Polecamy

Ile kosztuje budowa prywatnego kortu tenisowego?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Koszt stworzenia własnego boiska do gry w tenisa jest uzależniony od wybranej nawierzchni. Decyzja o podłożu wpływa także na koszty utrzymania kortu i dodatkowe wydatki związane z jego renowacją.

Prywatny kort tenisowy

Budowanie własnych boisk do gry w tenisa to luksus, na który może sobie pozwolić niewielu amatorów. Jednak wzrastające zainteresowanie tym sportem, także w Polsce sprawiło, że coraz więcej osób inwestuje w budowę własnej infrastruktury sportowej. Decydując się na kosztowną inwestycję, należy przede wszystkim zdecydować o rodzaju nawierzchni. Najpowszechniejsze to mączka ceglana, sztuczna trawa imitująca kort ziemny oraz nawierzchnia akrylowa, czyli tak zwany kort twardy. Każda z nich charakteryzuje się innym komfortem gry, specyfiką i kosztami w utrzymaniu oraz wymaganiami, która należy spełnić do budowy. Standardowy kort tenisowy ma powierzchnię 34,80 metrów długości i 17,10 metrów szerokości. Kort najlepiej zbudować na płaskim terenie, który nie będzie wymagał dodatkowych prac budowlanych generujących kolejne koszty. Eksperci zajmujący się projektowaniem kortów tenisowych zalecają także, aby infrastruktura znajdująca się na świeżym powietrzu przebiegała na osi północ-południe, co zwiększy swobodę gry w ciągu dnia.

Kort z modułową nawierzchnią

Nawierzchnia stworzona z akrylu lub polipropylenu to jedna z najdroższych możliwości dostępnych na rynku. Kort przypomina ten, na którym grają zawodnicy podczas wielkoszlemowego turnieju Australian Open. Budowa trwa około kilku tygodni, a koszt twardego kortu wynosi około 150 tysięcy złotych. Specyficzna nawierzchnia charakteryzuje się dużą szybkością i nadaje piłce dodatkowej rotacji podczas gry. Z perspektywy właściciela jest ona bardzo trwała, ma dobrą wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, jest bezobsługowa i nie wymaga częstej renowacji. Utrzymanie kortu z tego typu nawierzchnią jest tanie i nie generuje dodatkowych kosztów. Co więcej, kort jest elastyczny, dzięki czemu mniej obciąża stawy podczas gry i zmniejsza ryzyko kontuzji.

Kort ze sztuczną trawą

Najpopularniejszy wybór przy budowie prywatnych i komercyjnych kortów. Tego typu nawierzchnię można spotkać między innymi na osiedlowych boiskach czy w małych klubach sportowych. Koszt budowy jest niższy niż poprzednia propozycja, ponieważ wynosi około 100 tysięcy złotych. Cena jest uzależniona od jakości użytej trawy. Materiały posiadające certyfikat ITF są bardziej wytrzymałe, wolniej ulegają zniszczeniu i mogą służyć kilka lat, nawet przy dużej eksploatacji. Podczas gry trawa amortyzuje upadek i odciąża stawy, piłka odbija się w naturalny sposób i nie przyspiesza po uderzeniu o kort, dlatego nawierzchnia ze sztuczną trawą sprawdzi się zarówno dla początkujących zawodników, jak i doświadczonych tenisistów. Przy wyborze producenta trawy należy zwrócić uwagę na jej wysokość. Na poziomie amatorskim długość ta powinna wynosić między 10 a 20 milimetrów, natomiast w przypadku profesjonalnych zawodników trawa powinna mieć długość od 9 do maksymalnie 11 milimetrów.

Kort z mączki ceglanej

Najtańsza z dostępnych możliwości przy budowie prywatnego boiska tenisowego. Niski koszt budowy wynosi około 60 tysięcy złotych, jednak nawierzchnia wymaga corocznej renowacji, która podnosi koszty utrzymania. Konserwacja kortu wykonanego z mączki ceglanej wymaga dużego zaangażowania właściciela, tak by utrzymać równą powierzchnię na korcie oraz czystość dookoła jego terenu, gdyż materiał łatwo się roznosi. Sama nawierzchnia jest trwała, odporna na ścieranie, a dzięki swojej wilgotności w dynamiczny sposób odbija piłkę podczas gry. Utrzymanie kortu w dobrym stanie jest pracochłonne i może być dla niektórych właścicieli dużym problemem, ponieważ wymaga specjalnego sprzętu pomagającego zebrać nadmiar materiału.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni zawór zwrotny antyskażeniowy dla twojej instalacji przemysłowej?
Jak wybrać odpowiedni zawór zwrotny antyskażeniowy dla twojej instalacji przemysłowej?
Dowiedz się, jak dokonać świadomego wyboru zaworu zwrotnego antyskażeniowego dostosowanego do specyfiki twojej instalacji przemysłowej. Poznaj kluczowe czynniki wpływające na decyzję i unikaj błędów.
Konferencja Prawo Sport Finanse 2021 – aż pięć paneli dyskusyjnych i zagraniczni goście
Konferencja Prawo Sport Finanse 2021 – aż pięć paneli dyskusyjnych i zagraniczni goście
W dniach 23-24 kwietnia w formule online odbyła się ósma edycja wydarzenia Prawo Sport Finanse 2021. Jakie tematy podjęto podczas tegorocznej konferencji?
Sportowe akcesoria firmowe – co warto mieć?
Sportowe akcesoria firmowe – co warto mieć?
Jesteś organizatorem, współorganizatorem lub uczestnikiem sportowego wydarzenia w Twojej okolicy? Sprawdź, jak wykorzystać je do promocji swojej firmy i budować pozytywny wizerunek wśród osób uczestniczących w evencie!
Ostatnie wpisy