Polecamy

Malownicze krajobrazy i liczne atrakcje turystyczne – najlepsze europejskie kurorty żeglarskie

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W czasie pandemii koronawirusa turystyka na całym świecie mocno spowolniła. Teraz, kiedy kolejne obostrzenia są powoli znoszone, można pomyśleć nad ponownym wypłynięciem wody. Przed wyjazdem trzeba się jednak zapoznać z restrykcjami sanitarnymi panującymi w miejscu, do którego się udajemy. Przyjrzeliśmy się zatem kilku ciekawym miejscom w Europie, które gwarantują nie tylko malownicze okolice, ale i świetne warunki do żeglowania.

Grecja, czyli tradycyjny wybór

Wspaniałych miejsc do wyjazdu na żagle w Europie nie brakuje, jednak to południe kontynentu cieszy się największym zainteresowaniem wśród Polaków. Prawdopodobnie dzięki temu, że można tam stosunkowo łatwo dojechać samochodem. Grecja to jeden z najpopularniejszych kierunków wypadowych i to nie bez powodu. Oferuje piękne akweny wodne dosłownie upstrzone tysiącami wysp. Grecja posiada bardzo dobrą infrastrukturę żeglarską i piękne mariny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Modnymi wyborami są szczególnie tereny przy Morzu Egejskim z wyspami Mykonos, Santorini i Paros oraz przy Morzu Jońskim z wyspami Korfu i Kefalinią. Wybierając się na żagle do Grecji, warto zaopatrzyć się w gotówkę, ponieważ Grecy są źle nastawieni do płatności kartami.

Tygodniowy wypoczynek we współczesnej Helladzie może kosztować kilka tysięcy złotych, w zależności od wybranych przez nas standardów:
•  pokój dla dwóch osób w hotelu w dobrej lokalizacji to ok. 40–50 euro za dobę;
•  obiad w restauracji to ok. 8–25 euro, za piwo lub napój dopłacimy 3–5 euro;
•  paliwo po przeliczeniu: benzyna – 7,37 zł/l, diesel – 6,10 zł/l (po kursie z 28 czerwca);
•  popularne atrakcje turystyczne: Akropol (Ateny) – 20 euro, Delfy – 12 euro, Świątynia Posejdona – 10 euro, rejs Pireus–Santorini – 20 euro;
•  wynajem jachtu żaglowego w Grecji jest możliwy już od 450 złotych za dzień, oczywiście w zależności od wybranego przez nas wyposażenia, wielkości łodzi, roku produkcji itd.

Słoneczna Hiszpania

Morze Śródziemne jest długie i szerokie, więc jeśli ktoś preferuje inny kierunek niż Grecja, może zdecydować się na Hiszpanię. O ile dojazd na południe Europy samochodem nie jest jeszcze aż tak kłopotliwy, tak podróż autem za zachodnią granicę może być męcząca. Warto więc rozważyć podróż samolotem. Hiszpania oferuje naprawdę dobre warunki do żeglowania. Ciekawym miejscem jest andaluzyjska Benalmádena. Tamtejszy port jest uznawany za najpiękniejszy na południowym wybrzeżu Hiszpanii. Został nawet dwukrotnie uhonorowany tytułem najpiękniejszego portu na świecie.

Tygodniowy pobyt w Hiszpanii można cenowo porównać do Grecji, a może być nawet trochę taniej. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy mniejsze miasta niż Barcelona:
•  pokój z łazienką dla dwóch osób to ok. 40 euro za dobę w małych miastach;
•  obiad w restauracji to ok. 7–20 euro oraz 2–4 euro za piwo czy napój;
•  paliwo po przeliczeniu: benzyna – 6,33 zł/l, diesel – 5,67 zł/l (po kursie z 28 czerwca);
•  popularne atrakcje turystyczne: dom Picassa w Maladze – 3 euro, muzeum Prado w Madrycie – 15 euro, słynne obiekty Gaudiego w Barcelonie – po 20 euro;
•  czarter jachtu motorowego w Hiszpanii jest możliwy już od 450 złotych za dzień. W przypadku większych łodzi – ok. 690 złotych za dobę.

