Polecamy

Na czym polega fizjoterapia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Fizjoterapia to dziedzina medyczna, która ma na celu dbanie o zdolności ruchowe człowieka, a także jego aparat ruchu – szkielet oraz mięśnie. Podstawą do prowadzenia fizjoterapii w formie zabiegów może być między innymi nieprawidłowy rozwój motoryki, schorzenia neurologiczne albo schorzenia układu krążenia.

Po co jest fizjoterapia?

Fizjoterapia, czyli specjalistyczna opieka nad układem motorycznym, ma za zadanie poprawić sprawność ruchową oraz siłę organizmu. Może również służyć do zmniejszenia bólu czy przywrócenia utraconej lub ograniczonej sprawności fizycznej. Dla niektórych fizjoterapia jest jedynym sposobem na wznowienie pracy, zaczęcie udzielania się w życiu społecznym czy rozwój pasji. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się na przykład na stronie: https://dmfizjoterapia.pl/. Fizjoterapia może pomóc powrócić do „normalnego” życia – ale komu? Mogą z niej skorzystać osoby, które chorują neurologicznie, na przykład przebyły udar, zdiagnozowano u niech stwardnienie rozsiane czy cierpią z powodu choroby Parkinsona. Fizjoterapia może również okazać się pomocna w schorzeniach układu nerwowego, mięśniowego i szkieletowego, na przykład przy uciążliwym bólu pleców, zaburzeniach ruchowych pourazowych (na przykład po urazie kręgosłupa) oraz zapaleniu stawów. Jest to również metoda rehabilitacji osób mierzących się z przewlekłymi chorobami serca oraz układu oddechowego (na przykład astmą czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc). Co ważne, fizjoterapia jest dostępna nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci, a nawet niemowląt – więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://rehasanka.pl/fizjoterapia-niemowlat-warszawa-ursus/.

Co obejmuje fizjoterapia?

Czy jest czego się bać? Na czym właściwie polega fizjoterapia? Zasadniczo może ona obejmować różne obszary. W dużej mierze zabiegi fizjoterapeutyczne opierają się na poprawie ruchu i siły poprzez ćwiczenia. Często takie treningi dotyczą określonej partii ciała i muszą być regularnie powtarzane, aby przyniosły oczekiwany efekt. Czasami zalecane są również ćwiczenia obejmujące całe ciało, na przykład spacerowanie czy pływanie – ostateczna decyzja należy do specjalisty, który ułoży harmonogram rehabilitacji zgodnie z Twoimi zdrowotnymi potrzebami. Częścią fizjoterapii mogą stać się również ćwiczenia wykonywane w wodzie, czyli tak zwana hydroterapia. Stosuje się w nie ciepłą wodę, która kojąco wpływa na układ nerwowo-mięśniowy, pozwala się odprężyć, a jednocześnie zwiększa opór, który musisz pokonać podczas ćwiczeń. W ten sposób krok po kroku coraz bardziej wzmacniasz swoje ciało. Fizjoterapeuta pokieruje Cię również w obszarze samego wykonywania zaleconych ćwiczeń – ponieważ technika jest bardzo istotna. To dzięki prawidłowemu podejściu będziesz w stanie osiągnąć najlepsze efekty.

Fot.: Sincerely Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy skorzystać z usług psychoterapeuty dziecięcego?
Kiedy skorzystać z usług psychoterapeuty dziecięcego?
Istnieje wiele sygnałów, które wskazują na potrzebę wsparcia emocjonalnego i psychologicznego dla dziecka.
Rehasport przedłużył współpracę ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce
Rehasport przedłużył współpracę ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce
Związek Piłki Ręcznej w Polsce przedłużył umowę z dotychczasowym partnerem - czołową siecią klinik medycyny sportowej Rehasport. Współpraca obu podmiotów będzie kontynuowana do końca 2024 roku.
Ekstraklasa wkracza na międzynarodową platformę sprzedaży praw mediowych!
Ekstraklasa wkracza na międzynarodową platformę sprzedaży praw mediowych!
Ekstraklasa S.A. rozpoczęła współpracę z firmą Content Arena. Na jej mocy ligowa spółka otrzyma dostęp do platformy ułatwiającej sprzedaż praw mediowych za granicę.
Ostatnie wpisy