Polecamy

6 wybitnych koni wyścigowych, które zapisały się w historii światowego jeździectwa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeździectwo to dyscyplina wymagająca opanowania i siły nie tylko od dżokeja, ale także od jego wierzchowca. Oto zaledwie 6 przykładów koni, które zdobyły sławę w historii światowego jeździectwa. 

Australijski czempion 

Phar Lap urodził się w 1926 r. w Nowej Zelandii. Sięgał po zaszczyty na australijskich torach wyścigowych, co w 1932 r. zachęciło właściciela do wystawienia ogiera za granicą. Koń zadebiutował w Agua Caliente Handicap w Meksyku, które wygrał. Niestety kilka dni po triumfie Phar Lap już nie żył.

Wokół śmierci czempiona, który zdominował australijskie gonitwy, narosło wiele legend. Wielu twierdziło (i dalej twierdzi), że koń został celowo otruty, inni – że sprawę w swoje ręce wzięli gangsterzy. Tych spekulacji jednak nigdy nie potwierdzono.

Ciało Phar Lapa oddano do muzeum w Melbourne, gdzie można je podziwiać do dziś.

Koń wyścigowy wszechczasów 

Secretariat urodził się w 1970 r. Stał się największą legendą wyścigów. W 1973 r. został pierwszym koniem od 25 lat, który zdobył Potrójną Koronę, dodatkowo ustanawiając rekord prędkości każdego z torów, których nie pobito do dziś. Podczas wyścigu Belmont Stakes wyprzedził swojego przeciwnika o 31 długości! To wszystko sprawiło, że Secretariat został okrzyknięty koniem wyścigowym wszechczasów. Ostatecznie dożył 19 lat i dorobił się 600 źrebiąt.

Historia porwania 

Shergar urodził się w 1978 r. w Irlandii. Zadebiutował jako trzylatek, od razu odnosząc zwycięstwo. W tym samym roku (1981 r.) wygrał na Epsom Derby, wyprzedzając swoich przeciwników o 10 długości, co w ciągu 225 lat istnienia tych zawodów nigdy się nie zdarzyło. Było to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń sportowych XX wieku. Kolejna wygrana zagwarantowała mu tytuł Konia Roku, a jego wartość wzrosła do rekordowej sumy 10 mln funtów.

Wystartował jeszcze w 3 wyścigach, po czym został został wycofany z biegów. Właściciel postanowił zatrzymać czempiona w rodzinnej stajni w Irlandii – Ballymany. Rok później (w 1982 r.) koń został jednak uprowadzony, a w zamian za jego wolność zażądano 2 mln funtów. Okupu nigdy nie wypłacono i nigdy nie odkryto, co się stało z Koniem Roku 1981. 

Nieugięta wola walki 

Eight Belles urodziła się w 2005 r. w USA. Jako trzylatka wystąpiła w Kentucky Derby, w którego prawie 150-letniej tradycji do tej pory wystąpiło zaledwie 39 klaczy, a wygrały 3. Eight Belles ukończyła wyścig jako druga – wyprzedził ją tylko ogier Big Brown – łamiąc przednie nogi po przekroczeniu linii mety.

Lekarze orzekli, że jej obrażenia są zbyt poważne, aby nawet próbować ją wyleczyć, więc zdecydowano się uśpić młodziutką mistrzynię. Śmierć Eight Belles stała się początkiem debaty o sposobie traktowania koni wyścigowych.

Rekordzistka świata 

Black Caviar urodziła się 2006 r. w Australii. Podczas swojego debiutu wyprzedziła przeciwników o 5 długości, co było zapowiedzią niezwykłych umiejętności tego konia. W sumie wygrała 25 wyścigów z rzędu, co oficjalnie zostało uznane za rekord świata. W 2013 r. przeszła na emeryturę. 

Niepokonany

Justify urodził się w 2015 r. a swoją karierę rozpoczął jako trzylatek. Po dwóch wygranych gonitwach, jego trener, Bob Baffert, wystawił go do Kentucky Derby. Po wygranej w Santa Anita Derby został zakwalifikowany do pierwszego wyścigu Potrójnej Korony i go wygrał, tak samo jak dwa następne, zostając w ten sposób 13 zdobywcą Triple Crown. Justify przeszedł na emeryturę w 2018 r. będąc jedynym niepokonanym zwycięzcą Potrójnej Korony. W 2020 r. przywitał swojego pierwszego źrebaka.

Zdj. główne: Jeff Griffith/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Koniec piłkarskiego eldorado. Które kluby straciły najwięcej przez pandemię koronawirusa?
Koniec piłkarskiego eldorado. Które kluby straciły najwięcej przez pandemię koronawirusa?
Na skutek pandemii koronawirusa znacząco spadły przychody największych drużyn piłkarskich na świecie. Sprawdź, które z nich ucierpiały najbardziej!
Poradnik: Jak prawidłowo dobrać ładowarkę do swojego urządzenia – podstawy i wskazówki z serwisu batteriescentral.com
Poradnik: Jak prawidłowo dobrać ładowarkę do swojego urządzenia – podstawy i wskazówki z serwisu batteriescentral.com
Czy wiesz, jak dobrać odpowiednią ładowarkę do swojego urządzenia? Poznaj podstawy i wskazówki od ekspertów z batteriescentral.com, aby zyskać najwyższą efektywność i bezpieczeństwo.
Typy i rodzaje nawierzchni na kortach tenisowych
Typy i rodzaje nawierzchni na kortach tenisowych
Nawierzchnia kortu tenisowego to jeden z kluczowych czynników wpływających na jakość i styl gry. Wybór odpowiedniej nawierzchni jest więc bardzo ważny dla każdego tenisisty, niezależnie od jego poziomu zaawansowania. W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze typy i rodzaje nawierzchni kortów tenisowych.
Ostatnie wpisy