Polecamy

Liga miliarderów. Ile warte są największe kluby NBA?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Magazyn Forbes każdego roku prezentuje zestawienie klubów o najwyższej wartości w koszykarskiej lidze NBA. W tym roku pierwsze miejsce w rankingu po raz szósty zdobyła drużyna New York Knicks. Jej wartość wzrosła z 4,6 do 5 miliardów dolarów.

Wartość klubów NBA a pandemia

Na przestrzeni ostatniego roku NBA mierzyło się z szeregiem wyzwań, takimi jak pandemia, problemy finansowe czy brak kibiców. Mimo tego wartość drużyn sportowych grających we wspomnianej lidze nie przestaje rosnąć, chociaż akurat w 2020 roku mieliśmy do czynienia z najmniejszym od wzrostem od dekady.

New York Knicks to pierwszy klub w historii NBA, który został wyceniony na niebagatelną kwotę 5 miliardów dolarów. Wartość NYK wzrosła o 9 punktów procentowych w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wpływ na to ma między innymi rynek, na jakim działają popularni Knickerbockers, arena, na której odbywają się rozgrywki oraz fakt, iż właścicielem Madison Square Garden jest właściciel New York Knicks – James Dolan.

Drugie miejsce w rankingu zajęli Golden State Warriors, których wartość również wzrosła o 9 punktów procentowych. Udało im się prześcignąć Los Angeles Lakers, co związane jest z przenosinami do nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej Chase Center zlokalizowanej w San Francisco.

Jeżeli chodzi o drużyny takie jak Oklahoma City Thunder, Atlanta Hawks czy Charlotte Hornets, ich wartość pozostała identyczna jak w roku ubiegłym.

New York Knicks – tradycja, która wciąż jest w cenie

Co warto wiedzieć na temat triumfującej w zestawieniu drużyny New York Knicks? To wywodzący się z Nowego Jorku klub, który uczestniczy w rozgrywkach ligi NBA. Mecze domowe NYK odbywają się w hali Madison Square Garden. Jaka jest historia tego zespołu? Powstał w 1946 roku i początkowo występował w Basketball Association of America (dzisiejsze NBA).

W pierwszych kilku latach istnienia ligi drużyna New York Knicks trzykrotnie awansowała do finałów. Największe sukcesy udało jej się jednak osiągnąć dopiero w latach 70. Zespół, którego trenerem był wówczas Red Holzman, mistrzostwo NBA zdobył w 1970 oraz 1973 roku. Za najlepszego zawodnika uznano wówczas Willisa Reeda. W 1999 roku drużyna prowadzona przez Jeffa Van Gundy’ego awansowała do finałów NBA. Aktualnie trenerem drużyny jest Tom Thibodeau, który karierę trenerską rozpoczął w 1989 roku, pełniąc funkcję asystenta trenera w drużynie Minnesota Timberwolves. 30 lipca 2020 roku zawarł umowę z nowojorską drużyną.

Golden State Warriors – sukcesy sportowe wywindowały wartość klubu

Drugi klub w rankingu krezusów to Golden State Warriors. Jego siedziba znajduje się w San Francisco. Drużynie GSW już sześć razy udało się zdobyć mistrzostwo ligi NBA – miało to miejsce w latach 1947, 1956, 1975, 2015, 2017 oraz 2018. Mecze domowe zespół rozgrywa obecnie w nowoczesnym Chase Center.

Historia drużyny Golden State Warriors sięga jednak 1946 roku. Początkowo jej siedziba znajdowała się w Filadelfii. W 1962 roku została przeniesiona do San Francisco. Od 1971 roku było to Oakland. Golden State Warriors jest jednym z zaledwie trzech zespołów – poza Boston Celtics oraz New York Knicks – który istnieje od początku założenia ligi NBA.

Los Angeles Lakers – najbardziej utytułowany klub NBA

Trzecie miejsce w tegorocznym rankingu Forbesa zajęli Los Angeles Lakers. Zespół popularnych Jeziorowców występuje zarówno w NBA, jak i Konferencji Zachodniej oraz Dywizji Pacyficznej. Domowe spotkanie rozgrywa w Staples Center. Los Angeles Lakers mają na swoim koncie rekordowych 17 tytułów mistrzowskich – tyle co Boston Celtics, ale w przeciwieństwie do Celtów grali w finałach aż 32 razy. Ostatni Puchar Larry’ego O’Briena drużyna z LA zdobyła w 2020 roku. Zespół został natomiast założony w 1947 roku na skutek zakupu rozwiązanego klubu Detroid Gems.

Foto wyróżniające: Budrul Chukrut / SOPA Images / LightRocket via Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kantor kryptowalut sponsorem czołowej polskiej szkółki piłkarskiej!
Kantor kryptowalut sponsorem czołowej polskiej szkółki piłkarskiej!
Branża kryptowalut oficjalnie wkracza do świata polskiego futbolu! Firma FlyingAtom została właśnie sponsorem klubu i akademii piłkarskiej Escola Varsovia. „Filozofia klubu Escola Varsovia doskonale odpowiada naszej filozofii prowadzenia biznesu” - mówi prezes firmy, Dawid Muszyński.
Poradnik na temat bezpiecznego użytkowania modyfikacji i akcesoriów do e-papierosów
Poradnik na temat bezpiecznego użytkowania modyfikacji i akcesoriów do e-papierosów
Przeczytaj, jak bezpiecznie korzystać z modyfikacji i akcesoriów do parowników. Zdobądź wiedzę, które rozwiązania są bezpieczne i jak ich prawidłowo używać.
Automatyzacja procesu dekretacji faktur – jak technologia OCR może zoptymalizować Twoje biuro
Automatyzacja procesu dekretacji faktur – jak technologia OCR może zoptymalizować Twoje biuro
Dowiedz się, jak technologia OCR może przekształcić proces dekretacji faktur, zwiększając efektywność i oszczędzając czas w Twoim biurze.
Ostatnie wpisy