Polecamy

Zdrowe nawyki, które warto wdrożyć przy siedzącym trybie pracy

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Siedzący tryb pracy to zmora dla wielu osób. Według WHO jest on tłem dla wszystkich chorób, które dotykają ludzi w mniejszym lub większym stopniu. 

Z powodu siedzącej pracy zwiększa się ryzyko wystąpienia problemów z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycy, a nawet zachorowania na nowotwór. Ponadto taka praca przyczynia się do pogorszenia jakości życia i pojawienia się żylaków oraz dolegliwości bólowych. Jakie nawyki wprowadzić do rozkładu dnia, aby uniknąć tych problemów?

Przerwa na aktywność fizyczną

Siedzący tryb pracy staje się coraz popularniejszy. Większość firm, które niegdyś prosperowały w biurach, postanawia przejść na tak zwane home office, co dla niektórych jest świetnym rozwiązaniem. Firmy przede wszystkim tną koszty związane z koniecznością wynajmowania biura, a pracownicy nie muszą wydawać pieniędzy na dojazdy komunikacją miejską lub na paliwo. Taki tryb pracy niesie ze sobą jednak wiele niekorzystnych oddziaływań na ludzki organizm. Długie godziny spędzane w nienaturalnej pozycji, która często jest wymuszona, prowadzą do różnych dolegliwości i chorób. 

Warto więc zadbać o odrobinę aktywności fizycznej, która nie musi opierać się na długich i skomplikowanych ćwiczeniach. Krótki spacer po pomieszczeniu, który będzie połączony z szybkim rozciąganiem spiętych kończyn i tułowia, w zupełności wystarczy. Należy jednak pamiętać o tym, aby takie przerwy robić co około godzinę i planować je na czas od trzech do pięciu minut. Nie jest to dużo, ale wystarczy. Dzięki temu: 

  • zwiększa się elastyczność stawów, 
  • praca serca przyspiesza,
  • rozciągają się napięte mięśnie. 

Aktywne siedzenie

Innym dobrym sposobem na to, aby utrzymać dobrą kondycję fizyczną, jest wprowadzenie drobnych usprawnień ruchowych w trakcie pracy za biurkiem. Polegają one na wykonywaniu drobnych ćwiczeń w postaci:

  • ruchów okrężnych, które oddziałują bardzo dobrze na stawy kolanowe, skokowe, łokciowe i nadgarstki;
  • zginania, prostowania i rotacji w odcinku szyjnym oraz unoszenia i opuszczania barków,
  • naprzemiennego rozluźniania i kurczenia mięśni ramion, ud, łydek oraz pleców.

Dzięki tym drobnym ćwiczeniom można pobudzić poszczególne mięśnie do pracy i sprawić, że nie będą one zastane. Ich elastyczność zostanie zachowana i będą mniej podatne na kontuzje oraz urazy. 

Regularne nawadnianie organizmu

Większość osób, które wykonują pracę w trybie siedzącym, zapomina o nawadnianiu swojego organizmu. Należy pamiętać o tym, że jest to bardzo ważny element, który składa się na zdrowy tryb życia i umożliwia zachodzenie prawidłowych procesów w organizmie. Oprócz tego właściwy poziom nawodnienia pozwala zachować równowagę w układzie krążenia i utrzymać jędrność oraz elastyczność stawów. Dlatego też bardzo istotne jest to, aby pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie.

Ergonomia pracy

Osoby spędzające znaczną część czasu na siedzeniu przy biurku nie powinny zapominać o zachowaniu prawidłowej postawy. W tym przypadku istotne jest zwrócenie uwagi na kilka elementów, dzięki którym będzie można zoptymalizować czas pracy. Priorytetem jest dopasowanie fotela w taki sposób, aby zachowana była lordoza w dolnym odcinku pleców, a całe plecy spoczywały na oparciu, dzięki czemu zostaną one odciążone. Przedramiona powinny spoczywać na podłokietnikach, a klatka piersiowy koniecznie musi być wyprostowana i ustawiona pod kątem prostym w stosunku do blatu.

Preparaty na problemy żylne kończyn dolnych

Siedzący tryb pracy to przede wszystkim zaburzenia krążenia w dolnych kończynach. Pojawia się problem żylaków, a wraz z nimi obrzęki, mrowienie i uczucie ciężkich nóg. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w preparaty łagodzące te objawy. Należy jednak pamiętać o tym, aby udać się do lekarza, który przepisze także odpowiednie maści i żele wspomagające krążenie oraz poradzi, co robić, aby uniknąć rozwijania się tych dolegliwości.

Zdj. główne: Christopher Gower/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny zestaw do serwowania sera jako prezent ślubny?
Jak wybrać idealny zestaw do serwowania sera jako prezent ślubny?
Czy zastanawiasz się, jaki prezent na ślub może zaskoczyć i zadowolić parę młodą? Odkryj jak idealny zestaw do serwowania sera może stać się niebanalnym i praktycznym podarunkiem.
Polskie kluby żużlowe coraz atrakcyjniejsze w oczach sponsorów
Polskie kluby żużlowe coraz atrakcyjniejsze w oczach sponsorów
Coraz więcej firm angażuje się w finansowanie polskiego żużla i to nie tylko na najwyższym szczeblu rozgrywek. Pierwszoligowe kluby również zyskują nowych sponsorów strategicznych i tytularnych, czego najlepszym przykładem jest Aforti Start Gniezno.
Czy MultiSport odbuduje pozycję sprzed lockdownu? Teraz czas na marketing
Czy MultiSport odbuduje pozycję sprzed lockdownu? Teraz czas na marketing
Czy Multisport jest na granicy upadku, a kampania jest ich ostatnią deską ratunku? Sposób Benefit Systems na odbudowę marki.
Ostatnie wpisy