Polecamy

Nowa Rada Nadzorcza spółki Ekstraklasa S.A. Dariusz Mioduski na stanowisku przewodniczącego

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Akcjonariusze spółki zarządzającej najwyższą klasą rozgrywek piłkarskich w Polsce jak co roku wyłonili spośród swoich przedstawicieli członków Rady Nadzorczej. Na najważniejszej funkcji Grzegorza Jaworskiego z Piasta Gliwice zastąpił prezes warszawskiej Legii, Dariusz Mioduski.

W tym roku głosowanie w sprawie powołania nowej Rady Nadzorczej Ekstraklasy S.A. nie wzbudziło tylu emocji, co chociażby przed rokiem, kiedy to w siedmioosobowym gronie wybranych zabrakło m.in. prezesa Lecha Poznań, Karola Klimczaka. W tym roku sternik Kolejorza znalazł się już wśród osób nadzorujących działania ligowej spółki, podobnie jak Dariusz Mioduski z Legii Warszawa, Grzegorz Jaworski z Piasta Gliwice, Adam Mandziara z Lechii Gdańsk, a także Cezary Kulesza z Jagiellonii Białystok i Wojciech Cygan z Rakowa Częstochowa jako przedstawiciele klubów spoza czołowej czwórki PKO BP Ekstraklasy, oraz Marek Koźmiński z ramienia PZPN. Funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej po raz pierwszy będzie sprawował prezes aktualnego mistrza Polski.

❗ Dariusz Mioduski nowym przewodniczącym Rady Nadzorczej Ekstraklasy S.A.

Opublikowany przez PKO Ekstraklasa Poniedziałek, 16 listopada 2020

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Ekstraklasy przyjęło również sprawozdanie za ubiegły, nadspodziewanie udany rok obrotowy oraz udzieliło absolutorium zarówno członkom zarządu, jak i dotychczasowej Radzie Nadzorczej. Mimo wywołanego przez pandemię koronawirusa kryzysu gospodarczego, spółce udało się nie tylko wypełnić wszystkie zobowiązania względem partnerów biznesowych, ale także przeprowadzić ekspansję na rynki zagraniczne. Zmagania w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce mogą teraz śledzić kibice z kilkunastu krajów świata, między innymi na Wyspach Brytyjskich, w Skandynawii czy Niemczech.

„Podsumowaliśmy bardzo nietypowy i z pewnością najbardziej zaskakujący sezon w powojennej historii ligowej piłki nożnej. Mimo wielu wyzwań i trudności, z którymi musieliśmy się zmagać z związku z pandemią Covid-19, możemy dziś śmiało uznać, że nie ugięliśmy się przed problemami. Co więcej, z sukcesem wypracowaliśmy rozwiązania, które pozwoliły nam nie tylko dokończyć sezon na boisku i zrealizować zakładane na początku sezonu plany biznesowe, ale także skutecznie wykorzystaliśmy też pojawiające się szanse. Efektem tego jest choćby podpisanie serii umów na zagraniczne transmisje rozgrywek, w wyniku których nasza liga, wznowiona jako jedna z pierwszych w Europie, była pokazywana na 18 rynkach. Możemy się też cieszyć, że mimo przerwy w rozgrywkach w pełni wywiązaliśmy się z kontraktów wobec naszych partnerów, co przełożyło się na wypłaty klubom pełnej kwoty 225 mln zł. Niewątpliwym sukcesem ubiegłego sezonu jest też fakt, że w bardzo niepewnych warunkach panujących na międzynarodowym ryku praw mediowych zabezpieczyliśmy ten rekordowy poziom wpływów do klubów także w każdym z kolejnych 3 lat, mimo rezygnacji z rundy finałowej i zmniejszenia liczby meczów w trwającym sezonie oraz w kolejnych. Wszystkie te sukcesy to efekt wspólnej, ciężkiej pracy, którą podjęły wszystkie kluby w trakcie pandemii, przy silnej współpracy z PZPN i administracją rządową, za co raz jeszcze serdecznie dziękuję. Zaowocowały także działania rozwojowe, które podejmowaliśmy wcześniej jako liga. Pozwoliły nam na zbudowanie kompetencji merytorycznych i technologicznych, które mogliśmy wykorzystać w okresie kryzysu na rzecz rozwoju i popularyzacji polskiej piłki” – podsumował Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy S.A.

Na mocy obecnie obowiązującego statutu, uchwalonego 21 styczna 2014 roku, szesnaście klubów rywalizujących w Ekstraklasie otrzymuje po 5,8% akcji, co daje łącznie 92,8% akcji. Pozostała część udziałów (7,2%) przypada Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, który w ostatnich latach był reprezentowany przez Prezesa Zbigniewa Bońka. Zmieni się to jednak już w przyszłym roku, kiedy liga zostanie rozszerzona do 18 zespołów.

Organem nadrzędnym Ekstraklasy S.A. jest natomiast Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, do którego obowiązków należeć będzie niezmiennie tworzenie i znoszenie kapitałów, uchwalanie wieloletnich planów rozwoju spółki, czy też wyrażanie zgody na zawarcie przez Zarząd kontraktów sponsorskich oraz umów obejmujących sprzedaż praw mediowych. Obecny kontrakt na transmitowanie meczów krajowej elity przez Canal+ i TVP opiewa na rekordowe 225 mln zł.

Na zdjęciu wyróżniającym: Dariusz Mioduski podczas konferencji prasowej; foto: Mateusz Kostrzewa / Legia Warszawa

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zarządzanie siecią i podłączanie urządzeń – jak efektywnie wykorzystać panele modułowe
Zarządzanie siecią i podłączanie urządzeń – jak efektywnie wykorzystać panele modułowe
Odkryj kluczowe strategie zarządzania siecią i jak skutecznie podłączyć urządzenia za pomocą paneli modułowych. Podpowiadamy, jak optymalizować wykorzystanie technologii w firmach.
Prawnik, syn milionera, absolwent Harvardu – kim są ludzie, którzy rządzą światowym boksem?
Prawnik, syn milionera, absolwent Harvardu – kim są ludzie, którzy rządzą światowym boksem?
Bob Arum, Eddie Hearn i Alan Haymon to biznesmeni, którzy rządzą współczesnym boksem. Kim są i jak udało im się osiągnąć obecną pozycję?
Ile PZPN zarobi na awansie na MŚ? Analizujemy
Ile PZPN zarobi na awansie na MŚ? Analizujemy
O tym, że piłka nożna lubi pieniądze, wiedzą wszyscy. Jaka kwota trafiła na konto PZPN-u po awansie Polaków na mistrzostwa świata w Katarze?
Ostatnie wpisy