Polecamy

Michał Sołowow – od utytułowanego rajdowca do najbogatszego Polaka na świecie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Michał Sołowow jest byłym znakomitym kierowcą rajdowym, a obecnie spełnionym biznesmenem i prężnym inwestorem. To największy w naszym kraju przemysłowiec oraz inwestor prywatny za granicą. Sołowow działa między innymi w branżach płytek i ceramiki sanitarnej, chemicznej czy podłóg drewnianych. Jego firmy są czołowymi producentami styropianu w Europie oraz desek podłogowych na świecie. W 2020 i 2021 roku z majątkiem szacowanym na bagatela 15,6 miliarda złotych znalazł się na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polaków magazynu Forbes.

Kariera biznesowa Michała Sołowowa

Michał Sołowow urodził się 11 lipca 1962 roku w Kielcach. Jest absolwentem Politechniki Świętokrzyskiej. W 1988 roku został udziałowcem lokalnej firmy budowlanej Mitex. W krótkim czasie stała się ona jednym z czołowych przedsiębiorstw budowlanych na regionalnym rynku. W 1993 roku Sołowow założył pierwszą w naszym kraju sieć supermarketów Nomi. 6 lat później została ona sprzedana brytyjskiemu koncernowi Kingfisher.

W latach dziewięćdziesiątych Sołowow zainwestował w różnego rodzaju spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Po wykupieniu 24% akcji spółki chemicznej Dwory Oświęcim postanowił stworzyć koncern chemiczny Synthos i zakupił spółki w Holandii i Czechach. Nie sposób nie wspomnieć również o działaniach Sołowowa w branży ceramiki budowlanej i łazienkowej, a dokładnie o spółce akcyjnej Cersanit oraz połączonymi z nią spółkami Opoczno. Cersanit przejął marki zagraniczne, takie jak Keramik, Meissen, Mei oraz Pilkington. Posiada ona zakłady produkcyjne w Niemczech, Rumunii, Rosji oraz na Ukrainie. Dodatkowo kontroluje producenta podłóg drewnianych Barlinek oraz sieć sklepów z wyposażeniem mieszkań Komfort. W 1996 roku Sołowow założył spółkę deweloperską Echo Investment, która szybko stała się największym polskim inwestorem na rynku biurowym, mieszkaniowym oraz centrów handlowych. W 2015 roku sprzedał ją grupie kapitałowej PIMCO – Oaktree – Griffin Real Estate.

W 2018 roku Sołowow zajął z majątkiem szacowanym na 10,8 miliarda złotych pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych Polaków tygodnika Wprost. Magazyn Forbes oszacował w 2018 roku jego majątek na 11,4 miliarda złotych, a rok później – na 13,3 miliarda złotych. Grupa przemysłowa Sołowowa skupia aktualnie 15 spółek zatrudniających ponad 16 tysięcy pracowników. Ich łączne przychody wynoszą około 10 miliardów złotych. Sołowow jest właścicielem spółek, takich jak: Cersanit, Synthos, Barlinek oraz Komfort. Ma na koncie szereg wyróżnień, m.in. Perła Honorowa Polskiej Gospodarki 2015.


Michał Sołowow i sport – związek naznaczony wieloma sukcesami

Michał Sołowow jest również utytułowanym sportowcem. Swoją przygodę z rajdami samochodowymi rozpoczął od startów w Konkursowych Jazdach Samochodem w wieku 17 lat. Ze względu na brak niezbędnych funduszy, do sportu wrócił w 2001 roku. W latach 2002 i 2003 dwa razy zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej grupy N. W 2004 roku udało mu się zdobyć tytuł drugiego wicemistrza Polski w klasyfikacji generalnej. W Mistrzostwach Polski uplasował się natomiast na 4. lokacie. W 2008 roku Sołowow wystartował w mistrzostwach Polski i Europy, zdobywając tytuł wicemistrza Europy. Rok później udało mu się jeszcze powtórzyć to osiągnięcie. W 2010 roku stanął na drugim stopniu podium w Mistrzostwach Polski oraz sięgnął po tytuł drugiego wicemistrza Rajdowych Mistrzostw Europy. Dwa lata później zdobył zaś swoje trzecie srebro w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Karierę profesjonalnego rajdowca zakończył w 2015 roku.

Foto wyróżniające: motopiaseczno / Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
PKN ORLEN przedłużył partnerstwo strategiczne z PKOl o kolejne cztery lata
PKN ORLEN przedłużył partnerstwo strategiczne z PKOl o kolejne cztery lata
PKN ORLEN przedłużył umowę partnerstwa strategicznego z PKOl do Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. „W ciągu ostatnich trzech lat zaangażowanie PKN ORLEN we wsparcie polskich sportowców zwiększyło się o 100 procent” - zaznacza prezes Daniel Obajtek.
Liga miliarderów. Ile warte są największe kluby NBA?
Liga miliarderów. Ile warte są największe kluby NBA?
Dowiedz się, ile warte są kluby NBA - najlepszej koszykarskiej ligi świata, która nieprzypadkowo nazywana jest ligą krezusów albo miliarderów.
Kantor kryptowalut sponsorem czołowej polskiej szkółki piłkarskiej!
Kantor kryptowalut sponsorem czołowej polskiej szkółki piłkarskiej!
Branża kryptowalut oficjalnie wkracza do świata polskiego futbolu! Firma FlyingAtom została właśnie sponsorem klubu i akademii piłkarskiej Escola Varsovia. „Filozofia klubu Escola Varsovia doskonale odpowiada naszej filozofii prowadzenia biznesu” - mówi prezes firmy, Dawid Muszyński.
Tagi
Ostatnie wpisy