Polecamy

Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem gry w padla?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Proste zasady gry, kort na cztery osoby i szybka rozgrywka – tak właśnie w wielkim skrócie wygląda padel. To ciekawa dyscyplina łącząca w sobie elementy tenisa oraz squasha.

Czy każdy może grać w padla?

Nie jest tajemnicą, że gra w tenisa wymaga sporej siły oraz doskonałej kondycji fizycznej. Nie każdy jest w tak dobrej formie. Co innego padel – aby w niego zagrać, nie trzeba być szczególnie wysportowanym. Gra w padla jest jeszcze stosunkowo mało popularna, a o jej istnieniu w naszym kraju wie niewiele osób. Można jednak zaobserwować rosnące zainteresowanie tą dyscypliną sportu. Co warto wiedzieć o padlu, zanim zacznie się w niego grać?

Padel – co trzeba wiedzieć?

Najważniejszą kwestią jest boisko. W tenisa gra się na korcie – ziemnym lub na sztucznej nawierzchni. W padlu rozgrywka również odbywa się na korcie, z tym że jest on o wiele mniejszy. Wymiary kortu do padla to 20 × 10 metrów. Co ciekawe kort jest w części zamknięty, a piłka podczas gry może odbijać się od ścian.

W padla 🎾 może grać każdy ➡ nawet wtedy, jeśli wcześniej nigdy nie próbował swoich sił, np. w tenisie ziemnym czy…

Opublikowany przez Padel Team – Rozwijamy Padel w Polsce Piątek, 4 września 2020

Piłki do padla na pierwszy rzut oka przypominają te do tenisa, jednak różnią się od nich przede wszystkim wielkością. Są mniejsze, a także cechują się mniejszą sprężystością, dzięki czemu nie są tak skoczne i o wiele łatwiej jest nad nimi zapanować.

Ciekawa jest także konstrukcja rakiety do padla. Z wyglądu nieco przypomina rakietkę do tenisa stołowego, choć oczywiście jest od niej większa. Rakiety do tenisa ziemnego posiadają naciąg, paletki do padla są go pozbawione. Wykonuje się je najczęściej z lekkich, ale wytrzymałych materiałów. Pozwala to na dynamiczną grę bez konieczności użycia dużej siły.

Serwis w padlu

W tenisie zawodnik ma możliwość serwowania z dołu lub z góry. Zawodowi tenisiści wybierają oczywiście serwy górne, które pozwalają puścić piłkę z niewiarygodną wręcz prędkością. Inaczej jest w padlu. W tej dyscyplinie dozwolone są wyłącznie serwy z dołu. Podobnie jak w tenisie, zawodnik podczas serwu ma dwie próby. Pierwszy serwis rozpoczynający gem jest z prawej strony. Trzeba umieścić piłkę w polu serwisowym znajdującym się po przekątnej na połowie przeciwnika. Po tym, gdy piłka znajdzie się w korcie, może się odbić od ścianek go ograniczających, jednak po takim odbiciu nie może trafić w siatkę.

Punktacja w padlu

Sposób punktacji to kolejne podobieństwo względem rozgrywki tenisowej. Spotkanie podzielone jest na gemy i sety. Często gra się do momentu, aż któraś z drużyn (padel jest grą deblową) zdobędzie przewagę dwóch wygranych setów. Jak w padlu zdobywa się punkty? Można to zrobić na kilka sposobów. Punkt zostaje przyznany, gdy:

•  piłka po stronie przeciwnika odbije się dwa razy od boiska;
•  przeciwnik trafi w siatkę;
•  po odbiciu przeciwnika piłka trafi w ściankę, a nie odbije się wcześniej od kortu;
•  piłka uderzy przeciwnika.

Gdzie można zagrać w padla?

W związku z tym, że gra może odbywać się wyłącznie na specjalnym korcie, to możliwości w tym względzie są wciąż znacznie ograniczone. Trzeba jednak przyznać, że w ostatnich latach infrastruktura sportowa, zwłaszcza w dużych miastach, znacznie się rozrosła. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w padlu, to zorientuj się, czy w Twojej okolicy są korty tenisowe lub korty do squasha. W takich klubach coraz częściej można spotkać się także z kortem do padla.

Aby z powodzeniem uprawiać tę dyscyplinę, nie trzeba mieć wyrobionej kondycji czy ogromnej siły w ręce. To doskonała rozrywka dla osób w każdym wieku, które cenią sobie aktywną formę spędzania czasu wolnego. Dla tych, którym tenis wydaje się nazbyt skomplikowany, znakomitą alternatywę stanowi właśnie padel. Nie trzeba też martwić się o sprzęt, bowiem przy każdym korcie da się wypożyczyć niezbędny ekwipunek – zarówno rakiety, jak i piłki. Warto natomiast zapoznać się z regulaminem korzystania z kortu, a szczególną uwagę zwrócić zwłaszcza na wymogi odnośnie do obuwia – nie w każdych butach sportowych można wejść na kort.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Słoweński nadawca nabył prawa do transmisji meczów PGNiG Superligi
Słoweński nadawca nabył prawa do transmisji meczów PGNiG Superligi
Superliga Sp. z o.o. podpisała w marcu nową umowę na zagraniczne transmisje z rozgrywek PGNiG Superligi. „Słowenia jest krajem, w którym piłka ręczna jest uznawana za jedną z królowych sportów zespołowych. To ogromna radość, że pokażemy właśnie tam zmagania naszych szczypiornistów” - mówi prezes Marek Janicki.
Iga Świątek polską ambasadorką marki Xiaomi!
Iga Świątek polską ambasadorką marki Xiaomi!
Najlepsza polska tenisistka podpisała kolejną znaczącą umowę sponsorską. Iga Świątek będzie od marca promować markę Xiaomi, a szczegóły dotyczące współpracy […]
Zajęcia z trenerem personalnym dla pracowników korporacji – benefit sportowy, który przynosi obopólne korzyści
Zajęcia z trenerem personalnym dla pracowników korporacji – benefit sportowy, który przynosi obopólne korzyści
Karnety na siłownię mogą zostać wyparte przez bardziej indywidualne podejście do zdrowia pracownika. Sprawdź, jak skutecznie i bez dodatkowych kosztów zadbać o komfort zatrudnionej załogi!
Ostatnie wpisy