Polecamy

Jazda z klasą – jak na przestrzeni lat ewoluował ubiór jeździecki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dress code wśród miłośników koni diametralnie zmienił się od początku XX wieku. Jedną z najbardziej rewolucyjnych zmian wprowadziła twórczyni francuskiego domu mody Coco Chanel.

Tradycyjny strój

Ubiór jeździecki składa się z kilku podstawowych elementów, które mają zapewniać zawodnikowi komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Do tradycyjnego zestawu zalicza się bryczesy, czyli specjalne spodnie z małą liczbą szwów, które zapewniają swobodę ruchu. Klasyczne spodnie początkowo przysługiwały tylko mężczyznom, gdyż kobiety musiały poruszać się w sukniach i ciasno zapiętych gorsetach.

Drugim elementem była górna część stroju. Elegancka bluzka lub koszula stanowiły podstawę w męskiej stylizacji, której wierzch dopełniała jeździecka marynarka lub frak. Ważną częścią stroju były również wysokie, skórzane buty, które pomagają utrzymać stopy w strzemionach oraz stabilizują ułożenie nogi.

Ostatnią częścią jeździeckiego stroju jest nakrycie głowy. W tradycyjnej wersji był to melonik lub kapelusz, który mogły nosić także panie. Wraz z rozwojem technologii i samej dyscypliny powstały specjalne kaski, które chroniły zawodnika przed urazami głowy.

Wciąż czekam na komentarze pod wcześniejszym postem 🙁 :/
Myślę, że się pojawią 🙂 A teraz mała lekcja dla początkujących : „UBIÓR JEŹDŹCA ” 😀 😀 😉

Opublikowany przez Jedno słowo- Konie Niedziela, 22 czerwca 2014

Emancypacja kobiet

W latach 20. XX wieku zaczął rozwijać się ruch emancypacji kobiet, który znacznie wpłynął na zmiany w ubiorze zawodniczek. Kluczową rolę odegrała w tej kwestii między innymi Gabrielle Chanel. Do początku XX wieku jedynym elementem ułatwiającym kobietom komfort jazdy było damskie siodło, które dzięki swojej budowie pozwalało zawodniczkom na jazdę w sukniach i gorsetach. Gabrielle Chanel jako jedna z pierwszych kobiet zainicjowała zmianę w samej garderobie.

Projektantka mody była miłośniczką koni i sama jeździła konno. Jej miłość do jeździectwa rozpoczęła się wraz ze związkiem z francuskim miliarderem i oficerem kawalerii Étienne Balsanem. Dzięki tej znajomości kobieta miała możliwość regularnie jeździć i poznawać tajniki sportu. Nauczona własnymi doświadczeniami stwierdziła, że wygodne spodnie, koszula i marynarka to strój równie odpowiedni dla mężczyzn, jak i kobiet jeżdżących konno. Zaprojektowała bryczesy odpowiednie dla kobiecej budowy ciała, żakiet z baskiną oraz oficerki, które pozwalały na swobodną jazdę.

Choć na początku strój Chanel budził wiele kontrowersji, ostatecznie przyjął się w jeździeckiej społeczności i wpłynął na późniejszy rozwój kariery modowej kobiety.

Lata 60. XX wieku

W połowie XX wieku znacznie wzrosła dostępność do samochodów, dlatego jazda konna stała się formą rekreacji i sportem wyczynowym. W związku z tą zmianą zaczęto przykładać większą uwagę do projektowania i sposobu użytkowania garderoby jeździeckiej. Wśród profesjonalnych zawodników utrzymał się klasyczny zestaw stroju, czyli bryczesy i ciemne marynarki zakładane na białe koszule. Dodatkowym elementem u mężczyzn był krawat, a u kobiet plastron.

U zawodników jeżdżących konno rekreacyjnie zaczęto stawiać na obuwie wykonane z tańszego materiału, na przykład gumy, po to, by maksymalnie zmniejszyć koszty wydawane na wyposażenie i utrzymanie zwierząt. W latach 60. na rynku pojawiły się także nieprzemakalne kurtki dedykowane specjalnie osobom uprawiającym jazdę konną oraz nowy krój spodni jeździeckich, które przypominały te używane do dziś. Bryczesy miały wysoki stan i obcisłe nogawki na całej długości nogi, dzięki czemu idealnie dopasowywały się do ciała zawodnika i pozwalały na swobodną jazdę.

Koniec XX wieku

Lata 90. XX wieku przyniosły kolejną rewolucyjną w jeździectwie zmianę. Zaczęto produkować i używać specjalistyczne kaski, chroniące zawodników przed poważnymi urazami głowy, które były dość częstym elementem sportu. Zamiast tradycyjnych oficerek, na nogach zawodników zaczęły pojawiać się znane do dziś sztyblety i czapsy.

Dodatkową zmianą była także ewolucja kolorystyczna w garderobie jeździeckiej. Zawodnicy nieolimpijskich dyscyplin jazdy konnej zaczęli nosić czerwone wełniane marynarki, które w krótkim czasie zaczęły pojawiać się także w profesjonalnym jeździectwie. Obecnie zawodnicy uprawiający sporty konne mogą nosić kaski oraz stroje w dowolnych kolorach, co sprawia, że jeszcze efektowniej prezentują się podczas jazdy.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rozpoczynanie przygody z mikrokontrolerami: Jak platforma Arduino wspiera rozwój umiejętności w dziedzinie elektroniki
Rozpoczynanie przygody z mikrokontrolerami: Jak platforma Arduino wspiera rozwój umiejętności w dziedzinie elektroniki
Poznaj platformę Arduino jako doskonałe narzędzie dla pasjonatów elektroniki. Krok po kroku odkrywaj możliwości tego mikrokontrolera i rozwijaj własne umiejętności.
Czym jest pozycjonowanie i jak działa?
Czym jest pozycjonowanie i jak działa?
Pozycjonowanie to proces optymalizacji strony internetowej w taki sposób, aby była ona lepiej widoczna dla użytkowników wyszukiwarek internetowych. Wyszukiwarki, takie jak Google, Bing czy Yahoo, korzystają z algorytmów, które analizują wiele czynników, aby ustalić, które strony internetowe będą wyświetlane na początku wyników wyszukiwania.
Jak ustawić wiązania narciarskie?
Jak ustawić wiązania narciarskie?
Prawidłowe ustawienie wiązań narciarskich zapewni Ci komfortową i bezpieczną jazdę. Z naszym poradnikiem bez trudu wykonasz to zadanie. Dowiedz się więcej!
Ostatnie wpisy