Polecamy

Jak ustawić wiązania narciarskie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Prawidłowe ustawienie wiązań narciarskich zapewni Ci komfortową i bezpieczną jazdę. Z naszym poradnikiem bez trudu wykonasz to zadanie. Dowiedz się więcej!

Wiązania narciarskie – najważniejsze informacje

Wiązania łączą buty z nartami, a jednocześnie umożliwiają błyskawiczne wypięcie desek w razie niebezpieczeństwa. Odpowiednie ustawienie znacznie zwiększy szansę na uniknięcie kontuzji. 

Pamiętaj jednak, że wiązania są dosyć delikatne i wymagają odpowiedniego przechowywania. Przede wszystkim unikaj przewożenia ich na dachu auta bez pokrowca. Sól, piach i wilgoć powodują zmywanie smaru ze sprężyn, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. 

Producenci stosują różne rodzaje wiązań. Mogą być przykręcone do nart lub płyt, a także wsunięte w płytę. Pamiętaj, aby wybierać produkt renomowanej marki. Na stronie Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/9-wiazania-narciarskie znajdziesz wiele wysokiej klasy modeli. Dzięki temu zadbasz o bezpieczną i komfortową jazdę. 

Jak ustawić wiązania narciarskie – długość buta

Podstawowym aspektem jest dopasowanie do długości buta narciarskiego. Zazwyczaj na boku piętki znajdziesz informację o długości w milimetrach. Zwróć uwagę na skalę opisaną na płycie i na tej podstawie przesuń tylną i przednią część wiązania, aby uzyskać rekomendowaną wartość. 

Wiązania przykręcane do płyty należy połączyć z otworami według określonych długości. W razie potrzeby możesz dopasować część tylną za pomocą płaskiego śrubokręta. Zdarza się, że płyta czy narty nie są odpowiednio oznaczone. Wówczas najlepiej skorzystać ze specjalistycznego serwisu. 

Jak ustawić wiązania narciarskie w najprostszy sposób? Wybierz elementy, które oferują system szybkiego montażu. Dzięki temu poradzisz sobie bardzo szybko i bez użycia narzędzi. 

Ustawienie wiązań narciarskich a siła wypięcia

Nieodpowiednia konfiguracja siły wypięcia niesie za sobą ryzyko bardzo poważnych kontuzji. Dlatego tak ważne jest właściwe napięcie sprężyny. Na wiązaniach znajdziesz rozpiskę w zakresem DIN, który określa siłę wypięcia (od 3 do 11). Wystarczy, że skorzystasz ze śrubokręta, aby poprawić lub zmniejszyć siłę wypięcia. Im jest wyższa, tym mocniej będzie trzymała but. 

Odpowiednie ustawienie wiązań narciarskich wiąże się z kilkoma ważnymi czynnikami. Bardzo ważną kwestię stanowi waga i wzrost narciarza. Ponadto rzuć okiem na długość buta, styl jazdy, (szczególnie rozwijane prędkości) oraz siły, które działają na wiązania podczas jazdy. 

Na podstawie tych parametrów producenci określili tabelę odpowiedniego ustawienia sprzętu narciarskiego. Ta bazuje na uśrednionych danych. Ponadto możesz skorzystać ze wzoru: !=(waga narciarza/10)-1. Te rozwiązania sprawdzają się często, lecz nie zawsze.  Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Niejednokrotnie to rodzaj trasy czy doświadczenie narciarza ma najważniejsze znaczenie przy wyborze ustawień. Jeżeli nie jesteś pewien, jak ustawić wiązanie narciarskie, skorzystaj z profesjonalnego serwisu. Wówczas uzyskasz pewność, że możesz bezpiecznie poruszać się po trasach.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Suplementy i odżywki dla sportowców – jaką pełnią rolę?
Suplementy i odżywki dla sportowców – jaką pełnią rolę?
Dowiedz się, czy są suplementy diety i odżywki dla sportowców. Sprawdź, czy potrzebujesz ich, by poprawić swoje efekty treningowe. Prowadź zdrowy tryb życia, dzięki wiedzy o diecie i sporcie!
Rekordowe przychody dla sponsora tytularnego PKO BP Ekstraklasy
Rekordowe przychody dla sponsora tytularnego PKO BP Ekstraklasy
Na przestrzeni minionych 12 miesięcy wartość ekwiwalentu reklamowego dla PKO Banku Polskiego jako sponsora tytularnego Ekstraklasy wzrósł o 30% do kwoty 321 mln zł. „Długoterminowy projekt, jakim stała się dla nas kooperacja z Ekstraklasą, od razu zyskała status wymiernego modelu marketingowego” - mówi Mariusz Chłopik.
Wieczysta Kraków – biznesowy projekt, który zamienia się w sportowy sukces
Wieczysta Kraków – biznesowy projekt, który zamienia się w sportowy sukces
Rozwija się, odnosi sukcesy – klub Wieczysta Kraków to zaskoczenie dla wielu obserwatorów piłki nożnej w Polsce!
Ostatnie wpisy