Polecamy

Sponsoring tytularny polskich obiektów sportowych – niewykorzystany potencjał marketingowy i biznesowy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wydarzenia sportowe to nie jedyny sposób zarabiania na największych halach i stadionach sportowych. Jak można skutecznie wykorzystać przestrzeń i możliwości sponsoringowe?  

Sponsoring tytularny jako forma marketingu  

Umowa sponsorska dotycząca nazwy obiektu sportowego to jedna z najdłuższych umów zawieranych między klubem, zarządcą obiektu czy miastem a inwestorem. Standardowo tego typu kontrakty obejmują 10 lat, choć w Polsce rozwijający się wciąż rynek stosuje umowy opiewające na maksymalnie 5 lat.

Sponsoring tytularny niesie ze sobą ogromny potencjał marketingowy, z którego korzyści wynikają nie tylko dla obu stron umowy, ale także samych kibiców czy zawodników. Ze strony sponsora można liczyć na systematyczne publikowanie jego logotypu oraz nazwy marki w przekazach medialnych, grafikach, materiałach reklamowych czy podczas promocji konkretnych wydarzeń. Dodatkowo inwestor buduje wizerunek zaufanej firmy, szczególnie w świadomości lokalnej społeczności. 

Z drugiej strony zarządcy obiektu oraz kluby sportowe mogą liczyć na wieloletnie dofinansowanie, a tym samym możliwość rozwoju i tworzenia kolejnych inwestycji zwiększających prestiż i  poziom nowoczesnych rozwiązań technologicznych na stadionie. 

Polski rynek sponsoringu tytularnego 

Jak pokazują dotychczasowe analizy rynku oraz częstotliwość występowania tego typu kontraktów, potencjał marketingowy sponsorów tytularnych nie jest w Polsce w pełni wykazywany. Na taką współpracę decydują się duże i znane marki, które dzielą się na Spółki Skarbu Państwa, firmy o zasięgu krajowym oraz lokalne przedsiębiorstwa, które wspierają mniejsze kluby i obiekty sportowe.

Największe i najbardziej dochodowe kontrakty są zazwyczaj związane z państwowymi firmami, takimi jak PGE (Stadion Narodowy w Warszawie), Tauron (Arena w Krakowie) czy Orlen (Arena w Płocku). Te same marki są także znane z finansowania i reklamowania konkretnych rozgrywek sportowych czy klubów, dlatego ich wizerunek może być postrzegany jako wiarygodny, solidny i wypłacalny, nie tylko ze względu na przynależność do Skarbu Państwa. 

Krajowe przedsiębiorstwa, które zajęły się sponsoringiem tytularnym to między innymi Inea (stadion w Poznaniu), Atlas (Arena w Łodzi) czy Ergo Hestia (stadion w Gdańsku). Same kontrakty w perspektywie biznesowej są równie opłacalne dla obu stron, choć jak pokazują dane, firma Ergo Hestia za roczny sponsoring tytularny obiektu w Gdańsku zapłaciła około 4,5 miliona, z czego połowa pokryła koszty zużycia rocznej energii elektrycznej.

Niewykorzystany potencjał

Korzyści wynikające ze sponsoringu tytularnego są obopólne i mogą przynosić duże dochody marką promującym się, jak i klubom i zarządcom obiektów sportowych.

Z jednej strony na mieszczących kilkutysięczną publikę obiektach można organizować liczne koncerty, wydarzenia kulturalne czy konferencje, z drugiej wiąże się z tym przymus zamknięcia obiektu dla zawodników na kilka dni i możliwość zniszczenia murawy.  

Z tego powodu wykorzystywanie istniejącego potencjału powinno być zbilansowane i opłacalne dla obu stron. Na tle innych obiektów sportowych najlepiej wykorzystywana jest przestrzeń Stadionu Narodowego w Warszawie, na którym na stałe nie trenuje żaden klub sportowy, dlatego koszty utrzymania znacznie się zmniejszają.

Zdjęcie główne: Free-Photos/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

16 − 3 =

Rekomendowane
Jak druk cyfrowy wpływa na jakość plakatu? Zalety druku cyfrowego
Jak druk cyfrowy wpływa na jakość plakatu? Zalety druku cyfrowego
Zobacz, na czym to polega i jak wpływa na jakość wydrukowanych plakatów reklamowych.
Jakie korzyści dla zdrowia przynosi regularne wykonywanie USG?
Jakie korzyści dla zdrowia przynosi regularne wykonywanie USG?
Zastanawiasz się, jakie korzyści zdrowotne może przynieść regularne wykonywanie USG? Poznaj, jak ta bezinwazyjna metoda diagnostyczna wspiera wczesne wykrywanie chorób i monitorowanie zdrowia na co dzień.
Ile kosztuje budowa prywatnego kortu tenisowego?
Ile kosztuje budowa prywatnego kortu tenisowego?
Tenis ziemny to dyscyplina sportu, którą interesuje się wiele majętnych osób. Dowiedz się, ile kosztuje wybudowanie własnego kortu tenisowego i jakie nawierzchnie sprawdzą się najlepiej!
Ostatnie wpisy