Polecamy

Golf, bocce, polo – vipowskie sporty, które uprawia coraz więcej Polaków

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niegdyś golf był sportem przeznaczonym głównie dla bogatych ludzi, których było stać na zakup sprzętu. Nawet wyposażenie niższej klasy potrafiło kosztować krocie. W obecnych czasach ta dyscyplina stała się bardziej popularna i dostępna nie tylko dla krezusów. Identycznie ma się sytuacja w przypadku bocce i polo, które są wprawdzie mniej znane, ale zyskują na popularności.

Golf – sport, który uczy precyzji i cierpliwości

Golf to sport, który poza regułami opiera się również na etyce. Nic więc dziwnego, że niegdyś był przeznaczony dla ludzi zamożnych, którzy pochodzili z bogatych rodzin. Rozgrywka polega na przejściu pola golfowego, składającego się przeważnie z osiemnastu dołków. Oczywiście są także mniejsze pola do gry, przeznaczone głównie dla początkujących. Wbrew pozorom dołek w golfie nie oznacza tylko dziury, do której trzeba trafić piłeczką. Termin ten dotyczy całego pola: od miejsca, w którym gracz rozpoczyna (tzw. tee), aż do pola równo ściętej trawy, gdzie znajduje się cel, czyli dziurka, do której starają się trafić golfiści.

Gra w golfa nie jest zbyt skomplikowana. Każdy z zawodników stara się trafić do dołka za pomocą jak najmniejszej liczby uderzeń. Należy brać pod uwagę, że każdy z dołków ma swoją normę uderzeń, w której gracz powinien wkulać piłkę do dziury. Jeśli więc norma, zwana w żargonie golfistów par, wynosi pięć uderzeń, a zawodnik trafi piłeczką do dołka za czwartym, to może być z siebie dumny. Rosnąca popularność tej dyscypliny sportu sprawiła, że coraz więcej klubów golfowych otwiera się na nowicjuszy. Ogromną zaletą golfa jest to, że rozgrywka toczy się na świeżym powietrzu – choć niekiedy pogoda może dawać się we znaki.

Bocce – znana gra funkcjonująca pod różnymi nazwami

Chyba większość ludzi kojarzy grę polegającą na rzucaniu ciężkiej piłki w taki sposób, aby spadła jak najbliżej małej kuleczki. Bocce jest grą bardzo podobną do lawn bowls. Do rozgrywki używa się kul w kolorze czerwonym i zielonym. Gracze mogą toczyć ze sobą pojedynki w kilku rodzajach meczów: singiel, debel lub zespół czteroosobowy. W zależności od możliwości bocce można rozgrywać na piasku, trawie, a nawet betonie, aczkolwiek tego typu nawierzchnie spotykane są raczej w przypadku amatorów. Na wyższych poziomach zaawansowania rozgrywka toczy się na specjalnej wykładzinie lub sztucznej trawie. Warto dodać, że wszystkie nawierzchnie nazywa się w tej dyscyplinie sportu kortem. Głównym założeniem bocce jest dążenie zawodników przeciwnych drużyn do potoczenia kuli w taki sposób, aby ta znalazła się jak najbliżej palliny – małej białej kulki, którą wprowadza się do gry na samym początku meczu.

Polo – efektowna potyczka na koniach

Polo zostało wymyślone kilka wieków przed naszą erą. Gra ta służyła żołnierzom w Persji do treningu przed wielkimi bitwami, które odbywały się na koniach. Koordynacja, szybka jazda konna, doskonale przygotowane zwierzęta, dobra strategia i celność dawały zawodnikom polo namiastkę prawdziwego starcia z wrogiem. Warto dodać, że wszystkie zasady gry w polo z tamtejszych czasów są aktualne po dziś dzień. Rozgrywka dostarcza sporej dawki adrenaliny i ogromnej satysfakcji ze zwycięstwa. Nie bez powodu mówi się, że jest to jedna z najbardziej wymagających dyscyplin sportu.

W polo można grać na kilku nawierzchniach: na trawie na otwartej przestrzeni, na trawie w specjalnie przygotowanej arenie oraz na śniegu. Drużyna składa się z czterech zawodników jeżdżących konno. Wyjątkiem jest polo arenowe, w którym udział bierze dwóch lub trzech graczy. Każdy z nich ma przypisaną rolę na boisku. Polo jest grą, którą uznaje się za jedną z najniebezpieczniejszych. W starciu mogą ucierpieć zarówno jeźdźcy, jak i konie. To właśnie te czynniki najbardziej uzależniają graczy i zachęcają nowych zawodników do spróbowania swoich sił. Obecnie wiele klubów polo wymaga jedynie swojego stroju, ponieważ zwierzęta są dobierane dla graczy ze stajni klubowej. To znacząco obniża koszty i sprawia, że polo staje się dostępne również dla mniej zamożnych osób.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy MultiSport odbuduje pozycję sprzed lockdownu? Teraz czas na marketing
Czy MultiSport odbuduje pozycję sprzed lockdownu? Teraz czas na marketing
Czy Multisport jest na granicy upadku, a kampania jest ich ostatnią deską ratunku? Sposób Benefit Systems na odbudowę marki.
Robert Lewandowski triumfatorem plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2020. Nagrody specjalne dla PKN Orlen i Totalizatora Sportowego
Robert Lewandowski triumfatorem plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2020. Nagrody specjalne dla PKN Orlen i Totalizatora Sportowego
Robert Lewandowski z dużą przewagą wygrał plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski 2020. Kapituła przyznała również dwie nagrody specjalne dla Mecenasów Sportu - PKN Orlen oraz Totalizatora Sportowego.
Zmiany właścicielskie w Lechu Poznań. Piotr Rutkowski z pakietem większościowym
Zmiany właścicielskie w Lechu Poznań. Piotr Rutkowski z pakietem większościowym
Jacek Rutkowski nie jest już właścicielem Lecha Poznań. Prezes zarządu Amica SA przekazał udziały w poznańskim klubie swoim dzieciom. Pakiet większościowy otrzymał jego syn - Piotr, który będzie także pełnił funkcję drugiego prezesa.
Ostatnie wpisy