Polecamy

Kiedy słynny jacht „I Love Poland” ponownie wypłynie na szerokie wody?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Debiutujący w 2018 roku jacht przeszedł kolejną renowację i ma niebawem wrócić na międzynarodowe wody!

Projekt Polskiej Fundacji Narodowej

Pomysł na jacht promujący Polskę w najbardziej prestiżowych regatach na całym świecie powstał w 2017 roku. We wrześniu 2018 roku odbyła się oficjalna inauguracja „I Love Poland” w gdańskiej, żeglarskiej wiosce. Projekt zrealizowano z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Koszt zbudowania nowoczesnego, jednokadłubowego jachtu o wymiarach 21,5 m długości i 5,35 m szerokości oraz 34-metrowym maszcie wyniósł ponad 900 tysięcy euro.

Polska Fundacja Narodowa zajmująca się organizacją oraz promocją inicjatywy podkreśla, że jacht ma spełniać warunki nie tylko sportowe czy marketingowe, ale także służyć jako platforma edukacyjna dla młodych żeglarzy. Do tej pory z zajęć na pokładzie „I Love Poland” mogli korzystać również zawodnicy, którzy chcieli kontynuować rozwój swoich umiejętności na regatach. Inicjatywa „I Love Poland” wyłoniła uczestników, którzy korzystali z wiedzy i doświadczenia starszych żeglarzy. Po ukończeniu kursu i przejściu specjalistycznych szkoleń zainteresowani zawodnicy mogli zostać częścią stałej bądź lotnej załogi regatowej polskiego jachtu.

Czas renowacji

Szerokim echem w mediach w 2019 roku rozbrzmiała informacja, że jacht znajduje się w Portugalii w ramach naprawy i konserwacji urządzeń. Statek znalazł się w porcie w Cascais 11 sierpnia, gdzie zaplanowano przeprowadzenie corocznej renowacji jachtu. Jak tłumaczył Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, jacht wyciągnięto z wody, a następnie umieszczono na specjalnym rusztowaniu w celu wykonania niezbędnych prac stoczniowych, które odbywają się każdego roku.

W ramach renowacji usunięto stary branding, czyli napis reklamujący nazwę jachtu, uzupełniono ubytki, pomalowano dno i kil, a także oszlifowano powierzchnię „I Love Poland”. Wszystkie prace zostały wykonane przez załogę w ramach szkolenia, w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Podobna renowacja odbył się także w ubiegłym roku.

Nagroda Rejs Roku 2020

Na początku marca przyznano najważniejsze polskie wyróżnienia żeglarskie za wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie. W tym roku zabrakło głównej nagrody „Srebrnego Sekstantu” przyznawanego przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ponieważ większość najważniejszych rejsów musiała zostać przełożona na kolejny rok, ze względu na pandemiczne obostrzenia.

W ramach rekompensaty przyznano specjalne wyróżnienia za Rejs Roku 2020. Jedną z tych nagród zdobył Grzegorz Baranowski kapitan załogi „I Love Poland”. Nagroda stanowi uhonorowanie dobrych wyników osiągniętych podczas startów w prestiżowych regatach morskich. Wiosną „I Love Poland” zwyciężył podczas meetingu St. Maarten Heineken Regatta na wyspie St. Maarten na Karaibach oraz powtórzył zwycięstwo w 41. edycji Rolex Middle Sea Race na Malcie, w kategorii monokadłubowców.

Właśnie trwa Gala Rejs Roku, podczas której nagrodę Honorowego Wyróżnienia odbierze kapitan jachtu I Love Poland…

Opublikowany przez Polska Fundacja Narodowa Piątek, 5 marca 2021

Planowane starty w 2021 roku

W nadchodzącym sezonie większość planowanych zawodów morskich stoi wciąż pod znakiem zapytania. Pandemia koronawirusa nie pozwala na bezpieczną organizację tak dużych wydarzeń. Co więcej, nawet jeśli zostaną zniesione obostrzenia, nadal nie ma pewności, że regaty dojdą do skutku.

Do tego momentu Polska Fundacja Narodowa ostrożnie informuje o planowanych w tym roku startach. Póki co organizatorzy ogłosili, że jacht „I Love Poland” będzie można obejrzeć podczas wydarzenia Caribbean 600, jednak organizatorzy regat oficjalnie poinformowali kilka tygodni temu, że tegoroczna edycja się nie odbędzie. W związku z obecną sytuacją na świecie nie można określić, kiedy polski jacht powróci na międzynarodowe zawody. Aktualne informacje dotyczące załogi, planowanych startów czy wydarzeń związanych z planem szkoleniowym można znaleźć na oficjalnym profilu załogi jachtu na Facebooku.

Zdjęcie wyróżniające: materiały prasowe / Polska Fundacja Narodowa

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Noreck 27.10.2022

    Brawo za pomysł. Polacy są znani w żeglowaniu na całym świecie .

Rekomendowane
Rynek transmisji sportowych w Polsce coraz bardziej rozproszony. Co to oznacza dla kibiców?
Rynek transmisji sportowych w Polsce coraz bardziej rozproszony. Co to oznacza dla kibiców?
Jesteś pasjonatem sportu? Uwielbiasz śledzić rozgrywki na żywo? Sprawdź, jak przez lata zmieniał się rynek transmisji sportowych.
Jak wyrzeźbić sylwetkę?
Jak wyrzeźbić sylwetkę?
Chcesz mieć ładną, wyrzeźbioną sylwetkę? Zobacz, co powinieneś robić.
Jak suplementacja i trening wpływają na kształtowanie sylwetki?
Jak suplementacja i trening wpływają na kształtowanie sylwetki?
Obszerny przewodnik, jak suplementacja i trening mogą przyczynić się do kształtowania sylwetki. Dowiedz się, jakie ćwiczenia i suplementy mogą pomóc Ci osiągnąć wymarzoną formę.
Ostatnie wpisy