Polecamy

Z jakich udogodnień można korzystać w biurach urządzonych według zasad office wellness?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Office wellness to sprawdzony sposób na to, aby utrzymać środowisko pracy, które będzie sprzyjać zarówno efektywnemu wykonywaniu zawodowych obowiązków, jak i zdrowiu. Co powinno się znaleźć na wyposażeniu urządzonego w ten sposób biura?

Office wellness w biurze

Office wellness określany jest również mianem workplace wellness. Jest to zbiór praktyk, które mają na celu propagować zdrowy styl życia w środowisku pracy. Odnosi się to między innymi do rozwiązań architektonicznych, sposobu organizacji przestrzeni oraz stosownego oświetlenia. Office wellness skupia się na zdrowych przyzwyczajeniach i komforcie pracy. W biurach urządzonych w ten sposób nie może zabraknąć takich pomieszczeń jak chillout zone, hush meet czy budki akustycznej.

Jak wprowadzić office wellness w biurze? Poznaj sprawdzone sposoby!

Office wellness ma na celu wzmocnić samoocenę pracowników, dać im przestrzeń do rozwoju i docenić ich indywidualne cechy. Zadaniem pracodawcy jest pokazać, że priorytetową dla niego kwestią jest zdrowie oraz komfort pracy pracowników. Zamiast popularnych do tej pory open space’ów, w nowoczesnych biurach stawia się na różnego rodzaju rozwiązania oraz zakątki mające na celu wzrost produktywności. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów na office wellness.

Przestrzeń biofilna

Pierwszym z nich jest przestrzeń biofilna. Co to takiego? Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że rośliny nie tylko estetycznie się prezentują, ale odpowiadają też za produkcję tlenu. Warto przywołać tutaj pojęcie biofilii, które zostało zaprezentowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez doktora oraz pisarza – Edwarda O. Wilsona. Zdefiniował on ją jako miłość do życia samego w sobie oraz wszelkich jego form. Jest to koncepcja człowieka czerpiącego radość z życia w najprostszej postaci.

Biophilic design to taki sposób aranżacji przestrzeni, w której pracownik będzie mógł poczuć kontakt z naturą. Priorytetem jest tutaj stymulowanie zmysłów poprzez wykorzystanie zarówno roślinności, jak i wszelkich instalacji wodnych, zmian temperatury czy naturalnego oświetlenia. W biurze zamontować można między innymi zieloną ścianę, wodospad czy różnego rodzaju elementy mające na celu urozmaicić oświetlenie.

Przepis na miejsce pracy dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników?

✅ Elastyczność
Meble wspomagające codzienne…

Opublikowany przez Trzop Architekci Niedziela, 20 grudnia 2020

Naturalne światło

Kolejna bardzo ważna kwestia to naturalne światło w otoczeniu biurowym. Najlepszym rozwiązaniem jest przestrzeń z dużymi oknami lub przeszklonymi ścianami. Warto udostępnić pracownikom miejsca dające swobodny dostęp do światła dziennego, np. patio, taras czy balkon. Dodatkowo pracownik powinien mieć możliwość relaksu w pobliskich parkach czy kawiarniach.

Urządzając biuro zgodnie z zasadami office wellness, warto zainspirować się sposobem funkcjonowania ZOO. Część żyjących tam zwierząt preferuje życie w stadzie, inne natomiast wolą samotność. Niektóre lubią spędzać czas na słońcu, pozostałe w cieniu. Tym, co łączy wszystkie gatunki jest to, że potrzebują one świeżego powietrza, wody, schronienia oraz roślinności. Przestrzeń biurowa jest swoistym ZOO, w którym kluczowymi kwestiami są właściwie zaaranżowane strefy zawierające odpowiednio dobrane meble i rośliny.

Strefa relaksu

Żadne nowoczesne biuro nie obędzie się bez tak zwanej „strefy relaksu”. Jest to sprawdzony sposób na poprawę samopoczucia i produktywności pracowników. Co więcej, taka przestrzeń w pozytywny sposób wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Odgrywa ona szczególnie ważną rolę dla introwertyków, którzy nie najlepiej radzą sobie w grupie.

Budki akustyczne

Żadne biuro urządzone w zgodzie z zasadami office wellness nie obędzie się bez budek akustycznych. Co to takiego? Mianem tym określa się kabiny pozwalające na odbycie prywatnej rozmowy. Skutecznie eliminują one szkodliwy czynnik, z jakim mamy do czynienia w zakładach pracy, jakim jest hałas.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o biurkach wyposażonych w funkcję regulacji blatu, które pozwalają pracownikom na swobodną zmianę pozycji i przybranie takiej, która gwarantować będzie największy poziom komfortu, a co za tym idzie – efektywną pracę.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Od czego zacząć zdrowe odżywianie?
Od czego zacząć zdrowe odżywianie?
Zastanawiasz się, jak wykształcić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe? Sprawdź nasze porady.
Jak wybrać idealny akcesorium dla palacza – poradnik dla miłośników Clippera
Jak wybrać idealny akcesorium dla palacza – poradnik dla miłośników Clippera
Zanurz się w świecie akcesoriów dla palaczy i dowiedz się, jak wybierać narzędzia, które uczynią palenie ulubionego Clippera jeszcze przyjemniejszym.
Najbogatsi właściciele klubów sportowych
Najbogatsi właściciele klubów sportowych
Kluby sportowe, które przynoszą największe zyski, mają także majętnych właścicieli. Kto jest dziś najbogatszym właścicielem drużyny sportowej na świecie?
Tagi
Ostatnie wpisy