Polecamy

Prawnik, syn milionera, absolwent Harvardu – kim są ludzie, którzy rządzą światowym boksem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bob Arum, Eddie Hearn oraz Alan Haymon to wielka trójka, która rządzi współczesnym światowym boksem. Co sprawiło, że zdecydowali się oni związać właśnie z tym sportem?

Bob Arum

Bob Arum urodził się 08 grudnia 1931 roku w Nowym Jorku. Dorastał w dzielnicy Crown Heights. Pochodzi z żydowskiej rodziny. Arum ukończył Erasmus Hall High School, New York University i Harvard Law School. Po zakończeniu studiów pracował między innymi jako prawnik w Departamencie Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych za czasów kadencji Johna F. Kennedy’ego. Po zabójstwie prezydenta, Arum dołączył do kancelarii prawnej Phillips, Nizer, Benjamis, Krim & Ballon, gdzie badał tę sprawę.

W 1962 roku został wyznaczony do skonfiskowania dochodów z walki o tytuł mistrza świata w wadze ciężkiej, która rozegrała się pomiędzy Sonny Listonem i Floydem Pattersonem. Wtedy to poznał on pioniera telewizji przemysłowej i byłego wiceprezesa Leo Burnett & Co – Lestera M. Malitza. W 1966 roku, Bob Arum zdecydował się zostać promotorem boksu. Był wiceprezesem oraz sekretarzem firmy promującej kultowego boksera – Muhammada Alego. W latach osiemdziesiątych organizował on szereg popularnych walk, takich jak między innymi Roberto Duran kontra Marvin Hagler czy Thomas Hearns kontra Marvin Hagler.

W ostatnim czasie Arum skupia się na promocji latynoskich zawodników. Swoje działania koncentruje na południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, gdzie w wielu miastach dominuje populacja hiszpańskojęzyczna.

Eddie Hearn

Eddie Hearn urodził się 8 czerwca 1979 roku. Uczęszczał do Brentwood School w Essex i Havering Sixth Form College w Hornchurch. Jego ojciec, Barry Hearn, jest założycielem firmy Matchroom Sport, która zajmuje się promocją różnego rodzaju wydarzeń sportowych. Siedziba przedsiębiorstwa zlokalizowana jest w Brentwood, w hrabstwie Essex.

W latach osiemdziesiątych firma zajmowała się organizacją imprez snookerowych. Pod swoją opieką miała ona zawodników takich jak Dennis Taylor, Steve Davis czy Jimmy White. Matchroom Sport rozszerzyło swoją działalność w 1999 roku, organizując Mistrzostwa świata w bilardzie z dziewięcioma piłkami w Cardiff. Rok później turniej ten połączył się z mistrzostwami świata w dziewiątej piłce WPA. Przedsiębiorstwo zajmuje się również organizacją Mosconi Cup, w czasie których drużyna ze Stanów Zjednoczonych rywalizuje z graczami z Europy.

Barry Hearn swoją pierwszą bokserską galę zorganizował w 1987 roku. Był to pojedynek z udziałem Franka Bruno, który zobaczyło ponad 40 000 widzów. W następnych latach, na galach Hearna walczyły takie bokserskie sławy, jak Lennox Lewis, Nigel Benn czy Chris Eubank. Eddie Hearn odziedziczył dzieło ojca i intensywnie udziela się w internecie. Był on jedną z pierwszych osób związanych z branżą bokserką, która zaczęła publikować materiały wideo w serwisie YouTube.

Alan Haymon

Alan Haymon urodził się 21 kwietnia 1955 roku w Cleveland, w stanie Ohio. Ukończył ekonomię na Harvardzie i posiada tytuł MBA. Początkowo jego kariera zawodowa była związana z muzyką. Swój pierwszy koncert zorganizował w czasie studiów. Był to występ popularnego francuskiego skrzypka jazzowego – Jeana-Luca Ponty. Po ukończeniu studiów, Haymon nawiązał współpracę z zespołem jazzowym Tha O’Jays. W kolejnych latach założył 14 firm, wraz z którymi zorganizował ponad 1000 koncertów na całym świecie. Jego klientami byli między innymi Whitney Houston, Janet Jackson, Mary J. Blige czy Lil Wayne. Tym, co wyróżniało Haymona, były jego nowatorskie działania i profesjonalizacja produkcji koncertowej.

Swoją przygodę z boksem rozpoczął w 2000 r. Jego pierwszym klientem był Vernon Forrest – przyszły mistrz świata w kategorii półśredniej oraz junior średniej. Sławę zyskał współpracując z Floydem Mayweatherem Juniorem, któremu pomógł w rozwiązaniu kontraktu z Top Rank.

Na zdjęciu wyróżniającym: Bob Arum; foto: Bryan Horowitz / Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Uzależnieni od sponsorów i dotacji – o finansowaniu polskich lekkoatletów
Uzależnieni od sponsorów i dotacji – o finansowaniu polskich lekkoatletów
Wpływ na zarobki zawodników w lekkiej atletyce mają między innymi kontrakty sponsorskie oraz wsparcie państwa. Dowiedz się więcej o finansowaniu polskich lekkoatletów!
Biznesy Roberta Lewandowskiego – w co inwestuje najlepszy piłkarz świata?
Biznesy Roberta Lewandowskiego – w co inwestuje najlepszy piłkarz świata?
Na świecie jest wielu bogatych sportowców, którzy swoje ogromne pieniądze przepuszczają na nieudane inwestycje i hulaszcze życie. Zupełnie inną drogą podąża natomiast Robert Lewandowski. W co inwestuje nasz najlepszy napastnik?
Xavi w FC Barcelonie! Czy klub było stać na tak wielki transfer trenera?
Xavi w FC Barcelonie! Czy klub było stać na tak wielki transfer trenera?
Według wstępnych informacji odprawa dla Koemana i transfer Xaviego nie obciążyły mocno budżetu klubu!
Ostatnie wpisy