Polecamy

Najpopularniejsze przyrządy do treningu dłoni

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Codzienny wysiłek dłoni kończący się drętwieniem i bólem palców może wskazywać na nie wytrenowanie mięśni. Z pomocą mogą przyjść specjalne sprzęty sportowe, które wzmocnią siłę mięśni i pomogą zmniejszyć odczuwane dolegliwości.

Zalety treningu dłoni

Praca przy użyciu dłoni to nieodłączny element wielu zawodów, jednak niektóre z nich są szczególnie wymagające dla rąk, między innymi mechanika, stomatologia, pisarstwo, chirurgia, dziennikarstwo, krawiectwo czy granie na instrumentach muzycznych.

W przypadku wykonywania tego typu profesji warto zadbać o pełną sprawność i rozwój mięśni dłoni, nadgarstków oraz palców. Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowań na popularne dolegliwości, takie jak artretyzm, neuropatia czy zapalenie stawów, zwiększają siłę w rękach oraz wzmacniają budowę mięśni. W realizacji aktywności fizycznej dla dłoni przydatne są domowe przyrządy do wykonywania prostych ćwiczeń.

Powerball

Napędzana siłą chwytu oraz ruchem nadgarstka trenującego kulka wielkości piłki do tenisa ziemnego korzystnie wpływa na rozwój mięśni całej ręki. Technologia przyrządu została opracowana przez naukowców pracujących dla NASA, jako element treningu dla astronautów. Idealnie sprawdza się także podczas ćwiczeń zawodników zajmujących się golfem, tenisem, piłką ręczną, squashem, wioślarstwem, snookerem czy bowlingiem.

Powerball wzmacnia mięśnie przedramion, nadgarstków, palców i dłoni, zwiększając siłę chwytu, rozbudowując tkankę mięśniową, poprawiając mobilność ruchów, a także stabilizując pracę nadgarstka. Standardowa wielkość kulki jest dedykowana mężczyznom, na rynku dostępny jest także mniejszy rozmiar dla kobiet oraz dzieci. Przyrząd służy wyłącznie zwiększaniu sprawności i siły dłoni, dlatego ze względu na silne oddziaływanie na mięśnie nie powinien być stosowany w procesie rehabilitacyjnym.

Ćwiczenia z powerballem polegają na utrzymaniu w ruchu kulki umieszczonej w środku sprzętu. Uzyskując nawet 15 tysięcy obrotów na minutę, zawodnik zmusza dłoń do ćwiczenia z obciążeniem porównywalnym do 20 kilogramów.

Handmaster

Przyrząd również ma kształt kulisty, z tym, że do jego budowy dołączone są dociągi umieszczane na palcach. Popularny ściskacz dłoni ułatwia wykonywanie ruchów w trzech naturalnych dla dłoni zakresach, zwiększając ich siłę oraz objętość. Korzystanie z handmastera rozwija mięśnie dłoni, palców, nadgarstka i przedramienia. Dzięki regularnym treningom zwiększa się siła, zakres ruchu oraz jego precyzja.

Ćwiczenia na ściskaczu opierają sie na otwieraniu dłoni, rozciąganiu specjalnych gumek i zaciskaniu dłoni na piłeczce. Wykonywane ruchy wzmacniają prostowniki i zginacze palców, rozciągają stawy i wzmacniają mięśnie całego przedramienia.

Oprócz rozwijania ogólnej sprawności rąk, handmaster świetnie sprawdza się podczas rehabilitacji dłoni. Na rynku dostępne są trzy podstawowe modele, których kolory są dostosowane do konkretnych poziomów oporu dociągów.

Wałek Flexbar Thera-band

Elastyczny wałek ze specjalnego tworzywa sztucznego poprawia mobilność, wzmacnia mięśnie całej ręki oraz zwiększa ogólną sprawność i siłę dłoni. Oprócz tradycyjnych ćwiczeń polegających na zginaniu wałka w kształt litery U można go wykorzystywać do rolowania różnych części ciała, w celu rozluźnienia i zrelaksowania napiętych partii mięśniowych.

Przyrząd świetnie sprawdza się także podczas leczenia kontuzji stawów łokciowych. W profesjonalnych sklepach z wyposażeniem sportowym można znaleźć aż 4 warianty flexbara o różnych poziomach oporowości urządzenia, dzięki czemu trenujący może sukcesywnie i samodzielnie zwiększać obciążenie podczas wykonywanych ćwiczeń, dopasowując twardość wałka do indywidualnych możliwości.

Siła potrzebna do realizacji serii treningowych z wałkiem są wyrażone na każdym modelu za pomocą kilogramów. Standardowe wałki mają długość 30 centymetrów oraz średnicę 3,5 centymetra.

Flexbar® wałek elastyczny Thera-Band® jest przeznaczony do ćwiczeń mobilizacyjnych oraz wzmacniających mięśnie dłoni i…

Opublikowany przez e-ortopedyczny.pl Wtorek, 19 września 2017

Foto wyróżniające: Lewis Ronald / Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie suplementy diety warto brać?
Jakie suplementy diety warto brać?
Suplementy diety mogą być doskonałym uzupełnieniem codziennej diety. Jakie jednak suplementy wybrać? Przedstawiamy naszą listę najlepszych suplementów oraz podpowiadamy, jak prawidłowo wdrożyć suplementację.
E-sport – branża, w którą opłaca się inwestować
E-sport – branża, w którą opłaca się inwestować
E-sport to branża, która nawet w czasach pandemii nie zwalnia, a wręcz przeciwnie – należy do grona tych, które na tej sytuacji zyskują. Sprawdź, czy warto inwestować w e-sport.
Zespół cieśni nadgarstka – jakie ćwiczenia pomogą zapobiec niedokrwieniu nerwów?
Zespół cieśni nadgarstka – jakie ćwiczenia pomogą zapobiec niedokrwieniu nerwów?
Zespół cieśni nadgarstka jest popularną dolegliwością, która dotyka między innymi osoby pracujące przy komputerze. W jej zapobieganiu i leczeniu doskonale sprawdzają się specjalne ćwiczenia.
Ostatnie wpisy