Karnet wstępu na siłownię czy obiekty sportowe to tylko podstawowa propozycja dla wsparcia aktywności fizycznej pracowników. Najnowszy trend obejmuje także zajęcia z trenerem personalnym!
Benefity pracownicze mają za zadanie poprawić kondycję psychiczną i fizyczną podwładnych. W ostatnich lata coraz większą popularnością cieszyły się karnety na siłownie oraz bezpłatne wejścia na obiekty sportowe. Standardowym zapisem w umowie stała się także prywatna opieka medyczna.
Jak jednak podkreślają analitycy rynku pracy w Polsce, rozwiązania te nie są wystarczające dla potrzeb pracowników. Liczne benefity nie zmniejszyły znacząco liczby zwolnień lekarskich i urlopów na żądanie wynikających z problemów zdrowotnych pracowników. Wynika to z uniwersalnego i ogólnego charakteru tego typu benefitów. W praktyce tylko część pracowników korzysta z możliwości zajęć na siłowni, a podczas ich trwania najczęściej samodzielnie realizują wszystkie ćwiczenia.
Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia czy zbyt duże obciążenia mogą być bardziej szkodliwe dla zdrowia i prowadzić do bolesnych kontuzji, wiążących się ze zwolnieniami lekarskimi. Z tego powodu firmy oferujące szeroką gamę benefitów pracowniczych stworzyły projekt zajęć sportowych z trenerem personalnym.
Zajęcia sportowe dla pracowników biurowych powinny być dopasowane do specyfiki ich pracy. Same karnety na siłownię czy basen nie są sposobem na zmniejszenie dolegliwości, z którymi zmagają się osoby pracujące w siedzącym trybie. Z tego powodu ćwiczenia na siłowni czy w klubie fitness powinny być dopasowane do charakterystyki życia i pracy uczestników.
Wśród czynników, na które warto zwrócić uwagę, znajdują się, między innymi wiek (przedział od 30 do 50 lat), najczęściej występujące dolegliwości związane ze specyfiką pracy, czas trwania zajęć, a także możliwość stworzenia grup integrujących tylko pracowników danej firmy. Dzięki skupieniu się na potrzebach osób spędzających w pozycji siedzącej co najmniej 8 godzin dziennie istnieje realna szansa na poprawienie ich stanu zdrowia, wypracowanie zdrowych nawyków i zmniejszenie dolegliwości bólowych wynikających z pełnionych obowiązków.
Tego typu rozwiązanie nie tylko może być korzystne dla samego pracownika, ale także pracodawcy. Treningi personalne pozwalają na poprawę kondycji i stanu zdrowia pracownika, zmniejszenie jego dyskomfortu w pracy i zwiększenie jego wydajności. Z perspektywy pracodawcy dostarczenie pracownikowi lepszej opieki medycznej i dostępu do zrównoważonej aktywności fizycznej może mieć realny wpływ na zmniejszenie liczby zwolnień lekarskich wśród zatrudnionych osób, skrócenie płatnych urlopów zdrowotnych, zgromadzenie oszczędności na specjalistycznej opiece zdrowotnej oraz poprawę codziennych warunków pracy.
Indywidualnie dobrany program aktywności fizycznej i opieki medycznej może w bardziej efektywny i długotrwały sposób pomóc pracownikom, jednocześnie nie narażając pracodawcy na dodatkowe koszty.
Zdj. główne: Jonathan Borba/unsplash.com