Polecamy

Z jakich udogodnień można korzystać w biurach urządzonych według zasad office wellness?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Office wellness to sprawdzony sposób na to, aby utrzymać środowisko pracy, które będzie sprzyjać zarówno efektywnemu wykonywaniu zawodowych obowiązków, jak i zdrowiu. Co powinno się znaleźć na wyposażeniu urządzonego w ten sposób biura?

Office wellness w biurze

Office wellness określany jest również mianem workplace wellness. Jest to zbiór praktyk, które mają na celu propagować zdrowy styl życia w środowisku pracy. Odnosi się to między innymi do rozwiązań architektonicznych, sposobu organizacji przestrzeni oraz stosownego oświetlenia. Office wellness skupia się na zdrowych przyzwyczajeniach i komforcie pracy. W biurach urządzonych w ten sposób nie może zabraknąć takich pomieszczeń jak chillout zone, hush meet czy budki akustycznej.

Jak wprowadzić office wellness w biurze? Poznaj sprawdzone sposoby!

Office wellness ma na celu wzmocnić samoocenę pracowników, dać im przestrzeń do rozwoju i docenić ich indywidualne cechy. Zadaniem pracodawcy jest pokazać, że priorytetową dla niego kwestią jest zdrowie oraz komfort pracy pracowników. Zamiast popularnych do tej pory open space’ów, w nowoczesnych biurach stawia się na różnego rodzaju rozwiązania oraz zakątki mające na celu wzrost produktywności. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów na office wellness.

Przestrzeń biofilna

Pierwszym z nich jest przestrzeń biofilna. Co to takiego? Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że rośliny nie tylko estetycznie się prezentują, ale odpowiadają też za produkcję tlenu. Warto przywołać tutaj pojęcie biofilii, które zostało zaprezentowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez doktora oraz pisarza – Edwarda O. Wilsona. Zdefiniował on ją jako miłość do życia samego w sobie oraz wszelkich jego form. Jest to koncepcja człowieka czerpiącego radość z życia w najprostszej postaci.

Biophilic design to taki sposób aranżacji przestrzeni, w której pracownik będzie mógł poczuć kontakt z naturą. Priorytetem jest tutaj stymulowanie zmysłów poprzez wykorzystanie zarówno roślinności, jak i wszelkich instalacji wodnych, zmian temperatury czy naturalnego oświetlenia. W biurze zamontować można między innymi zieloną ścianę, wodospad czy różnego rodzaju elementy mające na celu urozmaicić oświetlenie.

Przepis na miejsce pracy dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników?

✅ Elastyczność
Meble wspomagające codzienne…

Opublikowany przez Trzop Architekci Niedziela, 20 grudnia 2020

Naturalne światło

Kolejna bardzo ważna kwestia to naturalne światło w otoczeniu biurowym. Najlepszym rozwiązaniem jest przestrzeń z dużymi oknami lub przeszklonymi ścianami. Warto udostępnić pracownikom miejsca dające swobodny dostęp do światła dziennego, np. patio, taras czy balkon. Dodatkowo pracownik powinien mieć możliwość relaksu w pobliskich parkach czy kawiarniach.

Urządzając biuro zgodnie z zasadami office wellness, warto zainspirować się sposobem funkcjonowania ZOO. Część żyjących tam zwierząt preferuje życie w stadzie, inne natomiast wolą samotność. Niektóre lubią spędzać czas na słońcu, pozostałe w cieniu. Tym, co łączy wszystkie gatunki jest to, że potrzebują one świeżego powietrza, wody, schronienia oraz roślinności. Przestrzeń biurowa jest swoistym ZOO, w którym kluczowymi kwestiami są właściwie zaaranżowane strefy zawierające odpowiednio dobrane meble i rośliny.

Strefa relaksu

Żadne nowoczesne biuro nie obędzie się bez tak zwanej „strefy relaksu”. Jest to sprawdzony sposób na poprawę samopoczucia i produktywności pracowników. Co więcej, taka przestrzeń w pozytywny sposób wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Odgrywa ona szczególnie ważną rolę dla introwertyków, którzy nie najlepiej radzą sobie w grupie.

Budki akustyczne

Żadne biuro urządzone w zgodzie z zasadami office wellness nie obędzie się bez budek akustycznych. Co to takiego? Mianem tym określa się kabiny pozwalające na odbycie prywatnej rozmowy. Skutecznie eliminują one szkodliwy czynnik, z jakim mamy do czynienia w zakładach pracy, jakim jest hałas.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o biurkach wyposażonych w funkcję regulacji blatu, które pozwalają pracownikom na swobodną zmianę pozycji i przybranie takiej, która gwarantować będzie największy poziom komfortu, a co za tym idzie – efektywną pracę.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
PZU Sport – czy rozwijający się benefit podbije polski rynek fitness?
PZU Sport – czy rozwijający się benefit podbije polski rynek fitness?
Jak oferta Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń zmieni pozycję komercyjnych operatorów w sektorze usług sportowych i czy karta PZU Sport będzie bardziej atrakcyjna dla potencjalnych klientów?
Ergonomiczna hala do jazdy konnej – od wyboru wykonawcy do realizacji
Ergonomiczna hala do jazdy konnej – od wyboru wykonawcy do realizacji
Ergonomiczna hala namiotowa do jazdy konnej to duża inwestycja, która wymaga nie tylko czasu, ale również niebagatelnych środków finansowych. W jaki sposób przystąpić do budowy tego typu obiektu?
WTS Sparta Wrocław rozszerza współpracę z partnerami biznesowymi
WTS Sparta Wrocław rozszerza współpracę z partnerami biznesowymi
Czołowy klub PGE Ekstraligi poinformował w tym miesiącu o pozyskaniu nowego Sponsora Głównego - Beckhoff Automation Polska. Współpracę z WTS Spartą Wrocław kilka dni temu przedłużyła również hurtownia materiałów budowlanych Goja.
Tagi
Ostatnie wpisy