Polecamy

Od przedwojennych gonitw do wielkich Derbów – historia Toru Wyścigów Konnych Służewiec

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Legendarny warszawski obiekt otwarto ponad 80 lat temu, a jego nieprzerwana działalność trwa do dzisiaj.

Historia budowy obiektu  

Jednym z najważniejszych czynników, który wpłynął na stworzenie projektu profesjonalnego toru do wyścigów konnych, było rosnące w Polsce od lat zainteresowanie jeździectwem. Przybywający do kraju głównie z Wielkiej Brytanii zawodnicy upowszechnili tę dyscyplinę sportu w Polsce do tego stopnia, że pierwszy tor w stolicy powstał na Polu Mokotowskim w 1841 roku. Przez lata zmieniał swoje umiejscowienie, a czas I Wojny Światowej sprawił, że zbudowane obiektu uległy znacznemu zniszczeniu. 

Z tego powodu projekt budowy toru w nowym miejscu i możliwość stworzenia profesjonalnego obiektu nie tylko do rozgrywania zawodów, ale także treningów, rozpoczął się w latach 20. XX wieku. Pierwsza oficjalna gonitwa na służewieckim torze wyścigów konnych odbyła się w czerwcu 1939 roku. W czasie niemieckiej okupacji na terenie obiektu stacjonowały oddziały SS i Luftwaffe, dlatego tor nie uległ znacznemu zniszczeniu.

Pierwsze powojenne zawody rozegrano w 1946 roku, uczestniczyło w nich ponad 160 koni. W latach 50. XX wieku tor znacjonalizowano i od tego czasu na jego terenie odbywało się wiele interesujących wydarzeń dla wyżej usytuowanych obywateli. Z czasem do właścicieli koni dołączyli prywatni inwestorzy, w tym Maryla Rodowicz, Joanna Chmielewska, Jan Englert czy Daniel Olbrychski.

Kulturalne centrum Warszawy  

Wyścigi konne nie zmniejszyły swojej popularności do dziś, chociaż w czasach PRL-u były uznawane za ekskluzywną rozrywkę. Na trybunach służewieckiego toru można było spotkać gwiazdy mediów, muzyki, literatury, sportu, polityki czy aktorstwa. 

Dużym zainteresowaniem w tym czasie cieszył się ponad kilometrowy mur oddzielający tory wyścigowe od ulicy Puławskiej. To właśnie na tej ścianie obywatele tworzyli pierwsze graffiti, które cieszyły się w Warszawie bardzo dużą popularnością.

Oprócz samych aktywności sportowych na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec organizowano liczne koncerty aż do pierwszej dekady lat dwutysięcznych. Publika mogła oglądać występy U2, Stinga, Duran Duran czy Rolling Stonesów. Ta tradycja została utrzymana do dzisiaj, gdyż na terenie obiektu można wziąć udział w festiwalach muzycznych (Męskie Granie, Orange Warsaw Festival), kinach plenerowych, zlotach motocyklowych czy wydarzeniach kulinarnych, takich jak Street Food Festival.

Największe wyścigi konne w Polsce 

Aktualnie na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec oprócz wielu wydarzeń rozrywkowych organizowane są najważniejsze wydarzenia związane z jeździectwem w Polsce. 

Jednym z nich jest Gala Derby, czyli 9 wyścigów, w tym gonitwa o błękitną wstęgę oraz Memoriał Fryderyka Jurjewicza. Podczas wyścigów spotykają się najlepsi zawodnicy z całego kraju i specjalnie zaproszeni goście. Podobny charakter mają regularnie odbywające się mityngi wyścigowe, które obserwować mogą bezpłatnie osoby do 18 roku życia.

Tego typu wydarzenia kontynuują i kultywują ponad 100-letnią tradycję wyścigów konnych w Warszawie i umożliwiają oglądanie najlepszych zawodników na świecie. Na terenie służewskich torów wyścigowych odbywają się także liczne imprezy rangi mistrzowskiej, takie jak Mistrzostwa Polski Kłusaków, Kawaleryjskie Mistrzostwa Polski czy Przełajowe Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza, w których uczestniczą zarówno juniorzy, jak i doświadczeni zawodnicy jeździectwa.

Zdjęcie główne: Daniel/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pierwszoligowe kluby piłkarskie ze wsparciem znaczących sponsorów
Pierwszoligowe kluby piłkarskie ze wsparciem znaczących sponsorów
Totalizator Sportowy przedłużył w tym tygodniu współpracę z Radomiakiem Radom, zaś Superbet został nowym sponsorem głównym GKS Tychy. Dla obu pierwszoligowych klubów walczących o awans do Ekstraklasy jest to kolejny ważny krok w kierunku rozwoju na polu organizacyjno-finansowym.
Bliskowschodni kapitał zdominował współczesny futbol. Jacy sponsorzy widnieją na koszulkach najmocniejszych drużyn świata?
Bliskowschodni kapitał zdominował współczesny futbol. Jacy sponsorzy widnieją na koszulkach najmocniejszych drużyn świata?
Sponsorzy w piłce nożnej płacą niebagatelne sumy za możliwość reklamowania się na klubowych koszulkach, czy też bandach okalających boisko. Sprawdź, kto i ile na tym zarabia, a także kto inwestuje!
Nie tylko tenis – BNP Paribas rozszerza zakres sponsoringu sportowego!
Nie tylko tenis – BNP Paribas rozszerza zakres sponsoringu sportowego!
Jeszcze do niedawna BNP Paribas znany był głównie ze sponsorowania zawodów tenisowych. Teraz się to zmieni, bowiem jeden z największych banków detalicznych stawia także na golf!
Ostatnie wpisy