A może coś niestandardowego? Norwegia zyskuje zwolenników!

Panuje przekonanie, że nie warto wybierać północnych krajów jak Norwegia, jeśli chcemy pożeglować, ponieważ jest tam nieprzyjemna, zimna temperatura. Nic bardziej mylnego. Temperatura latem to z reguły od kilkunastu do dwudziestu stopni Celsjusza. Norwegia ma do zaoferowania niesamowite krajobrazy. Kraj usiany jest pięknymi fiordami, czyli wcinającymi się mocno w ląd zatokami, które otaczają strome, polodowcowe zbocza – to gwarancja pięknych widoków. Szczególnie często odwiedzanym miastem norweskim jest Bergen, które jest malowniczo położone wśród górskich szczytów, przez co mawia się na nie „brama fiordów”. Żeglując po Norweskich wybrzeżach, można zaobserwować wyjątkowe zjawisko białych nocy, podczas których słońce niemal zupełnie nie zachodzi za horyzont.

Norwegia to kraj wprost stworzony do żeglowania, niekoniecznie jednak przystępny cenowo. Przedstawia się to mniej więcej tak:
•  noc w hotelu dla dwóch osób to ok. 500 zł za dobę;
•  obiad w restauracji to ok. 60–80 zł oraz ok. 20–30 zł za piwo;
•  paliwo po przeliczeniu: benzyna – 7,86 zł/l, diesel – 7,04 (po kursie z 28 czerwca);
•  popularne atrakcje turystyczne: muzeum łodzi wikingów w Oslo – 50 zł, muzeum Ringve (muzeum muzyki i instrumentów muzycznych w Trondheim) – 60 zł;
•  cena wynajmu małego jachtu w Norwegii zaczyna się od ok. 170 euro za dzień.

W Europie jest wiele wspaniałych miejsc do wyjazdu na żagle. Tak naprawdę jednym z niezaprzeczalnie najlepszych miejsc jest basen Morza Śródziemnego. Trudno się dziwić – doskonała pogoda, ciepło, błękitne morze, piaszczyste plaże. Oprócz Grecji czy Hiszpanii można się zdecydować w zasadzie na każdy kraj na południu Europy, który ma dostęp do morza. Z pewnością jego wybrzeże będzie dostosowane do żeglowania. Warto też rzucić okiem na takie kraje jak Norwegia, ponieważ mimo że nie jest to standardowy kierunek, ma wiele do zaoferowania. Wszystko zależy od tego, gdzie wycelujemy palcem na mapie.

Foto wyróżniające: Szelei Robert / Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Polski Związek Szachowy ze wsparciem spółki skarbu państwa!
Polski Związek Szachowy ze wsparciem spółki skarbu państwa!
Spółka PGNiG Termika będzie przez najbliższe 3 lata sponsorem Polskiego Związku Szachowego. „Szachy, postrzegane jako gra strategiczna, w której każdy ruch musi być dobrze przemyślany, aby prowadził do zwycięstwa, doskonale nawiązują do charakteru i działań naszej Spółki” - mówi Paweł Stańczyk, Prezes Zarządu PGNiG Termika.
Optymalizacja procesu produkcji z wykorzystaniem technologii 3D: przypadek projektowania szafek kuchennych
Optymalizacja procesu produkcji z wykorzystaniem technologii 3D: przypadek projektowania szafek kuchennych
Przełomowe podejście do projektowania i produkcji mebli kuchennych, wykorzystujące zaawansowane technologie 3D, dla usprawnienia procesów i podniesienia efektywności działania.
Jak wybrać odpowiednie podzespoły do twojej maszyny CNC?
Jak wybrać odpowiednie podzespoły do twojej maszyny CNC?
Wybieranie odpowiednich podzespołów do CNC to klucz do poprawy niezawodności i wydajności twojej maszyny. Dowiedz się, jakiego rodzaju podzespoły będą potrzebne do optymalizacji twojej produkcji.
Ostatnie wpisy