Polecamy

Prestiż i wielkie pieniądze – oto najsłynniejsze turnieje golfowe na świecie!

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Na cichych polach golfowych panują wielkie emocje w walce o sławę, uznanie i miliony dolarów. Sprawdziliśmy, ile można na nich zarobić!

Pola golfowe to nie tylko miejsca do uprawiania elitarnego sportu. Między dołkami toczy się zaciekła rywalizacja o reputację, rankingi oraz nagrody sięgające nawet kilkunastu milionów dolarów!

Wielki Szlem

Termin „Wielki Szlem” oznacza w poszczególnych dyscyplinach sportowych (golfie, tenisie, skokach narciarskich, baseballu itp.) zwycięstwo w najważniejszych turniejach. W historii golfa najbliższy zdobycia tego tytułu był Tiger Woods, który co prawda zwyciężył po kolei każdy z oficjalnych turniejów szlemowych, lecz osiągnął to w przeciągu dwóch sezonów (2001-2002). Do wspomnianych zawodów należą: The Masters Tournament, US Open Championship, The Open Championship oraz US PGA Championship.

The Masters Tournament (US Open Championship)
Kwietniowy turniej, rozpoczynający szlemowy cykl, odbywa się na National Golf Club w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych. Mistrzostwa są zarezerwowane jedynie dla wąskiego grona najlepszych sportowców, którzy otrzymują zaproszenie do turnieju. Pula nagród 11 mln dolarów.

US Open (The United States Open Championship)
Czerwcowe rozgrywki są uważane za najtrudniejsze w całym golfowym świecie. Zwycięzca ma prawo ubiegać się o tytuł najlepszego golfisty, jak i zgarnia sporą sumę dolarów. Pula wynosi 12 500 000 USD. Ciekawostką jest, że pierwszy raz golfiści spotkali się na kalifornijskim polu w 1985 roku, a czempion Horace Rawlins wygrał skromne 150 dolarów.

The Open Championship (The Open albo British Open)
Najstarszy, zarazem najbardziej prestiżowy, turniej szlemowy rozgrywany jest w lipcu. Mistrzostwo odbywa się w ojczyźnie golfa – Wielkiej Brytanii, gdzie pola utworzono na twardym gruncie, blisko morza. Zawodnicy są wobec tego wystawieni na zmagania ze specyficznymi prądami powietrza, które lubią przeszkadzać w rozgrywkach, odbierając szansę na wygraną najlepszym. Arcymistrz otrzymuje tytuł „The Champion Golfer of The Year” (każdy marzy uzyskać tenże tytuł na najstarszym polu świata Old Course at St. Andrews) oraz znaczną część puli nagród, która wynosi 8,65 mln dolarów.

US PGA Championship
Sierpniowy turniej US PGA Championship zamyka sezon i stanowi zarazem wejściówkę na następny cykl. Zwycięzca otrzymuje m.in. dożywotnie zaproszenie na US PGA oraz na wszystkie turnieje szlemowe przez najbliższe pięć lat. Pula nagród wynosi 12 mln dolarów, a wśród najbardziej utytułowanych sportowców tego turnieju są takie legendy jak Walter Hagen (pięciokrotny zwycięzca), Jack Nicklaus (pięciokrotny zwycięzca) czy Tiger Woods (czterokrotny zwycięzca).

Piąty Szlem

Oficjalnie The Players Championship nie należy do jednego z turniejów Wielkiego Szlema. Jest to jednak nie mniej ważny punkt na mapie marzeń każdego golfisty. The Players Championship to najbogatszy turniej golfowy, pula wynosi rekordowe 15 000 000 USD. W zawodach o podium mierzy się jedynie ścisła czołówka światowa. W przeciwieństwie jednak do trzech rozgrywanych w Ameryce turniejów Wielkiego Szlema (Masters, US Open i PGA Championship), The Players Championship jest wpisany tylko do harmonogramu amerykańskiej ligi PGA Tour, a nie również do European Tour.

Najważniejsze turnieje golfowe w Polsce

Polskie turnieje nie mają ani takiego prestiżu, ani takich nagród. Nie oznacza to jednak, że w kraju nad Wisłą golf jest pomijany. Nasze mistrzostwa stanowią jednak coś na kształt wstępu, miejsca rozwoju i przygotowania przed międzynarodową karierą – walką o miliony dolarów.

W Polsce możemy pochwalić się niemałą ilością turniejów dla amatorów (czyli takich, na które każdy może się zapisać), wśród nich znajdują się:

•  Deutsche Bank Polish Masters – najważniejsze amatorskie zawody. Golfiści spotykają się na wrocławskim polu golfowym Toya G&CC. Pula nagród wynosi 160 tys. złotych. Pięciu zwycięzców finału otrzyma natomiast zaproszenia na kolejny turniej – Polish Masters.

•  Polish Championship – to cykl konkursów, w których udział może wziąć każdy za opłatą. W ofercie znajdują się także treningi na profesjonalnych polach golfowych. Zawody podzielone są na kategorie: dla mężczyzn, kobiet, seniorów i juniorów.

•  Faldo Series Poland Championship – międzynarodowy prestiżowy turniej dla młodych talentów. Udział w rywalizacji bierze 150 golfistów i golfistek z całej Europy.

Istotny jest zwłaszcza Pro Golf Tour (zwany także Wrocław Open). To najważniejszy polski turniej golfowy, zaliczany do trzeciej ligi europejskiej. Bierze w nim udział 100 graczy z całego kontynentu, a pula nagród wynosi 130 tysięcy złotych. Turniej Pro Golf Tour należy do oficjalnego rankingu światowego WAGR (the World Amateur Golf Ranking). Oznacza to, że Wrocław Open stanowi świetną okazję do zaprezentowania się oraz zdobycia cennych punktów rankingowych dla najlepszych amatorów golfa. Turniej rozgrywany jest na przepięknym polu Gradi Golf Club, należącego do brzeźnieńskiego zespołu pałacowego.

Foto wyróżniające: Keyur Khamar / PGA TOUR / Getty Images Sport

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Integracja rozwiązań teleinformatycznych: jak kompleksowe usługi wpływają na sukces biznesowy
Integracja rozwiązań teleinformatycznych: jak kompleksowe usługi wpływają na sukces biznesowy
Omówienie znaczenia integracji teleinformatycznych rozwiązań w biznesie. Odkryj jak kompleksowe usługi mogą wpływać na rozwój i sukces Twojej firmy.
Zrozumieć korzyści z suplementacji białkowej: jak aminokwasy wpływają na zdrowie i formę fizyczną
Zrozumieć korzyści z suplementacji białkowej: jak aminokwasy wpływają na zdrowie i formę fizyczną
Przeczytaj i zrozum jak suplementacja białkowa wpływa na zdrowie oraz formę fizyczną. Dowiedz się, jak aminokwasy mogą poprawić Twoje samopoczucie i wydolność organizmu.
Legalni bukmacherzy, którzy sponsorują polskie drużyny piłkarskie
Legalni bukmacherzy, którzy sponsorują polskie drużyny piłkarskie
Firmy bukmacherskie są jednymi z najważniejszych sponsorów polskich drużyn piłkarskich. Do najpopularniejszych podmiotów zaliczają się Fortuna, LV BET oraz STS.
Tagi
Ostatnie wpisy