Polecamy

Jak optymalnie dobrać rakietę do padla?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Poziom sportowy, styl gry, budżet – na tych kilka kwestii koniecznie trzeba zwrócić uwagę, wybierając rakietę do padla. Podpowiadamy, jak dobrać sprzęt, z którego będziesz zadowolony!

Padel – co to właściwie jest?

Piłka nożna, siatkówka, kolarstwo – to nazwy dyscyplin sportowych, które nie są obce nawet tym osobom, które z jakąkolwiek aktywnością fizyczną nie mają wiele wspólnego. Są jednak takie dyscypliny, których nazwy brzmią tajemniczo nawet dla miłośników sportu. Do jednej z nich zalicza się z pewnością padel. Jest to forma aktywności fizycznej, która na terenie naszego kraju zagościła stosunkowo niedawno i najbardziej rozpowszechniona jest w dużych miastach. Wszystko przez to, że do gry w padla niezbędny jest specjalny kort. Przypomina nieco kort do tenisa, z tą jednak różnicą, że osłonięty jest ściankami, które także składają się na obszar gry. Do gry w padla niezbędna będzie rakieta, a tematykę poniższego poradnika poświęciliśmy właśnie temu, jak optymalnie wybrać taki sprzęt.

Dlaczego wybór odpowiedniej rakiety jest taki ważny?

Przyznasz, że gra w piłkę nożną w zbyt ciasnych butach nie należy do najprzyjemniejszych. Podobnie z wysiłkiem na siłowni – gdy weźmiesz się za ciężary, których nie jesteś w stanie podnieść, to trening nie tylko straci na komforcie czy efektywności, lecz także stanie się niebezpieczny. Optymalny dobór sprzętu treningowego, bez najmniejszych wątpliwości, przekłada się zarówno na komfort gry, jej bezpieczeństwo, jak również wydajność. Co prawda, jeżeli Twoje umiejętności sportowe są na niskim poziomie, to nawet najlepszy sprzęt nie przyczyni się do tego, że pokonasz zawodnika rozstawionego na czele stawki, jednak gdy na korcie spotkają się dwie osoby o zbliżonych umiejętnościach, to optymalny dobór sprzętu do gry może przesądzić o wyniku takiego spotkania.

Czy zawsze trzeba mieć własny sprzęt?

Jasne, że nie! Zanim postanowisz zapełnić swoją szafę kolejnymi sportowymi gadżetami, to wybierz się kilka razy na trening, wypożycz rakietę i przekonaj się, czy padel jest aktywnością właśnie dla Ciebie! Sprawdź różne rakiety, zobacz, jak się nimi gra. Takie wstępne rozeznanie pomoże w wyborze optymalnego sprzętu, gdy już podejmiesz decyzję, że padel to nie chwilowa przygoda, ale przyjaźń na dłuższy czas.

Na co zwrócić uwagę wybierając rakietę do padla?

Po pierwsze, istotny będzie kształt rakiety. Rakieta w kształcie diamentu przełoży się na siłę odbicia piłki. Rakieta okrągła zapewni precyzyjne zagrywki. Z kolei rakieta w kształcie łzy to największa wszechstronność. Jeżeli jesteś osobą początkującą, to najlepszym wyborem będzie rakieta okrągła. Gdy już podszkolisz technikę odbić i będziesz wiedzieć, jak uderzyć, by piłka poleciała dokładnie tam, gdzie chcesz, to możesz spróbować grać rakietami o innym kształcie.

Rakieta do padla składa się z „główki” i „rączki” 🎾 o długości do 20 cm oraz szerokość i grubości 50 mm. Główka może…

Opublikowany przez Padel Team – Rozwijamy Padel w Polsce Sobota, 30 listopada 2019

Po drugie, sprawdź, ile dana rakieta waży. Wagę rakiety dostosuj do swoich możliwości i umiejętności. Gdy zaczynasz przygodę z padlem, zdecyduj się na rakietę lekką. Dzięki niej będziesz mieć lepszą kontrolę nad piłką. Rakiety o większej wadze polecane są bardziej doświadczonym zawodnikom, którym zależy na tym, aby zwiększyć siłę uderzenia.

Kolejna istotna sprawa to materiał, z jakiego będzie wykonana rakieta do padla. Cena rakiety w dużej mierze zależy właśnie od tego, z jakiego materiału została wykonana. Droższe, bardziej profesjonalne propozycje, po które sięgają doświadczeni zawodnicy to rakiety z ramą wykonaną z włókna węglowego. W tańszych modelach jest zastąpione włóknem szklanym. Jeżeli zależy Ci na ty, aby Twoje uderzenie było silniejsze, to wybierz rakietę, której front jest wykonany z pianki. Jest mniej wytrzymała, niż tworzywo EVA, ale zapewnia zdecydowanie większą dynamikę odbić.

Jaka rakieta będzie odpowiednia dla początkującego gracza?

Na początek doskonale sprawdzi się rakieta z okrągłą główką ze średniej półki cenowej – zapewni większą precyzję uderzeń, dzięki czemu będzie można szybciej opanować prawidłową technikę gry. Później większe znaczenie będą miały indywidualne potrzeby i oczekiwania konkretnego gracza. Warto testować. Dzięki testom z pewnością odnajdziesz idealną dla Ciebie rakietę do padla.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rozpoznawanie i skuteczne metody leczenia ADHD u dzieci – kompleksowe podejście terapeutyczne
Rozpoznawanie i skuteczne metody leczenia ADHD u dzieci – kompleksowe podejście terapeutyczne
Poznaj skuteczne strategie leczenia ADHD u dzieci. Kompleksowe podejście terapeutyczne do wspierania najmłodszych pacjentów z ADHD.
Prestiżowe destynacje narciarskie – które stoki warto odwiedzić?
Prestiżowe destynacje narciarskie – które stoki warto odwiedzić?
Szukając prestiżowych kurortów narciarskich, warto postawić na jeden ze szwajcarskich lub włoskich ośrodków.
Polskie kluby żużlowe coraz atrakcyjniejsze w oczach sponsorów
Polskie kluby żużlowe coraz atrakcyjniejsze w oczach sponsorów
Coraz więcej firm angażuje się w finansowanie polskiego żużla i to nie tylko na najwyższym szczeblu rozgrywek. Pierwszoligowe kluby również zyskują nowych sponsorów strategicznych i tytularnych, czego najlepszym przykładem jest Aforti Start Gniezno.
Ostatnie wpisy