Polo to elitarny sport wywodzący się z Azji Środkowej. Gra rozgrywana jest konno na trawiastym boisku przez dwie drużyny, z których każda składa się z czterech zawodników. Jaka jest historia tej dyscypliny w Polsce? Jakie są najpopularniejsze kluby polo w naszym kraju?
Pierwszym w Polsce miastem, w którym rozgrywano mecze polo, był Łańcut. Ośrodek ten kojarzony jest z arystokratyczną rodziną Potockich. Wpływ na popularyzację tego sportu w naszym kraju mieli Jerzy oraz Alfred Potocki, którzy zasady gry w polo poznali w czasie studiów na brytyjskich uniwersytetach. Pierwszy z nich przygodę z tym sportem rozpoczął w 1908 roku jako zawodnik Oxford University. Młodszy – Alfred – powrócił do Polski w 1911 roku i stworzył w pełni profesjonalne zaplecze do gry w polo. Dwa lata później do użytku oddany został plac umożliwiający realizację rozgrywek. Był on otoczony bandami i posiadał drewnianą trybunę dla kibiców. Alfredowi Potockiemu udało się sprowadzić do Łańcuta brytyjskiego trenera koni – Harry’ego George’a Piconta. Do Łańcuta regularnie zapraszano profesjonalnych graczy z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Austrii.
Warto wspomnieć tutaj także o tym, że sport, jakim jest polo, wywodzi się ze sztuki bitewnej. Co za tym idzie, do dziś praktykowany jest przez wyższych rangą oficerów. Propagatorem tej dyscypliny w naszym kraju był pułkownik Stanisław Sochaczewski. Pełnił funkcję dowódcy dywizjonu jazdy polskiej przy armii rosyjskiej. Sochaczewski dowodził V pułkiem ułanów w II Korpusie Polskim w Rosji. Zainteresowanie tym elitarnym sportem dotarło dzięki niemu do Związku Hodowców Koni oraz Wielkopolskiego Klubu Jazdy Konnej.
Ważną datą w historii polskiego polo był rok 1925, kiedy to powstał Warszawski Klub Polo z siedzibą w Siekierkach. Bazą treningową był wówczas Pierwszy Pułk Szwoleżerów. Funkcję prezesa klubu pełnił Eugeniusz Rodziewicz. Druga polska sekcja polo powstała przy Wielkopolskim Klubie Jazdy Konnej. Zawody rozgrywano na Polach Grunwaldzkich.
Jak współcześnie wygląda polo w Polsce? Warto wspomnieć tutaj o Pawle Olbrychu, który jest założycielem Buksza Polo & Riding Club. Był to pierwszy klub polo w powojennej Polsce. W sezonie mecze treningowe rozgrywane są w środy oraz weekendy. Każdego roku drużyna ta organizuje kilka międzynarodowych turniejów polo, w których biorą udział zawodnicy z Polski, Argentyny oraz kilku innych krajów. Pierwszy z nich odbył się w lipcu 2003 roku. Buksza Polo & Riding Club oferuje również sesje Stick & Ball, podczas których zawodnicy uczą się prawidłowej techniki zamachu i prowadzenia piłki oraz poznają różne rodzaje uderzeń. W każdej fazie treningu uczestniczy trener siedzący na koniu.
Casual September afternoon… a little polo never killed nobody. Club chukkas before the sunset
Opublikowany przez Buksza Polo & Racing Club Wtorek, 15 września 2020
Kolejnym popularnym polskim klubem polo jest Warsaw Polo Club, który działa nieprzerwanie od 2007 roku. Spełnia on wszystkie niezbędne warunki do organizacji międzynarodowych turniejów. Każdego roku w klubie odbywa się kilka zawodów polo. Warsaw Polo Club dysponuje płaskim, równym, porośniętym trawą terenem o powierzchni około 8 boisk do piłki nożnej. Zapewnia też dostęp do sprzętu i oferuje możliwość wynajęcia konia. Istnieje tu możliwość zapisania się na lekcje dla początkujących i zaawansowanych graczy. Od 2015 roku Warsaw Polo Club prowadzi pierwszą, jedyną w Polsce hodowlę koni rasy argentinian polo pony. Dodatkowo w ramach TT Breeding oferuje opiekę nad klaczami źrebnymi i źrebiętami.
Do kategorii elitarnych polskich klubów polo zalicza się również Polo Club Żurawno. Właścicielami i gospodarzami tego miejsca są Małgorzata oraz Kazimierz Czartoryscy – kontynuatorzy wielopokoleniowej rodzinnej pasji, jaką jest hodowla koni i jeździectwo. Regularnie odbywają się tutaj różnego rodzaju turnieje polo, takie jak chociażby Żurawno Polo Cup.
Autor Artur Bieńkowski
tak tworzy się historia Zurawno Polo Klub, cieszymy się, że tworzycie ją z nami 🙂Opublikowany przez Żurawno Polo Klub Poniedziałek, 10 września 2018
Foto wyróżniające: pxhere.com