Polecamy

Zawód: greenkeeper. Kim są opiekunowie golfowych pól i trawników?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pole golfowe, zarówno przed pojedynczym spotkaniem, jak i zawodami, musi być perfekcyjnie przygotowane do gry. O korzystne warunki na trawnikach dbają specjalni pracownicy – greenkeeperzy. Jak wygląda ich zawód i w jaki sposób można spróbować swoich sił w tej roli?

Greenkeeper – kto to jest?

Greenkeeper to w wolnym tłumaczeniu po prostu opiekun zieleni. Takim mianem określa się osoby, na których barkach spoczywa odpowiednie przygotowanie pola golfowego. Co warte podkreślenia, zawód greenkeepera teoretycznie dotyczy wyłącznie pola golfowego. Z naciskiem na teoretycznie, ponieważ potocznie tak samo nazywa się pracowników odpowiedzialnych za przygotowanie boiska piłkarskiego – pomimo znaczących różnic w sposobie pielęgnacji obiektów przeznaczonych do gry w golfa i piłkę nożną. Przyjęło się to jednak na tyle, że aktualnie w Polskim Stowarzyszeniu Greenkeeperów bez trudu znajdziemy również osoby dbające o należyty stan stadionów.

Greenkeeper – zadania

Czym zajmuje się na co dzień greenkeeper? Jak zdążyliśmy wspomnieć, fundamentalnym zadaniem takiego pracownika jest regularne sprawowanie pieczy nad trawą na danym obiekcie. To właśnie za sprawą codziennej pracy greenkeeperów pola golfowe oraz boiska piłkarskie nadają się do rozgrywania ważnych spotkań i dużych imprez sportowych. Wśród czynności, które stanowią chleb powszedni greenkeepera znajdziemy nie tylko strzyżenie, nawożenie i podlewanie trawy, ale także jej aerację, a więc odpowiednie napowietrzanie.

Dodatkowo specjalista od trawników na obiektach sportowych ma za zadanie chronić trawę przed potencjalnymi zagrożeniami w postaci chorób, a w przypadku pojawienia się niepożądanych objawów – najszybciej jak to możliwe je eliminować. Rzetelnie wykonywane przez greenkeeperów obowiązki pozwalają piłce golfowej i tej do piłki nożnej toczyć się w odpowiedni sposób, natomiast zawodnikom ułatwiają unikanie zbędnych urazów. Nie można pominąć również aspektu wizualnego – to greenkeeperzy sprawiają, że trawa na obiektach prezentuje się tak atrakcyjnie.

Greenkeeper – specjalistyczny sprzęt

Nowoczesne technologie odgrywają w dzisiejszych czasach ogromną rolę w wielu zawodach i branża greenkeeperów nie stanowi tutaj wyjątku. Najlepsi specjaliści mają dostęp do sprzętów, dzięki którym możliwe jest nieustanne monitorowanie roślinności, a także dbanie o jej dobry stan. Najlepszy przykład stanowią lampy rzucające światło na najbardziej zacienione miejsca pola golfowego lub boiska. Ponadto w skład sprzętu greenkeepera wchodzą również klasyczne przyrządy takie jak grabie czy wycinarki.

Jak zostać greenkeeperem?

Do niedawna próżno było szukać w Polsce kierunku studiów związanego z pielęgnacją pól golfowych i boisk piłkarskich, ale jest to już pieśń przeszłości. Od roku akademickiego 2015/2016 można zapisać się bowiem na greenkeeping w Instytucie Zarządzania i Inżynierii Rolnej (IZiIR) Państwowej Wyższej Szkoły Rolnej w Sulechowie. Z pewnością jest to krok w dobrym kierunku, ale zawód greenkeepera w kraju nad Wisłą wciąż nie należy do popularnych i cenionych profesji. Najlepiej pod tym względem wypadają kraje anglosaskie – w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych zdarzają się nawet transfery gotówkowe greenkeeperów z jednego klubu do drugiego! Z tego względu w celu szlifowania zawodu warto zwrócić się właśnie do źródeł pisanych w języku angielskim.

Zdj. główne: Rémi Müller/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile rosyjski sport straci na wojnie? Ogromne pieniądze!
Ile rosyjski sport straci na wojnie? Ogromne pieniądze!
Rosyjski sport u progu upadku? Na pewno finansowego! Sytuacja jeszcze nigdy nie była tak zła.
Jak zacząć grać w golfa i ile to kosztuje?
Jak zacząć grać w golfa i ile to kosztuje?
Każde hobby to określone wydatki, jednak są sporty, które wydają się finansową studnią bez dna. Czy golf do nich należy?
Kiedy słynny jacht „I Love Poland” ponownie wypłynie na szerokie wody?
Kiedy słynny jacht „I Love Poland” ponownie wypłynie na szerokie wody?
Kiedy słynny jacht „I love Poland” ponownie wypłynie na szerokie wody? Oto garść podstawowych informacji o tym wyjątkowym projekcie żeglarskim!
Ostatnie wpisy