Poziom sportowy, styl gry, budżet – na tych kilka kwestii koniecznie trzeba zwrócić uwagę, wybierając rakietę do padla. Podpowiadamy, jak dobrać sprzęt, z którego będziesz zadowolony!
Piłka nożna, siatkówka, kolarstwo – to nazwy dyscyplin sportowych, które nie są obce nawet tym osobom, które z jakąkolwiek aktywnością fizyczną nie mają wiele wspólnego. Są jednak takie dyscypliny, których nazwy brzmią tajemniczo nawet dla miłośników sportu. Do jednej z nich zalicza się z pewnością padel. Jest to forma aktywności fizycznej, która na terenie naszego kraju zagościła stosunkowo niedawno i najbardziej rozpowszechniona jest w dużych miastach. Wszystko przez to, że do gry w padla niezbędny jest specjalny kort. Przypomina nieco kort do tenisa, z tą jednak różnicą, że osłonięty jest ściankami, które także składają się na obszar gry. Do gry w padla niezbędna będzie rakieta, a tematykę poniższego poradnika poświęciliśmy właśnie temu, jak optymalnie wybrać taki sprzęt.
Przyznasz, że gra w piłkę nożną w zbyt ciasnych butach nie należy do najprzyjemniejszych. Podobnie z wysiłkiem na siłowni – gdy weźmiesz się za ciężary, których nie jesteś w stanie podnieść, to trening nie tylko straci na komforcie czy efektywności, lecz także stanie się niebezpieczny. Optymalny dobór sprzętu treningowego, bez najmniejszych wątpliwości, przekłada się zarówno na komfort gry, jej bezpieczeństwo, jak również wydajność. Co prawda, jeżeli Twoje umiejętności sportowe są na niskim poziomie, to nawet najlepszy sprzęt nie przyczyni się do tego, że pokonasz zawodnika rozstawionego na czele stawki, jednak gdy na korcie spotkają się dwie osoby o zbliżonych umiejętnościach, to optymalny dobór sprzętu do gry może przesądzić o wyniku takiego spotkania.
Jasne, że nie! Zanim postanowisz zapełnić swoją szafę kolejnymi sportowymi gadżetami, to wybierz się kilka razy na trening, wypożycz rakietę i przekonaj się, czy padel jest aktywnością właśnie dla Ciebie! Sprawdź różne rakiety, zobacz, jak się nimi gra. Takie wstępne rozeznanie pomoże w wyborze optymalnego sprzętu, gdy już podejmiesz decyzję, że padel to nie chwilowa przygoda, ale przyjaźń na dłuższy czas.
Po pierwsze, istotny będzie kształt rakiety. Rakieta w kształcie diamentu przełoży się na siłę odbicia piłki. Rakieta okrągła zapewni precyzyjne zagrywki. Z kolei rakieta w kształcie łzy to największa wszechstronność. Jeżeli jesteś osobą początkującą, to najlepszym wyborem będzie rakieta okrągła. Gdy już podszkolisz technikę odbić i będziesz wiedzieć, jak uderzyć, by piłka poleciała dokładnie tam, gdzie chcesz, to możesz spróbować grać rakietami o innym kształcie.
Rakieta do padla składa się z „główki” i „rączki” 🎾 o długości do 20 cm oraz szerokość i grubości 50 mm. Główka może…
Opublikowany przez Padel Team – Rozwijamy Padel w Polsce Sobota, 30 listopada 2019
Po drugie, sprawdź, ile dana rakieta waży. Wagę rakiety dostosuj do swoich możliwości i umiejętności. Gdy zaczynasz przygodę z padlem, zdecyduj się na rakietę lekką. Dzięki niej będziesz mieć lepszą kontrolę nad piłką. Rakiety o większej wadze polecane są bardziej doświadczonym zawodnikom, którym zależy na tym, aby zwiększyć siłę uderzenia.
Kolejna istotna sprawa to materiał, z jakiego będzie wykonana rakieta do padla. Cena rakiety w dużej mierze zależy właśnie od tego, z jakiego materiału została wykonana. Droższe, bardziej profesjonalne propozycje, po które sięgają doświadczeni zawodnicy to rakiety z ramą wykonaną z włókna węglowego. W tańszych modelach jest zastąpione włóknem szklanym. Jeżeli zależy Ci na ty, aby Twoje uderzenie było silniejsze, to wybierz rakietę, której front jest wykonany z pianki. Jest mniej wytrzymała, niż tworzywo EVA, ale zapewnia zdecydowanie większą dynamikę odbić.
Na początek doskonale sprawdzi się rakieta z okrągłą główką ze średniej półki cenowej – zapewni większą precyzję uderzeń, dzięki czemu będzie można szybciej opanować prawidłową technikę gry. Później większe znaczenie będą miały indywidualne potrzeby i oczekiwania konkretnego gracza. Warto testować. Dzięki testom z pewnością odnajdziesz idealną dla Ciebie rakietę do padla.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik