Polecamy

Elitarność i przywileje – polskie kluby golfowe zachęcają do członkostwa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zmieniająca się sytuacja pandemiczna poskutkowała zamknięciem klubów golfowych dla amatorów. Z pomocą przyszły zmiany w przepisach Polskiego Związku Golfa.

Stawki i zasady działalności karty HCP

Zmiany w przepisach sprawiły, że obecnie z terenów pola golfowego mogą korzystać tylko zawodnicy posiadający profesjonalną licencję sportową. Osoby chcące regularnie grać w golfa muszą założyć kartę HCP. Dokument uprawnia do udziału w turniejach golfowych, korzystania z przygotowanej infrastruktury sportowej i umożliwia grę na polach golfowych za granicą. Karta obowiązuje w konkretnym sezonie, a za jej wyrobienie obowiązuje specjalna opłata członkowska.

Dzięki karcie zawodnik może nie tylko swobodnie trenować i uczestniczyć w turniejach, ale zostaje ubezpieczony pakietami OC i NNW. Uchwalone w ubiegłym roku zmiany prawne w regulaminie Polskiego Związku Golfa pozwoliły na wydłużenie sezonu, który obecnie trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Opłaty za posiadanie kart, są uzależnione od wieku gracza. Juniorzy muszą uiścić koszt 50 zł, młodzież od 19 do 26 roku życia 100 zł, a dorośli po ukończeniu 26 lat płacą 200 zł za cały rok.

Który klub wybrać?

Opłaty związane z kartą HCP są zazwyczaj połączone z kosztami członkostwa w konkretnym klubie golfowym. Ceny różnią się do siebie w zależności od wieku zawodnika i poziomu klubu. Aktualna sytuacja w kraju sprawiła, że większość organizacji zdecydowała się na obniżenie ogólnych cen, jednak nie oznacza to, że wydatki finansowe znacząco maleją. Golf to sport elitarny, dlatego koszty jego uprawiania są stosunkowo wyższe od innych dyscyplin.

Najważniejszym kryterium przy wyborze klubu golfowego jest odległość od miejsca zamieszkania. Pola golfowe są zazwyczaj umiejscowione z dala od centrum miasta i nie znajdują się we wszystkich województwach. Decydując się na klub, należy dokładnie sprawdzić lokalizację, czas oraz drogę dojazdu. Duży komfort wyboru mają zawodnicy mieszkający niedaleko granic Polski, gdyż z kartą HCP mogą korzystać z zagranicznych klubów. Przykładowo w obrębie 100 kilometrów od Szczecina golfiści mogą trenować w aż 6 pobliskich klubach: Amber Baltic Golf Club, Binowo Park, Kamień Country Club, Modry Las oraz 30 kilometrów od granicy kraju – w Schloss Krugsdorf. Podobna odległość do pokonania możliwa jest także w przypadku mieszkańców Gorzowa, którzy w pobliżu mają pole golfowe Zawarcie czy Kalinowe Pola.

Kolejnym istotnym aspektem przy wyborze klubu golfowego jest dostępność, jakość oraz standardy sportowej infrastruktury oferowane przez organizacje, jak i organizowane na tym terenie turnieje golfowe.

Narodowy Program Rozwoju Juniorów

Zachęcające ceny, lokalizacja i dobra infrastruktura golfowa to nie wszystkie aspekty, które polskie kluby oferują potencjalnym zawodnikom. Polski Związek Golfa prowadzi także liczne inicjatywy mające na celu popularyzację oraz rozwój polskich golfistów. Jednym z tego typu pomysłów jest działający od 2011 roku Narodowy Program Rozwoju Juniorów.

Twórcy projektu chcą zachęcić młodych sportowców do trenowania tego ekskluzywnego sportu i wykreować bazę zawodników przygotowanych do wyczynowego uprawiania golfa. Program zajmuje się organizacją licznych turniejów na poziomie amatorskim i zaawansowanym dla adeptów sportu oraz wprowadzeniem odpowiedniego systemu szkolenia młodzieży. Za realizację programu odpowiada trener kadry narodowej golfistów oraz większość szkółek golfowych zajmujących się kształtowaniem młodych sportowców. Narodowy Program Rozwoju Juniorów został oparty na kanadyjskim systemie LTAD, czyli długoterminowy rozwój zawodnika, według którego wychowanie golfisty opiera się na kształtowaniu sportowca, a nie odwrotnie.

⛳️ Narodowy Program Rozwoju Juniorów to długofalowy projekt rozwoju golfa dzieci i młodzieży 🏌️‍♀️🏌️‍♂️
🇵🇱 W Polsce funkcjonuje już od 5 lat 👌
Fot. PZG

Opublikowany przez Polski Golf Wtorek, 2 kwietnia 2019

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy słynny jacht „I Love Poland” ponownie wypłynie na szerokie wody?
Kiedy słynny jacht „I Love Poland” ponownie wypłynie na szerokie wody?
Kiedy słynny jacht „I love Poland” ponownie wypłynie na szerokie wody? Oto garść podstawowych informacji o tym wyjątkowym projekcie żeglarskim!
Galopem po zwycięstwo – jakie parametry powinien posiadać dobry koń do gry w polo?
Galopem po zwycięstwo – jakie parametry powinien posiadać dobry koń do gry w polo?
Polo – najdroższy sport na świecie. Jaki koń będzie odpowiedni do królewskiej gry?
Jak wybrać odpowiednie kosmetyki profesjonalne do gabinetu kosmetycznego
Jak wybrać odpowiednie kosmetyki profesjonalne do gabinetu kosmetycznego
Zanurz się w świecie profesjonalnych kosmetyków i dowiedz się, jak wybrać te najlepiej pasujące do Twojego gabinetu kosmetycznego. Bezpieczeństwo, skuteczność i zadowolenie Klientów jest na wyciągnięcie ręki.
Ostatnie wpisy