Polecamy

Zawody jeździeckie — jakiego wyposażenia potrzebuje jeździec?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przygotowanie do zawodów jeździeckich wymaga nie tylko umiejętności, ale także odpowiedniego wyposażenia. Od spełniającej wymogi regulaminowe odzieży po solidny toczek, każdy element ma znaczenie dla sukcesu i bezpieczeństwa.

Kompletny strój jeźdźca — jak wyglądają zasady?

Odzież jeździecka na zawodach jest precyzyjnie określona przez przepisy związków jeździeckich. Zawodnik musi nosić frak lub rajtrok (marynarkę jeździecką) w określonych kolorach (w Polsce dopuszczonych jest siedem, w tym czarny, granatowy, czerwony i zielony), koszulę konkursową z białym kołnierzykiem lub stójką (w przypadku mężczyzn w zawodach z ujeżdżania także plastron, szeroki krawat zakrywający podgardle i sięgający piersi), bryczesy w kolorze białym lub kremowym, a także oficerki lub sztyblety i kask jeździecki. Kobiety powinny pamiętać o zasadzie chowania długich włosów w kasku. Przydatne mogą być specjalne siatki na włosy, wsuwki oraz gumki, które pomogą utrzymać fryzurę w porządku i zgodności z wymogami. W przypadku ujeżdżania także białe rękawiczki – zarówno dla mężczyzn jak i kobiet – są obowiązkowym elementem stroju.

Kluczowy osprzęt jeździecki — jak wybrać najlepsze produkty?

Frak lub rajtrok musi być nie tylko elegancki, ale również zgodny z przepisami, co oznacza wybór odpowiedniego koloru i kroju. W zawodach pod kuratelą Polskiego Związku jeździeckiego dopuszcza się kolory:

  • czarny,
  • granatowy,
  • brązowy,
  • szary,
  • niebieski,
  • zielony,
  • czerwony.

Oprócz tego marynarka musi posiadać zapięcie na guziki z przodu oraz rozcięcie z tyłu. Odzież jeździecka to zarówno ochrona, jak i wizytówka zawodnika, dlatego warto zadbać o jej dobrą jakość. W wyborze rajtroka, oprócz sprawdzenia, czy spełnia on zasady regulaminu zawodów, kluczowe są dwie cechy, a są nimi trwałość i elastyczność. Frak musi wyglądać elegancko przez cały okres zawodów, a dodatkowo nie krępować ruchów jeźdźca, aby nie wpłynąć negatywnie na jego zdolność do komunikacji z wierzchowcem i w rezultacie wynik przejazdu.

Koszula konkursowa powinna zapewniać swobodę ruchów, a jednocześnie wyglądać schludnie — biały kołnierzyk lub stójka są obowiązkowym elementem, podobnie białe mankiety w przypadku długiej koszuli. Jednak oprócz białych wykończeń możliwa jest pewna dowolność w wyborze fasonu czy materiału koszuli, dlatego warto zdecydować się na krój komfortowy dla jeźdźca i naturalny materiał, który pomoże uniknąć zapocenia. Bryczesy muszą być jasne, najlepiej białe lub kremowe, ale również wykonane z trwałego i elastycznego materiału, który nie krępuje ruchów i zapewnia komfort podczas długich godzin w siodle. Ważny jest również wybór butów — oficerki lub sztyblety powinny być dobrze dopasowane, wytrzymałe i wyczyszczone przed zawodami, aby spełniały zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne wymagania. 

Zakupy sprzętu jeździeckiego — na co zwrócić uwagę w sklepie?

Dobry sklep jeździecki powinien oferować szeroki asortyment wysokiej jakości produktów. Warto zwrócić uwagę na profesjonalną obsługę, która potrafi doradzić w doborze odpowiedniego sprzętu i odzieży, uwzględniając indywidualne potrzeby jeźdźca. Przed zakupem sprzętu jeździeckiego sprawdź, czy sklep oferuje możliwość przymierzenia odzieży, aby upewnić się, że jest ona idealnie dopasowana i wygodna. Ważne jest również, aby materiały były trwałe, oddychające i łatwe do utrzymania w czystości. Dobrze jest też zapytać o politykę zwrotów i gwarancji, co może okazać się istotne w przypadku nieodpowiedniego rozmiaru lub wadliwego produktu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Commercecon rozszerzył działania sponsoringu sportowego o rugby
Commercecon rozszerzył działania sponsoringu sportowego o rugby
Commercecon został w minioną środę nowym sponsorem tytularnym Budowlanych Łódź. „Wsparcie finansowe jest niezbędne w walce o najwyższe cele sportowe, lecz najbardziej cieszą nas wspólne wartości” - zaznacza prezes klubu, Anna Chudzik.
Jak łączyć treningi z pracą zawodową na pełny etat?
Jak łączyć treningi z pracą zawodową na pełny etat?
Pracę zawodową na pełny etat można z łatwością połączyć z treningami, stosując się do kilku prostych zasad.
Jak poprawić technikę pływania dzięki profesjonalnym kursom?
Jak poprawić technikę pływania dzięki profesjonalnym kursom?
Odkryj sekrety profesjonalnego pływania dzięki specjalistycznym kursom. Popraw swoje umiejętności, zwiększ efektywność treningów i ciesz się pływaniem jak nigdy dotąd.
Ostatnie wpisy