Michał Sołowow jest byłym znakomitym kierowcą rajdowym, a obecnie spełnionym biznesmenem i prężnym inwestorem. To największy w naszym kraju przemysłowiec oraz inwestor prywatny za granicą. Sołowow działa między innymi w branżach płytek i ceramiki sanitarnej, chemicznej czy podłóg drewnianych. Jego firmy są czołowymi producentami styropianu w Europie oraz desek podłogowych na świecie. W 2020 i 2021 roku z majątkiem szacowanym na bagatela 15,6 miliarda złotych znalazł się na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polaków magazynu Forbes.
Michał Sołowow urodził się 11 lipca 1962 roku w Kielcach. Jest absolwentem Politechniki Świętokrzyskiej. W 1988 roku został udziałowcem lokalnej firmy budowlanej Mitex. W krótkim czasie stała się ona jednym z czołowych przedsiębiorstw budowlanych na regionalnym rynku. W 1993 roku Sołowow założył pierwszą w naszym kraju sieć supermarketów Nomi. 6 lat później została ona sprzedana brytyjskiemu koncernowi Kingfisher.
W latach dziewięćdziesiątych Sołowow zainwestował w różnego rodzaju spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Po wykupieniu 24% akcji spółki chemicznej Dwory Oświęcim postanowił stworzyć koncern chemiczny Synthos i zakupił spółki w Holandii i Czechach. Nie sposób nie wspomnieć również o działaniach Sołowowa w branży ceramiki budowlanej i łazienkowej, a dokładnie o spółce akcyjnej Cersanit oraz połączonymi z nią spółkami Opoczno. Cersanit przejął marki zagraniczne, takie jak Keramik, Meissen, Mei oraz Pilkington. Posiada ona zakłady produkcyjne w Niemczech, Rumunii, Rosji oraz na Ukrainie. Dodatkowo kontroluje producenta podłóg drewnianych Barlinek oraz sieć sklepów z wyposażeniem mieszkań Komfort. W 1996 roku Sołowow założył spółkę deweloperską Echo Investment, która szybko stała się największym polskim inwestorem na rynku biurowym, mieszkaniowym oraz centrów handlowych. W 2015 roku sprzedał ją grupie kapitałowej PIMCO – Oaktree – Griffin Real Estate.
W 2018 roku Sołowow zajął z majątkiem szacowanym na 10,8 miliarda złotych pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych Polaków tygodnika Wprost. Magazyn Forbes oszacował w 2018 roku jego majątek na 11,4 miliarda złotych, a rok później – na 13,3 miliarda złotych. Grupa przemysłowa Sołowowa skupia aktualnie 15 spółek zatrudniających ponad 16 tysięcy pracowników. Ich łączne przychody wynoszą około 10 miliardów złotych. Sołowow jest właścicielem spółek, takich jak: Cersanit, Synthos, Barlinek oraz Komfort. Ma na koncie szereg wyróżnień, m.in. Perła Honorowa Polskiej Gospodarki 2015.
Michał Sołowow jest również utytułowanym sportowcem. Swoją przygodę z rajdami samochodowymi rozpoczął od startów w Konkursowych Jazdach Samochodem w wieku 17 lat. Ze względu na brak niezbędnych funduszy, do sportu wrócił w 2001 roku. W latach 2002 i 2003 dwa razy zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej grupy N. W 2004 roku udało mu się zdobyć tytuł drugiego wicemistrza Polski w klasyfikacji generalnej. W Mistrzostwach Polski uplasował się natomiast na 4. lokacie. W 2008 roku Sołowow wystartował w mistrzostwach Polski i Europy, zdobywając tytuł wicemistrza Europy. Rok później udało mu się jeszcze powtórzyć to osiągnięcie. W 2010 roku stanął na drugim stopniu podium w Mistrzostwach Polski oraz sięgnął po tytuł drugiego wicemistrza Rajdowych Mistrzostw Europy. Dwa lata później zdobył zaś swoje trzecie srebro w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Karierę profesjonalnego rajdowca zakończył w 2015 roku.
Foto wyróżniające: motopiaseczno / Pixabay