Polecamy

Ile kosztuje żeglowanie po całym świecie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Koszt jachtu i patentu żeglarskiego to tylko początek wydatków podczas podróżowania na wodach całego świata. Sprawdź, jak rozkładają się koszty żeglowania w różnych częściach globu.

Na co wydaje się podczas żeglowania?

Jak wyliczył niemiecki portal żeglarski sy-moya, koszty ponoszone w czasie podróżowania jachtem można podzielić na dziesięć podstawowych kategorii. Podział obejmuje wydatki na:

•  jedzenie,
•  ubezpieczenie,
•  paliwo,
•  zwiedzanie,
•  codzienne zakupy,
•  ubrania i pranie,
•  komunikację,
•  zdrowie,
•  serwis łódki,
•  opłaty portowe oraz koszty podróży.

Wszystkie te elementy składają się na ogólny rachunek podsumowujący życie na jachcie. Przeprowadzone badania oraz analizy wykazały, że największe koszty ponosi się w ramach bieżących zakupów oraz utrzymania i serwisu sprzętu. Rozkład procentowy poszczególnych kategorii może różnić się względem rodzajów łodzi, jej poziomu zaawansowania oraz wymagań technicznych, jednak różnice te nie są na tyle znaczące, aby zmienić ogólny obraz wydatków.

Według przeprowadzonych badań, średnie roczne koszty utrzymania wahają się od 10 do 30 tysięcy euro. Kwoty te są ściśle uzależnione od miejsca podróży, portów, w których się cumuje, oraz cen w pobliskich sklepach. Specjaliści sprawdzili, jak poszczególne kategorie rozkładają się w konkretnych miejscach na świecie. Okazuje się, że proporcje między poszczególnymi regionami są silnie zróżnicowane.

Wyspy Oceanu Atlantyckiego

Najdroższy region w całym zestawieniu. Według analityków najwyższe koszty ponosi się w kategorii utrzymania łódki, jedzenia oraz turystyki. Miesięczne wydatki na naprawę sprzętu oraz paliwo w regionie wysp Oceanu Atlantyckiego wynoszą około 1500 euro.

Za codzienne zakupy oraz jedzenie podróżnicy zapłacą około 1000 euro miesięcznie, natomiast za wizyty w miejscowych restauracjach i zwiedzanie lokalnych zabytków około 1300 euro. Badania porównują trzy kolejne po sobie miesiące spędzone w danym miejscu. Wyniki jednoznacznie pokazują, że najdroższym okresem jest wrzesień.

Karaiby

Wyspy karaibskie mieszczą się mniej więcej na półmetku podróży i podobnie plasują się w kwestii wydatków. Najwyższe miesięczne koszty to wydatki na paliwo i usprawnienie łódki, które w najdroższym miesiącu wyniosły prawie 2000 euro. W tym rejonie najmniejsze wydatki ponosi się za opłaty portowe, turystykę oraz jedzenie w lokalnych restauracjach. Miesięczne wydatki na zakupy i żywność są podobne do poprzedniej destynacji i wynoszą około 1000 euro.

Panama

Obok wysp Oceanu Atlantyckiego najdroższa część świata na żeglowanie. W Panamie miesięczne wydatki przeznaczone na opłaty portowe, koszty podróży oraz zakupy są najwyższe z całego podsumowania.

Za cumowanie i podróże w ciągu 30 dni można wydać nawet do 1500 euro, a na bieżące wizyty w sklepach spożywczych należy poświęcić około 1400 euro. Porównywalnie wychodzenie na teren miasta, zwiedzanie i stołowanie w publicznych lokalach jest najtańsze ze wszystkich badanych miejsc.

Polinezja Francuska

Wybrzeże na Oceanie Spokojnym to najtańszy badany region. Koszty ponoszone w ramach opłat portowych, podróży, turystyki oraz jedzenia w restauracjach są bardzo niskie. Niektóre z tych kategorii wynoszą zaledwie kilkaset euro. Najdroższym aspektem pobytu w Polinezji Francuskiej są codzienne zakupy oraz koszty związane z paliwem i serwisem jachtu, które wynoszą maksymalnie do 1000 euro.

Jak zmniejszyć wydatki?

Podane kwoty są orientacyjne i mogą się zmieniać pod wpływem konkretnego sezonu, miejsca pobytu czy wypadków losowych. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele z tych kosztów ogólnych można sukcesywnie zmniejszać.

Pierwszym sposobem będzie samodzielne gotowanie na terenie jachtu. Posiłki w restauracjach to zbędny luksus, na który można sobie pozwolić okazjonalnie. Podobnie wygląda kwestia zwiedzania. Warto przed wyjazdem zrobić solidny research i wyszukać darmowe atrakcje oraz darmowe dni zwiedzania ośrodków kultury.

Równie łatwo można zniwelować koszty naprawy wyposażenia i serwisu łódki. Wiele z usprawnień można spróbować wprowadzić samodzielnie i sukcesywnie uczyć się samodzielnych napraw sprzętu. Większe umiejętności manualne oraz wiedza techniczna pozwolą zmniejszyć koszty profesjonalnej pomocy do minimum.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pride of Poland 2020: Polska klacz wylicytowana za 1,25 mln euro!
Pride of Poland 2020: Polska klacz wylicytowana za 1,25 mln euro!
Zorganizowana w czasie pandemii koronawirusa aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim zostanie zapamiętana głównie ze względu na spektakularną licytację o Perfinkę. Polska klacz przeniesie się do stadniny w Arabii Saudyjskiej za kwotę bliską dotychczasowemu rekordowi!
Bushcraft w Polsce – w jakie miejsca można się wybrać w Polsce?
Bushcraft w Polsce – w jakie miejsca można się wybrać w Polsce?
Jeśli lubisz odpoczynek na świeżym powietrzu, wśród natury, to bushcraft jest dla Ciebie idealnym wyborem.
Legia Warszawa stawia na tenis! Ambitne plany rozwoju sekcji tenisowej stołecznego klubu
Legia Warszawa stawia na tenis! Ambitne plany rozwoju sekcji tenisowej stołecznego klubu
Po niemal rocznej przerwie sekcja tenisowa na warszawskiej Legii jest znowu otwarta. Już od pierwszego maja można wchodzić na korty […]
Ostatnie wpisy