Polecamy

Jak poprawić kondycję?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przeszkadza Ci zadyszka na treningu? Chcesz trochę poprawić swoją kondycję? Przetestuj skuteczne sposoby na zwiększenie wydolności i czerp jeszcze więcej radości ze sportu!

Sześć elementów zdrowego treningu

Poprawianie kondycji musi iść w parze z ogólnym rozwojem organizmu. Większość ludzi wie, że pracowanie nad swoją sylwetką nie ogranicza się tylko do biegania na bieżni, ale czy pamiętasz o wszystkich sześciu elementach prawidłowo przeprowadzonego treningu?

Po pierwsze: rolowanie. To rodzaj automasażu, który poprawia mobilność i regenerację mięśni. Dzieje się tak, ponieważ rolowanie przed treningiem obniża napięcie mięśni, a dodatkowo delikatnie rozgrzewa i pobudza tkanki.

Po drugie: rozgrzewka. Jest niezwykle ważna, bo to właśnie dzięki niej mięśnie przygotowują się do wysiłku. Jak sama nazwa wskazuje, rozgrzewka ma zwiększać temperaturę mięśni, ale również przygotować Twoje ciało do wysiłku i uefektywniać wentylację płuc – ponieważ podczas właściwych ćwiczeń, Twój organizm zwiększa swoje zapotrzebowanie na tlen.

Po trzecie: rozciąganie dynamiczne. To moment na ostateczne zmobilizowanie mięśni i przygotowanie ich na ćwiczenia. Rozciąganie dynamiczne polega na powtarzaniu wzorców ruchowych w zakresie planowanych ćwiczeń.

Po czwarte: cardio, czyli maksymalnie intensywny element treningu. Podczas cardio wykonujesz serie, które mają doprowadzić Cię do granic wytrzymałości – innymi słowy, to naprawdę wymagający moment dla Twojego ciała. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu nie zrobisz sobie krzywdy i będziesz w stanie znacznie poprawić swoją wydolność.

Po piąte: ćwiczenia siłowe. Poza wysiłkiem i kondycją, musisz zadbać o ćwiczenia, w których poświęcisz więcej uwagi precyzji i technice niż pobijaniu własnych rekordów. To element treningu, który zwiększa Twoją siłę i możliwości, kluczowy dla budowania sylwetki.

Po szóste: rozciąganie statyczne, czyli najprościej mówiąc, przyjmowanie pozycji rozciągającej mięśnie i przytrzymywanie jej przez kilkanaście sekund. Dzięki takiemu zakończeniu treningu, Twoje ciało odpowiednio przygotuje się do regeneracji i nie będzie napięte.

Cardio

Dla utrzymania odpowiedniej kondycji i zwiększania swojej wydolności kluczowy jest wybór ćwiczeń podczas robienia cardio oraz pamiętanie o pozostałych elementach treningu. Dzięki temu możesz osiągnąć znacznie lepsze i bezpieczniejsze efekty niż skupiając się wyłącznie na intensywności.

Najpopularniejszym cardio jest jogging na świeżym powietrzu albo trening na bieżni. Jeśli czujesz, że to dyscyplina, która do Ciebie przemawia, możesz zacząć właściwie od pierwszego treningu, stopniowo zwiększając pokonywany dystans i tempo. Pamiętaj przy tym o właściwym obuwiu – powinno stabilizować Twoją stopę i kostkę oraz mieć odpowiednio grubą podeszwę, żeby zapewnić Ci amortyzację. W tej roli świetnie sprawdzą się buty salewa wildfire gtx.


Może jednak szukasz czegoś mniej standardowego niż bieganie? Równie dobrym wyborem mogą okazać się ćwiczenia na trampolinach – angażują całe ciało, poprawiają kondycję i sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: https://sporttaker.pl/sporty-ladowe/trening-na-trampolinie-sprawdz-jego-zalety/. Nieźle sprawdzi się też jazda na rowerze lub pływanie. Niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj, żeby dać z siebie wszystko, a  Twój trening na pewno przyniesie efekty!

Zdj. główne: Jonathan Borba/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Elitarność i przywileje – polskie kluby golfowe zachęcają do członkostwa
Elitarność i przywileje – polskie kluby golfowe zachęcają do członkostwa
Polski Związek Golfa zachęca do trenowania elitarnego sportu i prowadzi liczne działania mające popularyzować prestiżowe rozgrywki.
Problemy najsłynniejszych klubów piłkarskich na świecie – wszystko przez Finansowe Fair Play
Problemy najsłynniejszych klubów piłkarskich na świecie – wszystko przez Finansowe Fair Play
Które kluby zostały ukarane za naruszenie Finansowego Fair Play, a którym tym razem się upiekło? Przekonaj się sam!
Jazda na hulajnodze wyczynowej – sport dla aktywnych dzieci
Jazda na hulajnodze wyczynowej – sport dla aktywnych dzieci
Hulajnogi wyczynowe szybko stają się jednym z najpopularniejszych sportów dla dzieci na całym świecie.
Ostatnie wpisy