Polecamy

Michał Sołowow – od utytułowanego rajdowca do najbogatszego Polaka na świecie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Michał Sołowow jest byłym znakomitym kierowcą rajdowym, a obecnie spełnionym biznesmenem i prężnym inwestorem. To największy w naszym kraju przemysłowiec oraz inwestor prywatny za granicą. Sołowow działa między innymi w branżach płytek i ceramiki sanitarnej, chemicznej czy podłóg drewnianych. Jego firmy są czołowymi producentami styropianu w Europie oraz desek podłogowych na świecie. W 2020 i 2021 roku z majątkiem szacowanym na bagatela 15,6 miliarda złotych znalazł się na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polaków magazynu Forbes.

Kariera biznesowa Michała Sołowowa

Michał Sołowow urodził się 11 lipca 1962 roku w Kielcach. Jest absolwentem Politechniki Świętokrzyskiej. W 1988 roku został udziałowcem lokalnej firmy budowlanej Mitex. W krótkim czasie stała się ona jednym z czołowych przedsiębiorstw budowlanych na regionalnym rynku. W 1993 roku Sołowow założył pierwszą w naszym kraju sieć supermarketów Nomi. 6 lat później została ona sprzedana brytyjskiemu koncernowi Kingfisher.

W latach dziewięćdziesiątych Sołowow zainwestował w różnego rodzaju spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Po wykupieniu 24% akcji spółki chemicznej Dwory Oświęcim postanowił stworzyć koncern chemiczny Synthos i zakupił spółki w Holandii i Czechach. Nie sposób nie wspomnieć również o działaniach Sołowowa w branży ceramiki budowlanej i łazienkowej, a dokładnie o spółce akcyjnej Cersanit oraz połączonymi z nią spółkami Opoczno. Cersanit przejął marki zagraniczne, takie jak Keramik, Meissen, Mei oraz Pilkington. Posiada ona zakłady produkcyjne w Niemczech, Rumunii, Rosji oraz na Ukrainie. Dodatkowo kontroluje producenta podłóg drewnianych Barlinek oraz sieć sklepów z wyposażeniem mieszkań Komfort. W 1996 roku Sołowow założył spółkę deweloperską Echo Investment, która szybko stała się największym polskim inwestorem na rynku biurowym, mieszkaniowym oraz centrów handlowych. W 2015 roku sprzedał ją grupie kapitałowej PIMCO – Oaktree – Griffin Real Estate.

W 2018 roku Sołowow zajął z majątkiem szacowanym na 10,8 miliarda złotych pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych Polaków tygodnika Wprost. Magazyn Forbes oszacował w 2018 roku jego majątek na 11,4 miliarda złotych, a rok później – na 13,3 miliarda złotych. Grupa przemysłowa Sołowowa skupia aktualnie 15 spółek zatrudniających ponad 16 tysięcy pracowników. Ich łączne przychody wynoszą około 10 miliardów złotych. Sołowow jest właścicielem spółek, takich jak: Cersanit, Synthos, Barlinek oraz Komfort. Ma na koncie szereg wyróżnień, m.in. Perła Honorowa Polskiej Gospodarki 2015.


Michał Sołowow i sport – związek naznaczony wieloma sukcesami

Michał Sołowow jest również utytułowanym sportowcem. Swoją przygodę z rajdami samochodowymi rozpoczął od startów w Konkursowych Jazdach Samochodem w wieku 17 lat. Ze względu na brak niezbędnych funduszy, do sportu wrócił w 2001 roku. W latach 2002 i 2003 dwa razy zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej grupy N. W 2004 roku udało mu się zdobyć tytuł drugiego wicemistrza Polski w klasyfikacji generalnej. W Mistrzostwach Polski uplasował się natomiast na 4. lokacie. W 2008 roku Sołowow wystartował w mistrzostwach Polski i Europy, zdobywając tytuł wicemistrza Europy. Rok później udało mu się jeszcze powtórzyć to osiągnięcie. W 2010 roku stanął na drugim stopniu podium w Mistrzostwach Polski oraz sięgnął po tytuł drugiego wicemistrza Rajdowych Mistrzostw Europy. Dwa lata później zdobył zaś swoje trzecie srebro w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Karierę profesjonalnego rajdowca zakończył w 2015 roku.

Foto wyróżniające: motopiaseczno / Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skuteczne doskonalenie biznesowego angielskiego online – klucz do sukcesu w świecie biznesu!
Skuteczne doskonalenie biznesowego angielskiego online – klucz do sukcesu w świecie biznesu!
Nauka biznesowego angielskiego online - klucz do sukcesu w międzynarodowym biznesie.
Dlaczego warto zakupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?
Dlaczego warto zakupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?
Podpowiadamy, dlaczego warto zakupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży.
Jak optymalnie dobrać rakietę do padla?
Jak optymalnie dobrać rakietę do padla?
Chcesz mieć pełny komfort podczas treningu padla? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt do gry.
Tagi
Ostatnie wpisy