Polecamy

Stajnie, boksy, wybiegi – co trzeba wiedzieć o warunkach hodowli koni?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zalecane wymagania techniczne są dostosowywane do wielkości i typu hodowli, a także rasy posiadanych zwierząt. 

Prawidłowe warunki techniczne stajni 

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na komfort i bezpieczeństwo hodowli koni jest wybudowanie i wyposażenie stajni dla zwierząt. W przypadku projektu stajni należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość i liczebność koni oraz kuców. Przestrzeń stajni powinna być zbudowana w taki sposób, by zwierzęta miały miejsce do swobodnego stania, jedzenia oraz przyjęcia naturalnej pozycji ciała.

Właściwie zaprojektowana stajnia powinna być wyposażona w boksy, biegalnie, system wolnowybiegowy, a także stanowiska uwiązowe. Wszystkie te elementy powinny pozwalać koniom na ruch oraz kontakt z otoczeniem i innymi zwierzętami, a także pozwalać właścicielom na łatwy dostęp do zwierząt oraz możliwość ich inspekcji i swobodnej obserwacji. Wymiary i potrzeby koni powinny być także uwzględnione w przypadku projektu poszczególnych boksów.

Boksy dla koni

Specjalnie zbudowane w stajni boksy to jeden ze sposobów utrzymywania koni w hodowli, a także stworzenia dla nich indywidualnej przestrzeni pozwalającej na komfortowe funkcjonowanie. Boksy można zaprojektować w taki sposób, by prowadziły bezpośrednio do wyjścia na zewnątrz budynku lub na korytarz zewnętrzny, czyli otwartą przestrzeń imitującą pobyt poza stajnią. W przypadku przestrzeni zewnętrznej boksy trzeba dodatkowo wyposażyć w okapy, które ochronią zwierzęta przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak słońce czy deszcz.

Hodowla koni w specjalnie wybudowanych blokach pozwala im na swobodne i komfortowe funkcjonowanie, a także stały kontakt z otaczającymi je zwierzętami. W ramach poprawy warunków życia koni do każdego z boksów można dołączyć indywidualny wybieg, który zwiększa przestrzeń życiową i pozwala na realizację aktywności fizycznej konia.

Wymiary boksu powinny być dopasowane do rozmiaru zwierzęcia. Powszechnie przyjęło się, że długość najkrótszego boku pomieszczenia powinna wynosić minimum 1,5 razy wysokości w kłębie. Dla zwierząt o masie około 550 kilogramów wysokość ta powinna być dwukrotnością wysokości w kłębie, natomiast w przypadku klaczy, źrebiąt oraz ogierów musi wynosić około 2,5 raza wysokości w kłębie. 

Wybiegi dla zwierząt 

Ostatnim równie istotnym elementem związanym z warunkami bytowymi koni w hodowli jest stworzenie przestrzeni wybiegowej. Konie należą do grupy zwierząt, która wymaga stałego ruchu i aktywności fizycznej, dlatego każda hodowla powinna być wyposażona w profesjonalne wybiegi.

Idealnym rozwiązaniem są wybiegi indywidualne połączone z boksem, w którym znajduje się koń, jednak nie każdy właściciel stajni jest w stanie wygospodarować tak dużą przestrzeń. Skutecznym rozwiązaniem jest stworzenie biegalni, z której zwierzęta będą mogły korzystać w grupach. W praktyce minimalny wymiar tego typu przestrzeni wynosi 50 × 100 metrów.

Szacuje się, że konie powinny mieć dostęp do wybiegów i aktywności fizycznej od godziny do nawet kilku dziennie. Tworząc wybiegi dla koni, należy także pamiętać o masywnym i wysokim ogrodzeniu, które uniemożliwi zwierzętom ucieczkę.

Zdj. główne: Lucia Macedo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akademia pływania w Warszawie – nauka pływania dla osób w każdym wieku
Akademia pływania w Warszawie – nauka pływania dla osób w każdym wieku
Czy marzysz o nauce pływania, ale zawsze znajdowałeś wymówki? A może chciałbyś poprawić swoje umiejętności pływackie i osiągnąć pewność siebie w wodzie?
Optymalizacja procesu produkcji z wykorzystaniem technologii 3D: przypadek projektowania szafek kuchennych
Optymalizacja procesu produkcji z wykorzystaniem technologii 3D: przypadek projektowania szafek kuchennych
Przełomowe podejście do projektowania i produkcji mebli kuchennych, wykorzystujące zaawansowane technologie 3D, dla usprawnienia procesów i podniesienia efektywności działania.
Jak innowacyjne rozwiązania w technologiach solarnych mogą przekształcić Twój dom w źródło darmowej energii?
Jak innowacyjne rozwiązania w technologiach solarnych mogą przekształcić Twój dom w źródło darmowej energii?
Dowiedz się, jak technologia solarna zmienia domy w niezależne źródła energii. Przekonaj się, jak innowacje w tej dziedzinie mogą dostarczyć Ci darmowej energii.
Ostatnie wpisy