skarbowe oprocentowane na naprawdę imponującym poziomie, ale ich emitentami są kraje znajdujące się w bardzo złej sytuacji finansowej i ta inwestycja może być dla nas bardzo ryzykowna. Warto pamiętać, że w historii mieliśmy już kilka bankructw państw, gdy inwestorzy pozostawali na przysłowiowym lodzie. Dlatego jeśli szukamy dla naszych pieniędzy „bezpiecznej przystani”, to szerokim łukiem omijajmy ewentualne propozycje zakupu obligacji wyemitowanych przez takie kraje, jak na przykład Argentyna lub Wenezuela, o niektórych państwach Afryki nie wspominając.

W tym miejscu warto dodać, że dużym zainteresowaniem inwestorów – i dobrą opinią – cieszą się obligacje skarbowe emitowane przez Polskę.

Fundusz daje dywersyfikację, czyli zmniejsza ryzyko

Dla inwestorów poszukujących „bezpiecznej przystani” – w ten sposób określa się instrumenty, które niosą najmniejsze ryzyko – dobrym rozwiązaniem może być zarówno bezpośredni zakup obligacji (można to zrobić na przykład w banku lub biurze maklerskim), jak i inwestycja w fundusz obligacyjny. W tym drugim przypadku można uzyskać trochę wyższą stopę zwrotu, bo zarządzający takimi funduszami często uzupełniają swój portfel o pewien komponent instrumentów nieco bardziej ryzykownych, ale potencjalnie przynoszących większy zysk (na przykład obligacje korporacyjne).

Dodatkową zaletą funduszu jest także dywersyfikacja. Indywidualny klient kupuje z reguły obligacje jednego rodzaju, a to zwiększa ryzyko. Z kolei portfel funduszu składa się z kilkunastu, a przynajmniej kilku rodzajów obligacji. Ryzyko jest więc rozproszone.

Gdzie zapłacimy mniej?

Inwestując w fundusz obligacyjny musimy się oczywiście liczyć z pewnymi kosztami, czyli opłatami. Pozornie wydaje się, że kupno obligacji jest więc lepsze, bo za zarządzanie obligacjami nie musimy płacić. Ale tylko pozornie, bo kupując obligacje u brokera – na przykład w banku lub domu maklerskim – też musimy się liczyć z opłatami, często solidnymi. Ponadto indywidualnie nie możemy kupić wszystkich rodzajów obligacji. 

Kupując obligacje indywidualnie, jak i inwestując w fundusz obligacyjny musimy się liczyć z podatkiem od zysków kapitałowych, tzw. podatkiem Belki, który wynosi 19%.

Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, że obligacje skarbowe mogą być w burzliwych czasach – a obecnie w takich żyjemy – „dobrą alternatywą” dla wszystkich osób chcących chronić swoje oszczędności.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

 

Informacja reklamowa

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
STS przedłużył o cztery lata umowę sponsorską z Jagiellonią Białystok
STS przedłużył o cztery lata umowę sponsorską z Jagiellonią Białystok
STS przedłużył umowę sponsorską z Jagiellonią Białystok do czerwca 2025 roku. „Z Jagiellonią Białystok łączy nas jeden z najdłużej trwających kontraktów. Cieszę się, że umowa ta potrwa co najmniej cztery kolejne sezony” - mówi Mateusz Juroszek, prezes STS. Współpraca bukmachera z klubem piłkarskim nie ograniczy się jednak wyłącznie do ekspozycji logotypu na koszulkach meczowych „Jagi”.
50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie – Robert Lewandowski na szczycie zestawienia!
50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie – Robert Lewandowski na szczycie zestawienia!
Robert Lewandowski po raz drugi w karierze sięgnął po prestiżowe wyróżnienie Forbesa. Napastnik Bayernu wyprzedził w tegorocznym zestawieniu Zbigniewa Bońka, który zdobywał tę nagrodę przez ostatnie cztery lata.
Technologie wspomagające nocne polowania: przewodnik po zaawansowanym sprzęcie myśliwskim
Technologie wspomagające nocne polowania: przewodnik po zaawansowanym sprzęcie myśliwskim
Zagłęb się w nieznane terytorium nocnego polowania dzięki technologii. Poznaj zaawansowany sprzęt myśliwski, który uczyni Twoje nocne wyprawy łatwiejszymi i skuteczniejszymi.
Ostatnie wpisy