Polecamy

Koszt utrzymania i treningu konia wyścigowego szlachetnej krwi

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie własnego konia wiąże się z wydatkami, na które składa się kilka czynników. Najważniejszym jest oczywiście zakup samego konia, jego utrzymanie, a następnie wytrenowanie. Nie są to małe koszty, dlatego też niewiele osób decyduje się na kupno wierzchowca. Ile dokładnie kosztuje utrzymanie i trening konia wyścigowego?

Zakup konia, czyli wierzchołek góry lodowej

Bardzo duża grupa osób marzy o tym, aby mieć własnego konia. Decydując się na zakup wierzchowca, trzeba być jednak świadomym tego, że sam zakup to nie jedyne koszty, jakie nas czekają. To dopiero wierzchołek góry lodowej. Pod uwagę należy brać jeszcze roczne i miesięczne utrzymanie konia, stajni oraz wizyty u kowala czy weterynarza. Nie można także zapominać o specjalistycznych środkach przeznaczonych dla tych dostojnych zwierząt, pożywieniu, czy też różnych akcesoriach pozwalających utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu. Zakup konia to z pewnością ekscytująca sprawa, ale podejmując ostateczną decyzję warto uwzględnić wszystkie koszty.

Ile kosztuje koń wyścigowy?

Uczestniczenie w pojedynczych lekcjach jazdy konnej kosztuje maksymalnie 70 złotych. Jeśli więc bierzemy pod uwagę większą liczbę treningów, to myśl o zakupie wierzchowca jest bardzo dobrym pomysłem. To, ile za niego zapłacimy, zależy przede wszystkim od jego predyspozycji. Koszt zakupu będzie z pewnością większy w przypadku konia wyścigowego. Trudno natomiast ustalić górną granicę, ponieważ uwarunkowana jest od wielu czynników, w tym od rynku inwestycyjnego. Wierzchowce, które przeszły już odpowiednie szkolenie, kosztują od 20 do nawet kilkuset tysięcy złotych. Jeśli nie stać nas na taki wydatek, a mimo to chcemy trochę pojeździć, to możemy kupić wierzchowca do jazdy rekreacyjnej, który także potrafi pognać galopem. W tym przypadku będzie to wydatek od pięciu tysięcy złotych.

Ile kosztuje utrzymanie i trening konia wyścigowego?

Utrzymanie konia to kolejny czynnik, który składa się na koszty związane z jego posiadaniem. W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami własnego gospodarstwa, śmiało możemy stworzyć przydomową stajnię. Jeśli zaś nie mamy takiej możliwości, niezbędne jest skorzystanie z usług pensjonatów dla koni.

W Polsce miesięczny pobyt wierzchowca w pensjonacie to wydatek od 350 do 2500 złotych. Taka rozbieżność w cenach zależna jest od infrastruktury danego ośrodka oraz regionu, w którym się znajduje. Najlepiej wyposażone i najbardziej prestiżowe hotele cenią się bardzo wysoko, gdyż oferują wszystko, czego potrzebuje zarówno jeździec, jak i zwierzę, aby mogli się rozwijać w sporcie konnym. Ponadto w takich ośrodkach znajduje się szereg udogodnień, jak na przykład kryta hala, czworobok konkursowy czy nawet solarium dla koni. Oczywiście w renomowanych pensjonatach jest to standard, natomiast nie można tego powiedzieć o tych mniejszych. Utrzymanie zwierzęcia w mniej prestiżowym hotelu to wydatek od 600 do 1000 złotych.

Ceny treningu koni wyścigowych są również uwarunkowane kilkoma czynnikami, które znane są z wcześniej poruszanych tematów. Warto jednak wiedzieć, że samo miesięczne utrzymanie zwierzęcia może być znacznie tańsze niż jednorazowe szkolenie. Dla przykładu – w renomowanej stadninie koni Ferenstein jednorazowy trening kosztuje 1000 złotych. Można jednak pomyśleć o tym, aby podjąć współpracę z trenerem, co może nieco obniżyć koszty. Wiele jednak zależy od rasy konia, miejsca treningu i jakości usług. Poza tym znaczenie ma także to, czy sami będziemy jeździć na koniu, czy też na czas zawodów będzie się na nim ścigać dżokej.

Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
7 sprzętów i gadżetów, w które warto wyposażyć luksusowy jacht
7 sprzętów i gadżetów, w które warto wyposażyć luksusowy jacht
W jaki sposób uczynić nowoczesny jacht luksusowym i zarazem bezpiecznym? Oto sprzęt, który musi znaleźć się na pokładzie!
Bukmacherzy mocniej inwestują w polski futbol. Motor Lublin i Widzew Łódź z nowymi sponsorami!
Bukmacherzy mocniej inwestują w polski futbol. Motor Lublin i Widzew Łódź z nowymi sponsorami!
Widzew Łódź i Motor Lublin zawarły nowe umowy z legalnymi bukmacherami - Noblebet i forBET. Ta druga firma przedłużyła też współpracę z wicemistrzem Polski, Rakowem Częstochowa. „Sukcesy naszego klubu były możliwe m.in. dzięki współpracy z zakładami bukmacherskimi forBET” – powiedział prezes Rakowa, Wojciech Cygan.
Prestiżowe destynacje narciarskie – które stoki warto odwiedzić?
Prestiżowe destynacje narciarskie – które stoki warto odwiedzić?
Szukając prestiżowych kurortów narciarskich, warto postawić na jeden ze szwajcarskich lub włoskich ośrodków.
Ostatnie wpisy