Od 2016 roku Serena Williams królowała na pierwszym miejscu najlepiej zarabiających sportsmenek na świecie. To zasługa nie tylko jej sportowych osiągnięć, ale również szeregu głośnych inwestycji.
Przygodę z tenisem Serena Williams rozpoczęła jako czternastolatka, a w 1995 wzięła udział w pierwszym profesjonalnym turnieju. Pięć lat później na olimpiadzie w Sydney zdobyła złoto. Sportowe osiągnięcia uczyniły z tenisistki żywą legendę. Jej aspiracje sięgają znacznie dalej, dlatego dziś możemy ją już określić nie tylko jako sportsmenkę, ale także projektantkę mody czy po prostu bizneswomen z krwi i kości.
Pierwsze kroki w biznesie Serena Williams stawiała w 2004, wprowadzając swoją debiutancką kolekcję „Aneres” (imię tenisistki pisane wspak). Serena projektowała od najmłodszych lat, na korcie natomiast znana była ze swoich wyszukanych strojów, toteż jej wejście w świat mody było jedynie kwestią czasu. W 2018 roku wypuściła linię ubrań „S by Serena”, która nie była jednak powiązana z jej sportową karierą, zamiast tego galerię cechuje subtelność i klasa. W czasie pandemii, która doprowadziła do kryzysu małych i średnich przedsiębiorstw, Serena Williams postanowiła przeznaczyć część dochodu z kolekcji biżuterii „Unstoppable” na wsparcie zagrożonym firm.
Akcje prospołeczne nie są jednak żadnym wyjątkiem w życiorysie tenisistki. Już w 2014 założyła fundusz inwestycyjny Serena Ventures, za pośrednictwem którego, według portalu Forbes, zainwestowała wartość co najmniej 10 mln dolarów w ponad 50 start-upów (dane z 2020 r.). Jedną z takich inwestycji była lokata w rynek BTC, między innymi w giełdę kryptowalut Coinbase oraz firmę Lolli, która jak sama informuje „zapewnia darmowe bitcoiny lub gotówkę, gdy robisz zakupy w ponad 1000 najlepszych sklepach”. Sama Serena Williams podkreśliła wówczas, że „zarabianie i posiadanie Bitcoina to krok w kierunku integracji finansowej wszystkich ludzi”.
Głośnym echem odbiła się również inwestycja w tzw. „Tiktok dla dzieci”. Chodzi tu o założoną przez małżeństwo i byłych nauczycieli aplikację Zigazoo. Autorzy platformy postawili sobie za cel stworzenie przyjaznego i bezpiecznego środowiska dla najmłodszych użytkowników Internetu. Nastolatkowie mogą tam swobodnie korzystać z większości funkcji, które oferuje TikTok czy Youtube. Jednocześnie dzieci są odseparowane od patologicznych zjawisk najpopularniejszych serwisów, które tak niepokoją rodziców. Zigazoo uzyskało nie tylko aprobatę i wsparcie Sereny Williams, ale również stacji telewizyjnej CNN i amerykańskiego producenta Jimmy’ego Kimmela.
„Kids-first platforms like Zigazoo are important because safety is in their DNA and content is specifically developed to…
Opublikowany przez Zigazoo Czwartek, 22 kwietnia 2021
Innym wielkim przedsięwzięciem zdobywczyni Niekalendarzowego Wielkiego Szlema było założenie pierwszego kobiecego klubu piłkarskiego w Los Angeles. Jest to o tyle istotne, że od ponad dekady w NWSL (National Women’s Soccer League – amerykańskiej profesjonalnej lidze piłki nożnej kobiet) brakuje jakiegokolwiek zespołu z Kalifornii. Formalną właścicielką klubu została trzyletnia córeczka Sereny – Alexis Olympia Ohanian, o czym tenisistka poinformowała na Instagramie. Tym samym Alexis zapisała się jako najmłodsza współwłaścicielka klubu i bizneswoman w historii. „Nowa era sportu i rozrywki w Los Angeles. Budowanie kobiecego klubu piłkarskiego, który zasługuje na swoją nazwę… Angel City” – głosi napis.
W gronie aktorek zaangażowanych w projekt znalazły się: Eva Longoria (znana z serialu „Gotowe na wszystko”), Jennifer Garner („Agentka o stu twarzach”), Jessica Chastain (dwukrotnie nominowana do Oscara) czy Natalie Portman. Wśród osób wspierających nie zabrakło oczywiście samych przedstawicielek footballu, w tym legendarnych piłkarek Mii Hamm oraz Julie Foudy. Inicjatywę popiera również mąż Sereny Williams – Alexis Ohanian, współzałożyciel Reddita. Nowy zespół pod nazwą „Angels City” dołączy do amerykańskiej ligi piłkarskiej kobiet (NWSL) w 2022 roku.
Zbliżająca się do czterdziestki Serena osiągnęła wiele, ale zwalniać nie zamierza, bo nowe wyzwania wciąż na nią czekają. Na korcie zawzięcie walczy o prześcignięcie dotychczasowego rekordu 24 zwycięstw wielkoszlemowych turniejów singlowych, należącego do Margaret Court. Do wyrównania brakuje Williams jeszcze tylko jednego zwycięstwa. W świecie biznesu nieukrywaną ambicją jest chęć powrotu na pierwsze miejsce najlepiej zarabiających sportsmenek rankingu Forbes. Warto więc bacznie śledzić poczynania tenisistki, która stała się prężną bizneswoman.
Foto wyróżniające: pxhere.com